Zima je tu – ako ochrániť rastliny pred mrazom?

Zima je tu – ako ochrániť rastliny pred mrazom?

Niektoré okrasné dreviny sa perfektne hodia na výsadbu do nádob na balkóny či záhradné terasy. Pri ich výsadbe však len málokedy premýšľame nad tým, ako v takých podmienkach vôbec dokážu prezimovať. Ako teda ochrániť rastliny pred mrazom?

Rastliny vs. mráz – ako ich ochrániť pred zamrznutím

Veľakrát si prinesieme na záhradu zo záhradníctva rastlinu, ktorú vysadíme napríklad do nádoby na terasu. Po zime sa však nestačíme čudovať, že si rastlinka nedokázala sama poradiť a zimu neprežila. Na vine často ale nebýva nekvalitný rastlinný materiál od záhradníka, ale zle zazimovaná nádoba, v ktorej rastlina jednoducho zamrzla.

Prečítajte si tiež: Zimné záhonové rastliny: ktoré to sú a ako ich správne pestovať

Na jar sa potom čudujeme, že rastlinka schne, čo väčšinou nebýva dôsledok nedostatočnej zálievky, ale poškodenie koreňového systému nízkymi teplotami. Hoci sa tak možno nezdá, práve korene sú na zmeny teplôt veľmi citlivé. Pokiaľ sa teda chcete tešiť z rastlín v nádobách po viac rokov, treba na zazimovanie myslieť ešte pred finálnou výsadbou do nádoby a nádobu vybaviť materiálmi, ktoré prezimovanie rastlinám uľahčia.

Nádoby pravidelných foriem

Asi najlepšie môžete pred vymrznutím rastliny zabezpečiť nádobami a kvetináčmi v pravidelnom tvare. Kváder alebo kocku je možné zazimovať tak, že si to pri pohľade ani nevšimnete. Tento systém je vhodný hlavne tam, kde si chcete krásu výsadby užiť aj cez zimu a zazimovanie zvonku by príliš nelahodilo vášmu oku.

Prečítajte si tiež: Netkaná textília na vylepšenie záhonov? Určite áno! Ako na to?

Na tento účel sa perfektne hodia napríklad keramické alebo sklolaminátové nádoby. Na dno nasypte drenáž zo štrku alebo keramzitu a prekryte filtračnou vrstvou z geotextílie alebo z mulčovacej netkanej textílie. Rovnako tak polystyrénové dosky prekryte v mieste stretu so substrátom vrstvou hrubej geotextílie, ktorá tak vytvorí ďalšiu izolačnú vrstvu. Takto zaistíte naozaj len tie nádoby, ktoré je možné vyložiť polystyrénovými doskami. Úplne iné riešenie vyžadujú kvetináče s oválnym či kruhovým pôdorysom.

Nádoby nepravidelných foriem

Riešenie sa samozrejme nájde aj pre ostatné typy nádob. Nádoby samozrejme možno zaistiť aj jednou alebo dvoma vrstvami geotextílie na vnútornej stene, ale rovnako ešte budete musieť nádobu zaistiť zvonku.

Najlepšie urobíte, keď nádobu zabalíte do silnej geotextílie alebo jutového vreca. Hornú časť substrátu s rastlinou necháte voľnú, aby bolo možné aj počas zimy vykonávať zálievku. Aby bol tento materiál dobre zafixovaný, upevnite ho v hornej časti ku kvetináču napríklad špagátom.

Starostlivosť o rastliny

Niektorým rastlinám síce nehrozí zamrznutie, ale napriek tomu sa na nich zima môže do istej miery podpísať. Reč je o okrasných trávach alebo niektorých stĺpovitých okrasných kríkoch, ktoré by si neporadili s väčšou nádielkou snehovej periny.

Tieto kríky, obzvlášť tie stĺpovitých kultivarov, a okrasné trávy zafixujte záhradníckym drôtikom alebo silnejším povrazom. Pri drevinách je často nemožné silné preklenutie dodatočne napraviť. Jedinou možnosťou je radikálny prerez poškodených vetiev.

Prečítajte si tiež: Je čas uložiť izbové rastliny na zimný spánok: Aké podmienky vyžadujú?