Stévia ako bylinka, ktorá nahradí cukor. Ako ju pestovať doma?

Stévia ako bylinka, ktorá nahradí cukor. Ako ju pestovať doma?

Stévia sladká je zázračná bylinka, ktorá sa dá považovať za istú alternatívu cukru. Jej pôvodnou domovinou je Južná Amerika, kde sa v kuchyni využíva ďaleko viac než v našich končinách. Má rad zdraviu prospešných účinkov, ale predovšetkým je vhodným sladidlom pre diabetikov. Použitím stévie v nápojoch alebo potravinách sa nezvyšuje ich kalorická hodnota, a preto je vhodná najmä pri redukčných diétach alebo pre udržanie nízkej váhy. Ako sa stévia pestuje?

Stévia

Stévia sladká (niekedy nazývaná stévia cukrová, sladká tráva, medové lístky) má drobné, sýto zelené, kopijovité listy, ktoré sú práve zdrojom sladkej chuti. Oproti cukru je jej veľkou výhodou to, že neprispieva ku kazivosti zubov. Na osladenie kanvice čaju vám úplne postačia dva až tri najemno nasekané lístky. Pridávať ju možno do ľubovoľných nápojov ako čerstvú, tak sušenú. Jednoducho si ju môžete pestovať v domácich podmienkach a postupne odoberať čerstvé lístky.

Ako pestovať stéviu?

Na stévii v supermarkete medzi bylinkami asi ťažko narazíte, ale bežne je k dostaniu v záhradníctve alebo veľkých záhradníckych reťazcoch. Zakúpiť si môžete už malý urastený kríček alebo si ju vypestovať sami zo semienka. V balení býva väčšinou päť malých guličiek a spravidla sa ich väčšina ujme. Naklíčiť ich necháte na vlhkej vate a potom ich zasadíte do malých kvetináčov. Rastlinkám sa darí predovšetkým v polotieni, ale čím častejšie budú vystavené na slniečku, tým budú lístky sladšie.

Cez leto môžete stéviu pestovať na záhrade v záhone, ale na jeseň ju musíte premiestniť do kvetináča, ktorý si postavíte napríklad na parapet do kuchyne. Neznesie teploty nižšie ako 10 °C, a preto ju cez zimu uchovávajte jedine pri izbovej teplote. Lístky sa zbierajú raz za mesiac – jednoducho rastlinu otrháme a ona opäť rýchlo obrastie. Pokiaľ nestačíte spotrebovať čerstvé lístky, môžete prebytok usušiť. V uzavretej nádobe tak vydrží až celé týždne.

Použitie stévie

Doma vypestovaná stévia väčšinou slúži ako prírodné sladidlo ako do teplých, tak studených nápojov. Jej použitie v sladkých pokrmoch vyžaduje určitú skúsenosť, pretože sladivosť každého zberu je iná a množstvo sa ťažko odhaduje. Diabetici a ľudia, ktorí nemôžu cukor zo zdravotných dôvodov konzumovať, asi radšej siahnu po stéviovom koncentráte z lekárne. Jeho použitie je rovnaké ako u iného umelého sladidla.

Prečítajte si tiež: Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Kúpiť si ju môžete vo forme tabletiek, prášku alebo pasty. V ponuke obchodov sa už tiež objavili nápoje a jedlá sladené stéviou. Avšak pozor, najprv si pozorne prečítajte etiketu na výrobku. Väčšina z nich obsahuje len zanedbateľné množstvo stévie a zvyšok tvoria umelé sladidlá. Chuť stévie je takisto odlišná od bieleho cukru, pripomína skôr sladké drievko.

Aký má stévia dopad na naše zdravie?

Stévia ako bezkalorické prírodné sladidlo bola podrobená rade vedeckých prieskumov, ktoré potvrdili niektoré pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dokáže priaznivo ovplyvniť vysoký tlak, pôsobí protizápalovo, proti hnačkám a celkovo posilňuje imunitu človeka. Je vyhľadávaná najmä ľuďmi s diabetom, pretože nejde o sachorózu ani o fruktózu.

Stévia je tiež určitým pomocníkom pre všetkých, ktorí sa snažia schudnúť. Jej konzumáciou nezaťažíte svoj kalorický príjem ako napríklad cukrom, a tak sa stáva súčasťou rôznych fitness nápojov a limonád.

Ak sa rozhodnete používať stéviu ako prírodné sladidlo a nemáte s ňou žiadne skúsenosti, vyskúšajte ju najprv v nepatrnom množstve, aby ste vylúčili alergickú reakciu. V každom prípade dajte prednosť prírodnej forme pred produktami z lekárne, ktoré pri svojej výrobe prešli ďalším spracovateľským procesom.

Ak Vás tento článok zaujal, prečítajte si tiež ako si vypestovať vlastné bylinky v pohodlí domova.