Vypestujte si ten najlepší kaleráb – biely aj fialový. Ako na to?

Vypestujte si ten najlepší kaleráb – biely aj fialový. Ako na to?

Kaleráb patrí na každú záhradu. Žať ich môžete už na jar spoločne s reďkovkami. Aby boli šťavnaté, vyhnite sa začiatočníckym chybám. Ako kaleráb pestujú skúsení záhradníci?

Kam a ako zasadiť kaleráb?

Kaleráb je obľúbená hlúbová zelenina, ktorú možno dopestovať vo vlastnej záhradke rýchlo a bez veľkej námahy. Dá sa rýchliť v parenisku, skleníku, fóliovníku, ale i pestovať vonku.

Aby sa sadeniciam dobre darilo, dajte si záležať na príprave záhonu. Doprajte rastlinám zem obohatenú o vyzretý kompost. Hnojeniu sa ale vyhnite: kaleráby neznášajú priamu dávku kravského alebo konského hnoja!

Najvhodnejšie sú pôdy hlinité, hlinito-piesočnaté, zásobené ľahko prijateľnými živinami. Na základné hnojenie použijeme dobre rozložený maštaľný hnoj alebo kvalitný kompost, ktorý do pôdy zapracujeme už na jeseň.

Priesady, v závislosti od „skorosti“ odrody, vysádzame od polovice apríla až do mája. Pred výsadbou ich cca 7 – 10 dní otužujeme. Vysádzame do fóliového tunela alebo záhona, po výsadbe prikryjeme netkanou textíliou (zvýši sa teplota, zníži sa výpar vody, znemožní sa prístup škodcom).

Pred vysadením si sadenice prezrite a nikdy ich nesaďte hlbšie, než by boli v kvetináči. Potom by sa tvorili deformované buľvy, ktoré nie sú pekné na oko a horšie sa spracovávali. Kaleráb potrebuje dostatok miesta, aby mohol rásť. Nevysádzajte ich preto príliš blízko pri sebe, doprajte im vzdialenosť aspoň 25 centimetrov, a to na všetky strany. Nejde ani tak o priestor, ako o živiny – rastliny ich potrebujú veľa.

Odporúčané odrody

Kref F1 – biely, skorý, nedrevnatie.
Gigant – biely, neskorý, nedrevnatie, hmotnosť 3 až 5 kg.
Modrava F1 – modrý, skorý, na jarné i jesenné pestovanie.
Violeta – modrý, neskorý, nedrevnatie.

Zber kalerábov

Skoré odrody zberáme prebierkou, keď je priemer buľvy približne 5 cm, spolu s listami, aby si dlhšie zachovali sviežosť. Poloskoré a neskoré zberáme bez listov, len s listovým srdiečkom.

Uskladnenie

Ideálne kaleráb skladujeme pri teplote 0 až +2 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 85 – 90 %. Neskoré odrody vydržia v pivnici v debničkách, bez listov, s koreňmi oklepanými od pôdy až 150 –180 dní.

Prečo kaleráb drevnatie a praská?

Jedným z kalerábových neduhov je praskanie šupky – môže za to málo vody alebo nepravidelná zálievka. Z rovnakého dôvodu potom buľvy drevnatejú. Preto kaleráby pravidelne zalievajte a udržujte pôdu vlhkú. Rastlinám prospeje, keď záhon prikryjete netkanou textíliou. Pomôže nielen udržať vodu v pôde, ale tiež zmierni rozdiely nočných a denných teplôt a bude sadenice navyše chrániť pred škodcami – napríklad pred húsenicou mlynárika kapustového.

Pozor na žltnúce listy!

Že kalerábom nie je dobre, spoznáte veľmi ľahko – okrem popraskanej buľvy vás na to upozorní aj žltnúcimi listami. Tie môžu byť príznakom nadmernej vlhkosti a následnej infekcie. Správna zálievka je preto alfou a omegou úspešného pestovania kalerábov. Akonáhle si na rastlinách všimnete žlté listy, radšej sa s nimi nemilosrdne rozlúčte, aby sa nákaza nerozšírila aj na zdravé kaleráby a nezničila tak všetku úrodu.

Ak sa vám tento článok s radami ako pestovať kaleráb páčil, zdieľajte ho svojim priateľom. Prečítajte si tiež rady, ako pestovať cuketu a tekvicu.