Kto by si čas od času nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie citrusov dnes prežíva renesanciu. Avšak aktuálne trendové pestovanie citrusových rastlín nie je ani zďaleka novodobým fenoménom. Je oživením starej tradície, ktorá pochádza zo sedemnásteho storočia. Viete, čo je najdôležitejšie pri pestovaní citrusov?
Ako pestovať citrusy správne?
Vyberajte si menšie odrody
Klasické prírodné odrody nie sú vhodné pre pestovanie v našich podmienkach a už vôbec nie v kvetináči alebo v kontajneri. Potrebujú iné podnebie a navyše, dokážu vyrásť do obrovských výšok. Menšie citrusy si vypestujeme v kvetináčoch podstatne jednoduchšie. Väčšina amatérskych pestovateľov začína pestovaním citrónov a limetiek. A to najmä preto, že sú užitočné i vtedy, keď sa vám ich nepodarí dopestovať do dokonalej zrelosti. Za zmienku tiež stoja mandarínky Satsuma, najmä odroda Owari.
Vhodné substráty
Na pestovanie citrusov sú najvhodnejšie substráty, ktoré ani po dlhšom čase nestrácajú vzdušnú štruktúru a nerozkladajú sa. Použiť tiež môžete substrát z kokosového vlákna. Keďže väčšina citrusov v nádobách je pestovaná na podpníku, substrát musí zodpovedať jeho potrebám. Najčastejšie sa ako podpník používa citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata), ktorý vyžaduje kyslejšiu pôdu s pH 5,5 – 6. Citrusom na iných podpníkoch vyhovuje pH medzi hodnotami 6 – 7, teda pôdna reakcia slabo kyslá až neutrálna.
Vlastný substrát
Namiešať si môžete aj vlastný substrát. Jeden z veľkých problémov začínajúcich pestovateľov je práve odhadnutie správneho času zalievania a správnej dávky vody. Použite jeden diel rašeliny s prídavkom železa, jeden diel humusu, jeden diel záhradnej zeminy, jeden diel riečneho štrku a pol dielu perlitu. Pri citrusoch sa viac ako pri iných rastlinách nesmie stať zo zalievania pravidelný rituál. Zalievajte vtedy, keď to rastlina potrebuje, a nie každé dva alebo tri dni. Dbajte tiež na to, aby boli všetky zložky, z ktorých substrát pripravujete, bez semien burín a škodcov.
Ak koreňový bal veľmi preschne, nedokáže už dobre prijať vlahu. Vtedy pomôže vedro s vodou, do ktorého rastlinu aj s črepníkom ponorte a nechajte, až kým zo substrátu neprestanú vychádzať vzduchové bubliny. Prebytočnú vodu, ktorá neskôr vytečie do podmisky, vylejte.
Výber vhodného kvetináča pre citrusy
Veľkosť kvetináča závisí od priestoru, ktorý máte pre citrus v domácnosti vyhradený. Pre rastlinu veľkú 1 – 1,5 m stačí kvetináč s priemerom 30 cm, no podmienkou je, aby bol viac hlbší ako širší. Dostatočná hĺbka kvetináča zabezpečí rastline dobrú stabilitu, i keď je už mohutnejšia. Kvôli váhe je vhodnejší plastový kvetináč. Oceníte to pri každom prenášaní citrusu z interiéru do exteriéru a späť.
Hnojivo pre citrusy
Najvhodnejšia je kombinácia pomaly rozpustných organických hnojív so špeciálnymi tekutými hnojivami určenými špeciálne pre citrusy (s vyšším obsahom železa), ktoré pridávame najmä na jar. Tekuté hnojivo určené na citrusy aplikujeme najmä na jar a pomaly rozpustné hnojivá po zvyšok vegetačnej sezóny. Hnojenie prerušíme počas zimných mesiacov.
Použiť môžete aj tuhé hnojivá s dlhodobým účinkom, ktoré sa primiešajú do substrátu a postupne uvoľňujú živiny počas celej vegetácie. Vzhľadom na čas prezimovania ich však neaplikujte príliš neskoro. Dĺžka účinku v mesiacoch je vždy uvedená na obale.
Svetlo
V našich klimatických podmienkach je pre citrusy z pohľadu svetelného režimu kritické zimovanie. Ideálne je zimovanie citrusov v interiéri pri teplotách od 1 – 10 °C a v tmavej miestnosti. Zimovanie pri izbovej teplote je pre citrusy problematické, pretože nie sú zvyknuté na vyššie teploty, pokiaľ nemajú dostatok svetla. Ak ale nemáte inú možnosť ako zimovanie pri izbových teplotách, doprajte rastline aspoň dostatok svetla (stanovište pri okne) a pravidelné rosenie listov.
Citrusy ale milujú letnenie v exteriéri. Do záhrady či na balkón ich môžete presunúť hneď ako nehrozia mrazy a citrusy sa vám za to odvďačia. Na priame slnko ich však umiestňujte až po pár týždňovej aklimatizácii v polotieni.
Presádzanie
Citrusy presádzajte iba vtedy, keď už majú prerastené korene a naozaj potrebujú väčší črepník. Ten voľte iba o málo väčší, ako bol pôvodný, aby rastliny dobre prekorenili pridaný substrát.
1. Na dno nádoby nasypte keramzit a vytvorte tak drenážnu vrstvu (ak má črepník iba jeden odtokový otvor), ktorá zaistí odtok prebytočnej vody. Predídete hnitiu koreňov.
2. Rastlinu opatrne vyberte z pôvodného črepníka a preneste do novej nádoby. Dajte pozor, aby sa koreňový bal pri presádzaní nerozpadol.
3. Voľné miesta v črepníku doplňte vhodným substrátom na citrusy. Opatrne pritlačte, aby ste nepoškodili jemné korienky.
4. Nakoniec nezabudnite rastlinu poriadne zaliať. Hneď po presádzaní nehnojte. Počkajte, kým rastlina v novom substráte zakorení.
Rez citrusov
Citrusom prospieva vzdušná pravidelná koruna, ktorú docielime výchovným rezom najmä počas prvých 5 rokov pestovania rastliny. Vždy odstraňujeme konáriky, ktoré zahusťujú korunu. Čím viac citrus zostriháme, tým menej bude mať kvetov (a plodov) a tým viac energie bude vynakladať na rast.