Lahodné a chutné nektarinky. Šťavnaté ovocie, ktoré môžete pestovať aj na balkóne či terase, kde bude pôsobiť dekoratívne a keď sa podarí, dočkáte sa aj vlastných plodov. Ako pestovať a tvarovať stromček pestovaný v nádobe? Ak milujete nektarinky či by ste si radi vypestovali tento stromček, netreba vlastniť záhradu. Ako na to?
Ako pestovať nektarinky?
Skúste si vypestovať stromček v kvetináči, kde bude pôsobiť ako bonsaj. Dnes je takmer všetko možné a skúsiť sa má všetko.
Nektarinka ako strom dorastá maximálne do výšky 5 metrov. Stromček pochádza z Číny, ktorý si práve v našich klimatických podmienkach môžete vypestovať vo forme zákrpkov alebo štvrťkmeňa, pretože iba takto je zabezpečený potrebný a dostatočný prísun svetla do celej koruny stromčeka. Aj keď sú nektarinky trochu náročnejšie, o to väčšia výzva pre pestovateľov to je.
Základom je slnečné stanovište
Pre nektarinku je dôležité zvoliť pokiaľ možno čo najviac slnečné a teplé miesto na južnej strane budovy, ktoré je zároveň chránené pred priamym dažďom. Pokiaľ má stromček dostatok potrebného slnka, má takmer všetko, čo potrebuje k zdarnému rastu a plodeniu. Kvetové púčiky sú zásadne na jednoročných výhonkoch. Vlahu potrebuje stromček hlavne na jar, konkrétne v mesiacoch máj a jún a potom zhruba tri týždne pred zberom.
Nektarinky vyžadujú vyhriatu pôdu, vyššiu teplotu a menšiu vzdušnú vlhkosť. Musia sa strážiť, aby nedošlo k prehnojeniu dusíkom. Hoci je nektarinka náročnejšia na podmienky, pozitívne je, že ju možno pestovať aj v kvetináči. Pre tento spôsob pestovania sa hodí aj konkrétny druh “balkonella”, ktorý je určený práve pre pestovanie v nádobe.
Prečítajte si tiež: Ako zadržiavať vodu v záhrade a efektívne s ňou hospodáriť
Zakrpatený variant stromčeka potrebuje hnojiť, polievať a chrániť na zimu, pretože sa nejedná o mrazuvzdorný druh. Zakrpatené stromčeky dorastajú maximálne do výšky jedného a pol metra. Je potrebné ich zastrihávať a ochrániť pred škodcami. Dôležité je vyvážené hnojivo.
Chutné, sladké a zdravé ovocie
Nektarinky sú nielen sladko šťavnaté, ale majú aj nemalý prínos pre naše zdravie. Sú totiž bohaté na antioxidanty i živiny. A práve antioxidanty pôsobia preventívne proti vzniku chronických chorôb. Ovocie, ktoré obsahuje nemalé množstvo vlákniny, ktorá reguluje hladinu cukru v krvi, spomaľuje vstrebávanie cukru v krvnom obehu a uchováva hladinu cukru v krvi vyváženú. Dokonca podľa štúdie bolo preukázané, že konzumáciou nektariniek možno znížiť riziko vzniku cukrovky. Je to práve vďaka vláknine, ktorá je obsiahnutá v tomto ovocí.
Čítajte tiež: Citrusy zatočia s nachladnutím a jednoducho ich vypestujete aj doma
Nektarinky pomáhajú aj pri chudnutí, prispievajú k zdraviu očí, podporujú imunitný systém, prospievajú srdcu a podporujú lepšie trávenie. Nektarinky sú bohatým zdrojom vitamínu C, kedy jedna nektarinka pokryje takmer dennú dávku tohto vitamínu. A práve vitamín C napomáha ľudskému telu vstrebávať dôležité železo.