Vypestujte si medvedí cesnak: je ideálna doba na jeho výsadbu

Vypestujte si medvedí cesnak: je ideálna doba na jeho výsadbu

Chcete si vypestovať svoj vlastný medvedí cesnak? V dnešnom článku sa dozviete ako na to. Vysejte ho pokojne ešte dnes!

Máte na záhrade tienistý a vlhký kút? Vysejte si tam zázračný medvedí cesnak! Má nespočetné množstvo pozitívnych účinkov na naše telo a jeho pestovanie nie je nič zložité. Semienka hoďte pokojne napríklad len do kvetináča.

Medvedí cesnak

V posledných rokoch opäť stúpa jeho obľúbenosť, ľudia si odovzdávajú na sociálnych sieťach informácie o aktuálnom výskyte a vydávajú sa na zber. Medvedí cesnak patrí medzi vytrvalé byliny, naraziť na neho možno okolo potokov či vo vlhkých lesoch. Vyraziť s košíčkom na neho možno skoro na jar.

Účinky medvedieho cesnaku

O cesnaku sa tvrdí, že má silné účinky a ľudia ho berú ako prírodné antibiotikum, a to sa dá povedať aj o cesnaku medveďom. Rovnako ako ostatné druhy cesnaku obsahuje látku alicín. Ten vám podá pomocnú ruku pri chrípke, angínach, hnačkách, prechladnutí alebo pri dýchacích problémoch. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, železo a nezanedbateľné je aj množstvo vitamínov A, B1 a B2.

Na čo si dať pri cesnaku pozor?

Pri zbere môže prísť k zámene s konvalinkou, keď ešte rastlina nemá kvety. Bezpečne ale cesnak spoznáte pri pošúchaní lístkov medzi prstami – dýchne na vás typická cesnaková vôňa.

Nemálo ľudí má problém so žalúdkom a cesnak neznesú ani v malom množstve. U niekoho sa môže vyskytnúť alergia, ktorá môže mať veľmi silný priebeh.

Čo z medvedieho cesnaku trhať?

Z tohto cesnaku sa zbierajú najmä listy. Tie môžete trhať do doby, než rastlina začne kvitnúť, čo je v rôznych kútoch SR v iný čas. Uvádza sa, že sa kvety objavujú zhruba začiatkom mája.

Pestovanie medvedieho cesnaku

Cesnak sa dá množiť semenami alebo cibuľkami. Ideálne je vysiať semienka alebo vysadiť cibuľky do polotieňa v období od mája do novembra, ale najideálnejší čas pre semienka je práve teraz! Mesiace september, október a november vám budú hrať do kariet.

Prečítajte si tiež: Vypestujte si zdravý cesnak: Kedy a ako ho sadiť?

Na jedno miesto vždy vysejte aspoň 5 kusov semienok. Cibuľky dávajte asi 5 centimetrov do zeme, semienkam stačí centimeter. Bude sa im dariť v blízkosti opadavých stromov, vo vlhku.

Pokiaľ chcete mať medvedí cesnak na terase alebo balkóne v kvetináči, nie je problém. Myslite len na to, aby ste mu vytvorili dobré podmienky, čo znamená hlavne hojné zalievanie.

Ako cesnak uchovávať

Samozrejme je najlepšie používať listy čerstvé, ale to sa dá len určitú krátku časť roka. Ľudia ho zmrazujú, pripravujú z neho pesto, tinktúru, bylinkové maslo alebo ho nakladajú do oleja.

Prečítajte si tiež: Špenát – ako ho pestovať?