Pestrec mariánsky z vlastnej úrody: Kedy žať a ako ho najlepšie využiť?

Pestrec mariánsky z vlastnej úrody: Kedy žať a ako ho najlepšie využiť?

Pečeň je chemickou továrňou na likvidáciu škodlivých látok v našom tele. Pečeňové bunky sú však preťažované nezdravými látkami z potravy i prostredia. Ako pomoc je skvelý pestrec mariánsky, ktorý sa skvele hodí ako súčasť detoxikačnej kúry.

Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) bol ako liečivka využívaný už v 16. storočí. Je jedinečnou bylinou s blahodárnymi účinkami na správnu funkciu pečene, vylučovanie žlče a dobré trávenie. Koreň, listy, ale hlavne plody tohto bodliaka obsahujú liečivé zložky súhrnne označované ako silymarín, skupinu látok, ktoré podporujú regeneráciu pečeňových buniek, posilňujú imunitný systém a pôsobia ako silné antioxidanty.

Toto liečivo si pritom môžete ľahko vypestovať a pohľadný pestrec sa stane nápadnou ozdobou vašej záhrady.

Ďalšie účinky pestreca:

  • pomáha pri poruchách trávenia
  • zvyšuje vylučovanie žlče
  • posilňuje imunitný systém
  • pôsobí ako silný antioxidant
  • tlmí zápaly a alergie
  • znižuje horúčku
  • pomáha pri bolestiach hlavy
  • zvonka sa užíva na hemoroidy, vredy predkolenia a kŕčové žily

Prečítajte si tiež: Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Ako si vypestovať vlastný pestrec mariánsky?

Blahodarné semená si nemusíte kupovať, pestrec si vypestujte aj u vás na záhradke. Hoci sa bodliakom skôr bránime, nebojte sa vpustiť si pichľavého krásavca na svoj pozemok.

Pestrec je pôvodom zo Stredomoria, preto má rád teplo a dostatok slnka. Vyberte mu slnečné, pred vetrom chránené stanovisko s hlinitou, mierne vápnitou pôdou. Semená vysejte začiatkom apríla do riadkov vzdialených od seba 50 cm, do hĺbky 2-3 cm. Klíčenie trvá asi tri týždne, túto dobu skrátite skoro o polovicu, ak semená pred vysiatím namočíte v teplej vode. Pamätajte, že tento bodliak je náročný na priestor: prízemné ružice listov môžu mať v priemere až 80 cm.

Vzídené rastlinky preto vyjednotíme aspoň na vzdialenosť 30 cm. Čoskoro vyrastie statná pichľavá rastlina, dorastajúca do výšky až 2 m. Má veľké lesklé ostnaté listy s bielymi škvrnami a zubatým okrajom. Kvety sú červené až fialové a kvitnú od júla do septembra. V auguste sa na kvetoch začína objavovať belavé páperie, kedy nastáva čas pre zber semien.

Kedy a ako zbierať semená?

Na zber si nezabudnite pripraviť poriadne rukavice, dlhé a pichľavé ostne pestreca sú pekne nepríjemné. Môžete buď postupne vyťahovať nažky (suché, nepukavé plody) a žať skutočne len zrelé plody, alebo ostrihať všetky kvetenstvo naraz, kedy neriskujete nechcené vysemenenie a zaburinenie záhrady.

Kvetenstvo dosušte rozložené v jednej vrstve na tienistom, vetranom mieste. Semená po dosušení vymlátite pomocou valčeka. Nakoniec ich zbavíte nečistôt preosievaním vo vetre alebo fénom, a uložíte na suché a chladné miesto.

Prečítajte si tiež: Vres obyčajný je nielen ozdobou záhrady, ale aj liečivý. Čo s ním urobiť práve teraz?

Tip na očistnú kúru

Ak chcete maximálne využiť pozitívne účinky pestreca, odporúča sa 3-4 týždenná intenzívna kúra, ktorú opakujte niekoľkokrát do roka. Na trhu sú k dostaniu čaje, tinktúry, tablety i oleje. Pre bežnú detoxikačnú kúru postačí konzumácia čaju, dôležitá je však jeho správna príprava. Sylimarin je vo vode veľmi zle rozpustný, nadrvené semená je nutné aspoň 5 minút povariť a potom 15 minút lúhovať v horúcej vode. Jednoduchým zaliatím semien vriacou vodou sa neuvoľnia prakticky žiadne prospešné látky.

Najúčinnejšie pre telo je pojedanie prášku z čerstvo drvených semien, najlepšie 1 lyžičku 4x denne. Odporúča sa súčasne konzumovať ľahko stráviteľné cukry – semienka si pridajte do džúsu alebo smoothie a máte vyriešené. Ak si zakúpite už semená pomleté, veľmi rýchlo strácajú svoju liečivú silu a vašu pečeň budú skôr zaťažovať.