V akých nádobách pestovať kaktusy a ako ich presádzať?

V akých nádobách pestovať kaktusy a ako ich presádzať?

Pestovanie kaktusov je záľuba pre mnohých z nás. Kaktusy nevyžadujú snáď ani toľko starostlivosti, ako skôr vedomosti o nich samých, aby sme ich hneď v samom začiatku nezničili. Dnes sa pozrieme na vhodné nádoby, pestovanie a správne presádzanie.

Kaktusy

Ich domovinou je púšť. Neprekáža im dlhotrvajúce sucho, teplo, piesočnatá a kamenistá pôda či výkyvy teplôt. Dokonca ani vodu až tak nepotrebujú. Doprajme kaktusom podobné podmienky aj doma a budeme sa môcť z nich tešiť veľa rokov.

Aké nádoby sú pre kaktusy najlepšie?

Kaktusy je vhodné pestovať v hlinených alebo plastových kvetináčoch. Pozor dajte len na to, že hlinené kvetináče rýchlejšie vysychajú. Dôležitá je tiež veľkosť kvetináča. Nesmie byť ani príliš malý, t. j. kaktus sa do neho musí vojsť aj s koreňovým systémom a s drenážou, ale ani príliš veľký, aby nedochádzalo k preliatiu kaktusov pri zálievke.

Presádzanie

Kaktusy, rovnako ako iné rastliny, presádzame ideálne na jar. Puky sú ešte len založené a nemôžu byť poškodené. Kaktus opatrne vyberieme z kvetináča, očistíme koreňový bal a na dno nového kvetináča dáme drenáž z okruhliakov, drviny kameňov, tehál alebo črepov z kvetináča. Na drenáž dáme substrát pre kaktusy, vložíme späť kaktus a zasypeme vlhkým substrátom. Kvetináč sklepneme, aby sa substrát dokonale usadil okolo koreňov. Môžeme aj ľahko pritlačiť prstami. Dávajte pozor na to, aby substrát bol maximálne 1 cm od okraja nádoby, aby mohol byť kaktus zalievaný. Avšak ihneď po presadení nezalievajte, mohlo by dôjsť k hnitiu koreňov.

Možno ich pestovať spoločne?

Pokiaľ chcete niekoľko druhov kaktusov pestovať spoločne, vyberajte vždy také, ktoré majú rovnaké nároky na pestovanie – teda zhodný substrát, teplotu, vlhkosť a svetelné podmienky. Potom môžete podobné kaktusy pestovať napríklad vo väčších črepníkoch, miskách alebo aj na záhradke.

Atraktívne druhy

Niekoľkoročné staršie kaktusy môžeme umiestniť ako solitéry aj na reprezentatívnejšie miesto v byte. Nemali by však prekážať pri prechádzaní. Zaujímavým stĺpovitým druhom je Cereus peruvianus, ktorý po 5 až 6 rokoch dorastá do výšky 1 m a šírky 15 cm. Zvykne aj kvitnúť. V modernom byte vynikne aj guľovitý Echinocactus grusonii so svojimi výraznými žltými tŕňmi. Najkrajšie sú asi 15-ročné ­exempláre. Oba druhy majú pútavé tvary, v staršom veku pôsobia exkluzívne a vyniknú ako solitéry.

Čo kaktusy potrebujú?

♦ dostatok svetla
Ak majú kaktusy dostatok svetla zo všetkých strán, nedeformujú sa, netrpia chorobami a nenapádajú ich škodcovia. Pri nedostatku svetla sa nepekne vyťahujú (z guľovitých foriem sa stanú takmer stĺpovité) a ich estetická hodnota sa stratí. Navyše, zdeformovaná rastlina sa do pôvodného stavu už nevráti.

♦ miesto pri okne
Vhodným miestom na kaktusy je južné alebo dostatočne svetlé východné či západné okno. Črepníky s kaktusmi nestavajme od okna ďalej ako 1 m.

♦ letnenie
Od mája do októbra môžeme črepníky s kaktusmi premiestniť do záhrady, na balkón alebo terasu, nie však na priame slnko, ale do polotieňa. Malo by to byť miesto chránené pred vetrom a dažďom.

♦ občasnú zálievku
Počas vegetačného obdobia stačí kaktusy zavlažiť raz za 3 týždne. Substrát by mal medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť. Menšie kaktusy treba zalievať častejšie, väčšie menej. Kaktusom škodí hromadenie vlhkosti v substráte.

♦ prihnojovanie
Počas vegetačného obdobia (marec až september) sa vyplatí kaktusy prihnojiť raz za 2 až 3 týždne.

♦ presadenie
Kaktusy treba každé 4 roky presadiť, menšie rastliny aj častejšie. Presádzame len v období od apríla do júla. Používame len substrát určený na pestovanie kaktusov. Nevyhnutná je drenáž, ktorá zabráni hnilobe koreňov pri hromadení pôdnej vlhkosti.

Najväčšie chyby pri pestovaní

  • nedostatok svetla, tma
  • nedostatok čerstvého vzduchu
  • prudký pokles teploty, mráz
  • zabúdanie na prihnojovanie, nedostatok živín
  • sprchovanie vlažnou vodou a postrekovanie, vysoká vzdušná vlhkosť
  • nahromadenie viacerých druhov v malom priestore
  • malé vegetačné nádoby pri vzpriamene rastúcich druhoch
  • substrát s vysokým podielom rašeliny
  • chýbajúca drenážna vrstva v črepníku

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho svojim priateľom! Prečítajte si tiež článok o tom, ako pestovať bonsaj.