Artičoky: Jedlé bodliaky, ktoré môžete pestovať doma

Artičoky: Jedlé bodliaky, ktoré môžete pestovať doma

Zvyčajne ich poznáme z oddelenia exotického ovocia a zeleniny, ale pritom nám veľkú parádu môže narobiť aj doma. Musíte však počítať s tým, že artičoky sú pomerne veľká a robustná trvalka! Ako na to?

Jedlé bodliaky s názvom artičoky

Faktom zostáva, že úplne čerstvé artičoky skrátka v zelenine nekúpite a cesta zo záhonu na váš stôl im predsa len chvíľu trvá. Takže ak milujete kulinárske lahôdky, mal by byť pre vás tento rok artičok nutnosťou, ktorú na svoju záhradku vpustíte!

Artičoky pre krásu a úžitok

Je to taký univerzálny krásavec. Vystačí si s miestom na záhone s kvetinami, a akonáhle vykvitne, môžete si ho užiť napríklad v šaláte. Kedy a ako tento nevšedný bodliak sadiť?

Ak sa nechcete spoliehať na zakúpenú sadbu, môžete si artičoky bez problémov predpestovať zo semien. Vysajte ich v marci, a to do jemného substrátu. Semená by mali klíčiť pri optimálnej teplote 21-25 °C. K presádzaniu pristúpte vo chvíli, keď sa na sadeničkách objavia lístky. Každú jednotlivú rastlinku umiestnite do samostatného kvetináčika a doprajte jej maximum svetla. Avšak pozor na priame slnečné žiarenie, ostré jarné slniečko im neprospieva.

Ako pestovať artičoky

Von na záhon preneste túto nevšednú zeleninu až po mrazoch, najlepšie v máji. Aj keď sú dospelé rastliny voči mrazu odolné, o mladých artičokách sa to povedať nedá. Ak sa predsa len chcete pokúsiť o skoršie umiestnenie na záhon, je potrebné chrániť sadenice netkanou textíliou. Počítajte s tým, že sa táto zaujímavá zelenina rada “rozťahuje”, takže si medzi rastlinkami ponechajte najmenej jeden meter voľného miesta.

Saďte ich tam, kde budú môcť prosperovať z výživnej a kyprej pôdy s dostatkom slnečného žiarenia. Ešte pred výsadbou zapracujte do zeme silnú vrstvu kompostu a potom nezabudnite na dodávku organických hnojív aspoň 2x do mesiaca.

Aká je odporúčaná teplota?

V ideálnom prípade o niečo nižšia ako izbová. Najlepšie sa teda mladým artičokám bude dariť na chladnej chodbe alebo v skleníku. Ak im bude príliš teplo, začnú sa vyťahovať a pravdepodobne uhynú ešte pred vysadením na záhon.

Kedy a ako artičoky žať

Aby ste dostali chutnú zeleninu, musíte vývoj artičoky na záhradke veľmi pozorne sledovať. “Púčiky” pozbierajte skôr, než sa rozvinú, inak príliš zdrevnatejú. Spoznáte to tak, že šupiny kvetného úboru budú ešte úplne zatvorené.

Avšak! Odporúčame nechať predsa len nejaké púčik vykvitnúť. Kvety artičokov sa môžu chváliť značnou dekoratívnosťou a ľahko na seba nalákajú čmeliaky, včely a dokonca aj motýle.

Počítajte tiež s tým, že akonáhle artičok raz vykvitne, stratí motiváciu pre nasadzovanie nových a nových pukov. Vždy preto pestujte rastlín radšej viac. Niektoré vám poslúžia ako dekorácia záhrady a iné sa až takmer do jesene stanú bohatou zásobárňou jedlých pukov.

Prezimovanie artičokov

Na jeseň jeho nadzemná časť zaschne, aby na jar od koreňov opäť vyrazila nová. Bolo by však chybou odstraňovať suché časti okamžite. Podzemné časti rastliny stále čiastočne chráni a môžu poslúžiť aj ako úkryt pre mnoho užitočných druhov hmyzu. Do očistného rezu sa preto vždy pustite až na jar, kedy už nebezpečenstvo tých najväčších mrazov značne poľaví.

Ako si poradiť s artičokmi v kuchyni?

A prečo je vlastne artičok medzi kuchármi tak obľúbený? Vaše chuťové poháriky poteší príjemne sladkastou chuťou, a to aj napriek tomu, že obsahuje pomerne veľké množstvo horčín, podporujúcich zdravé a efektívne trávenie. Podporuje tiež správny chod metabolizmu a čistí vašu pečeň.

A ako ho konzumovať?

Kvetné lôžko je jedlé celé, okrem už zdrevnatených častí. Musíme však tiež odstrániť aj ostré špičky listeňov a vláknitú dužinu na povrchu lôžka. Veľakrát je nutné vyhodiť aj viac ako polovicu kvetu. Avšak jemná dužina vás presvedčí o tom, že celá táto anabáza rozhodne stála za to.

Pri práci s artičokami tiež myslite na to, že po reze naozaj rýchlo černeje. Už očistené listy preto okamžite vkladajte do vody, do ktorej ste predtým nakvapkali trochu citrónovej šťavy. Dávajte si však pozor- artičoky vám dokážu nepekne zafarbiť aj kožu na rukách, pre istotu si preto vždy berte k jeho spracovaniu kuchynské rukavice.

A čo s ním po očistení?

Krátko ho povarte v horúcej vode alebo na pare. Na tanieri ho osoľte a zľahka pokvapkajte olivovým olejom – a môžete podávať napríklad s pečivom. Skvele sa hodí na zapekanie, grilovanie a ako prísada do zeleninových zmesí. A ak budete pri dlabaní opatrní, môžete ho aj plniť a zapekať.

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho svojim priateľom! Prečítajte si tiež o ďalšej exotickej potravine, konkrétne o ovocí Kaki a spôsoboch jeho pestovania!