Ako pestovať BAZALKU? Dá sa to celoročne! Toto sú spôsoby:

Ako pestovať BAZALKU? Dá sa to celoročne! Toto sú spôsoby:

Vypestovať bazalku nie je ľahké, ale ide to. Musíte však vedieť, ako na to. A obrniť sa trpezlivosťou! Možno sa vám to nepodarí na prvýkrát, ale keď to nevzdáte, skôr alebo neskôr zožnete úspech. Máme pre vás rady, ktoré vaše šance na zdarné vypestovanie bazalky zvýšia. 🙂

Tipy ako správne pestovať bazalku

Základom toho, ako pestovať bazalku, všetkého je výsev semienok, ktoré sú veľmi drobné, preto vás to zvádza ich do kvetináča nasypať čo najviac. Aj keď si na obale semienok zvyčajne prečítate, že je vhodný výsev na povrch, v skutočnosti lepší výsledok dosiahnete pri prekrytí semienok tenučkou vrstvou zeminy. Musí byť ale naozaj tenučká – ak dáte viac zeminy, sadeničky nebudú mať silu ju preraziť.

Parenisko v kvetináči

Substrát by mal byť na povrchu stále vlhký, ale nie premočený. Hranica medzi vlhkým a premočeným substrátom je veľmi tenká. Keď to so zálievkou preženiete, môžu v pôde začať vznikať plesne. Keď ju naopak podceníte, začne substrát vysychať, čo semienkam nesvedčí. Ako teda odhadnúť správnu mieru zálievky?

Pomôžete si tým, že substrát bude primerane vlhký už pred výsevom. Môžete kvetináč na okraji prekryť vrstvou priehľadnej fólie, čím si vyrobíte také malé parenisko. Keď budete musieť pridať trochu vlahy, rozhodne ale nepoužívajte kanvu. Vyplavili by ste totiž semienka. Kvetináč musí byť umiestnený na teplom a svetlom mieste, ale zase pozor na ostré slnečné lúče.

Prečítajte si tiež: Aby sa pažítka dokonale zelenala – ako sa o ňu starať?

Rozmnožovanie bazalky z odrezkov

Rozmnožovanie bazalky z odrezkov je celkom jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je odrezať 10 cm stonku priamo pod listovým uzlom. Odstráňte listy asi 5 cm od konca. Uistite sa, že odrezok bazalky je kus, ktorý ešte nekvitol. Odrezok potom môžete vložiť do pohára s vodou na parapet, kde bude mať dostatok slnečného svetla.

Použite číry pohár, aby ste rastlinu mohli sledovať. Vodu vymieňajte každých pár dní, kým neuvidíte rast koreňov. Potom nechajte korene dorásť približne do dĺžky 5 centimetrov. Môže to trvať dva až štyri týždne. Keď sú korene na odrezku 5 centimetrové alebo dlhšie, môžete odrezok zasadiť do kvetináča v interiéri. Kvetináč umiestnite na miesto, kde bude rastlina dostávať priame slnečné svetlo.

Chcete žať? Zaštipujte!

Ak sa vám podarí vypestovať bazalku k dokonalej kráse hneď na prvýkrát, bude to obrovský úspech. Ak sa vám to hneď nepodarí, nezúfajte a skúste to znova. Nejde o ľahkú úlohu, ale keď sa poučíte z vašich predchádzajúcich chýb, určite sa úspechu dočkáte.

Ak vám zo semienok rastlinka vyrastie, nezabudnite na zaštipovanie. Po tom, čo krík nasadí štvrté poschodie listov, oplatí sa rastlinku zaštipnúť, aby sa začala vetviť a nasadzovať viac lístočkov. Bazalka sa nerozmnožuje vegetatívne, ale oddelením časti trsu. Nie je vhodné ju príliš hnojiť, pretože by potom stratila svoju vôňu. Tá sa stupňuje do okamihu, než nasadí kvety. Pred tým je nutné zožať to, čo ste zatiaľ nezužitkovali.

Prečítajte si tiež: Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Po lístku, aj vcelku

Bazalku si môžete dopriať celoročne. Ide ale o to, aby si uchovala svoje vynikajúce aromatické vlastnosti. Pre krátkodobé skladovanie je vhodné ju umiestniť do chladničky v sáčku. Vôňa z nej rýchlo nezmizne.

Pri mrazení môžete použiť ako celé kostrnky, tak jednotlivé lístky. Celé olistené stonky môžete dať napríklad do prázdnej krabice od mlieka. Je dôležité, aby k zamrznutiu došlo rýchlo a listy sa nepolámali. Pokiaľ hodláte zamraziť jednotlivé lístky, najprv ich umyte, osušte a nechajte ich mrazením stvrdnúť. Potom ich vložte do vzduchotesnej krabičky.

Nikdy krabičku neprepĺňajte. Výhodou zamrazených byliniek je, že ich máte po ruke po celý rok.

Prečítajte si tiež: Vypestujte si doma vlastné bylinky! Ako na to?