Chcete čerešne bez červov? Takto ich ochránite pred vrtivkou čerešňovou!

Chcete čerešne bez červov? Takto ich ochránite pred vrtivkou čerešňovou!

Radosť z bohatej úrody krásnych čerešní neraz pestovateľom prekazí červivosť, ktorá znehodnotí mnoho plodov. Ako ochrániť čerešne pred vrtivkou?

Začiatkom júna sa môžeme tešiť na aromatické plody čerešní a višní. Pri skorých druhoch ich môžeme mať na stole dokonca už koncom mája a bez typickej červivosti. Avšak tie poloneskoré a neskoré už toľko šťastia nemajú. Plody sa totiž začínajú tvoriť práve v čase nájazdov vrtivky čerešňovej.

Červivosť čerešní spôsobujú mladé larvy vrtivky čerešňovej, ktoré sa vyvíjajú v plodoch

Vrtivka je dlhá približne 5 milimetrov a podobá sa malej muche domácej, prezimuje v štádiu kukly. Larvy vyhrýzajú chodbu smerom ku kôstke a vyžierajú dužinu. Plody na mieste napadnutia mäknú, hnednú a zahnívajú. Je to najvýznamnejší škodca čerešní. Často bývajú napadnuté takmer všetky plody. Napáda najkvalitnejšie odrody, sladké a tmavo sfarbené. Viac napadá stredne skoré a neskoré odrody. Napáda aj višne, najmä tie, ktoré obsahujú menej kyselín.

Dospelé samičky kladú vajíčka do nezrelých žltozelených plodov. To je dôvod, prečo skoré odrody čerešní najčastejšie zostávajú bez červivosti. Teda „májovky“ netreba ošetrovať. Neskoršie odrody potrebujú ochranu. Vrtivka postihuje najmä neskoré odrody sladkých čerešní.

Spôsoby ochrany čerešní pred vrtivkou

Aby bol zásah proti vrtivke účinný, je potrebné nepremeškať chvíľu, kedy sa na vašej čerešni či iných ovocných druhoch objaví. Do každej koruny stromu preto umiestnite tam, kam dopadajú slnečné lúče, štyri až osem žltých lapačov.

Môžete si ich sami vyrobiť z kartónu o veľkosti 15 na 20 centimetrov – žlto ich natrite a potom potrite lepidlom, ktoré dokáže udržať lepkavosť po dlhšiu dobu.

Dospelý hmyz je žiarivou farbou veľmi priťahovaný, a tak sa lapí do vašej pasce

Žiarivá žltá farba týchto lapačov láka vrtivku čerešňovú. Keďže vrtivky nalietavajú na lapáky predovšetkým zo spodnej strany, pred vyvesením vytvárame lapáky do tvaru valca. Odchytom vrtivky čerešňovej ešte pred nakladením vajíčok do plodov višní a čerešní výrazne môžeme znížiť červivosť plodov týchto ovocných stromov. Účinnosť týchto lapačov je dobrá na osamelých stromoch. Ak je na záhrade viac stromov, musia byť na všetkých vyvesené tieto lapače (aj v susedovej záhrade). Nevyvesujú sa na severnú stranu. Treba dbať na to, aby sa listy čerešní nenalepili na lepiacu dosku. Vyvesujeme ich v prvej dekáde mája, v období zmäknutia čerešní, keď čerešne začínajú žltnúť. Lapáky vymieňame za nové ak sú silne pokryté hmyzom. Na strom sa ukladajú lapače v prepočte na každý meter výšky stromu dva kusy.

Množstvo škodcov často prekvapí

Otravná mucha kladie vajíčka prevažne v ranom štádiu rastu plodu, prípade do ešte zelených čerešní. Skoré odrody sú v čase jej náletov už dávno červené, a preto takmer s istotou voči nej chránené. Nedá sa to však povedať o poloneskorých a neskorých druhoch. Tým musíme pomôcť my.

Často je nutné prejsť na postreky

Najekologickejší spôsob ako mať dozreté plody bez nepríjemných červíkov, je vyberať si odrody kôstkovín, ktoré rodia v prvých takzvaných čerešňových týždňoch. Sú to veľmi skoré odrody, ktoré stihnú dozrieť ešte pred samotným vyrojením vrtivky čerešňovej. Včasný monitoring výskytu je najúčinnejšou zbraňou proti ničivému roju. Poradia vám v každom dobrom záhradkárstve. Ak však chcete zabojovať proti červivosti čerešní a višní už tento rok, poponáhľajte sa.

Ak sa Vám tento článok páčil a máte zvyšné čerešne, inšpirujte sa týmto receptom na lahodný medovo-čerešňový kompót.