Zelená fazuľka v júli: Ako ju pestovať?

Zelená fazuľka v júli: Ako ju pestovať?

Zelená fazuľka – skutočný zdroj energie pre ľudské telo. Fazuľové struky boli kultivované po dlhú dobu, to bolo používané aj vo varení a v tradičnej medicíne. U nás poznáme dva druhy fazule. V záhradkách sa pestuje kríčková alebo popínavá fazuľa. Fazuľa pochádza z južnej Ameriky, konkrétne z Mexika a v našich končinách sa stala obľúbenou strukovinou.

Fazuľa je veľmi zdravá strukovina, ktorá obsahuje veľa vitamínov, ako napríklad veľké množstvo železa, vápnika, draslíka, vitamínu C a rôznych vitamínov skupiny B. Vďaka vysokému obsahu vlákniny je dobrá na podporu trávenia, ktoré zároveň aj upravuje a viaže jedovaté látky a tuky. Fazuľa tiež obsahuje množstvo stopových prvkov ako je mangán či molybdén. Liečivý význam fazule pre ľudský organizmus je veľmi podstatný a to aj najmä vysokým obsahom nukleových kyselín a bielkovín. Pravidelným pridávaním čiernej a hnedej fazule do našej stravy si tak pomôžeme pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom a zelená fazuľka nám pomáha pri ochoreniach pečene. Fazuľa je tiež vhodná pre ľudí chorých na cukrovku.

Typy zelenej fazuľky

Poznáme dva typy fazule záhradnej – kríčková a tyčová. Tyčová zelená fazuľka potrebuje pri raste oporu, ktorú treba zhotoviť ešte pred sejbou. Výhoda je, že struky dozrievajú postupne a zber trvá niekoľko týždňov. Navyše má aj estetickú hodnotu – rýchlo rastie a môžete ju použiť na predelenie alebo zakrytie menej vzhľadných miest v záhrade. Ako jedna z mála druhov zeleniny znesie aj polotieň, preto sa pestuje aj vo vinohradoch alebo pod korunami stromov.

Kríčkový typ zelenej fazuľky sa pestuje jednoduchšie, pretože nepotrebuje oporu a semienka stačí vysiať na záhon. Navyše má kratšie vegetačné obdobie a prináša lepšiu úrodu. Struky však dozrievajú naraz a ich možnosť skladovania je veľmi obmedzená. V chladničke vydržia len niekoľko dní, preto sa pripravte, že budete musieť celú úrodu rýchlo spracovať alebo zamraziť. Zber si však môžete predĺžiť postupným vysievaním až do polovice júna.

Dôležité pravidlá pri pestovaní zelenej fazuľky

  • Vysaďte ju na miesto, kde bude mať aspoň 10 hodín priameho slnečného žiarenia.
  • Fazuľke sa najviac darí pri teplote vzduchu 20 až 26 stupňov Celzia, pôda by nemala mať menej ako 15 stupňov.
  • Pred vysadením sadeníc pridajte do zeme mulč. Rastlinkám pomôže udržiavať vlhkosť, zároveň chráni pôdu v extrémnych teplách. Veľké horúčavy a prehriata pôda niekedy spôsobia, že kvety rastlín opadnú a struk sa nevyvinie.
  • Ideálne pH pôdy pre väčšinu odrôd zelenej fazuľky je 6 až 6,5, ocenia kompost.
  • Fazuľku sa oplatí vysievať priebežne, aby ste ju mohli priebežne aj zberať, a tak mali postarané o stálu úrodu.
  • Ak chcete skúsiť zasadiť aj ďalšiu várku fazuľky, počkajte dva týždne po prvej výsadbe a potom vysaďte druhú. Do prvých mrazov úrodu určite stihnete pozberať.
  • Struky oberajte, kým sú mladé a jemné. Chce to dávku opatrnosti, aby ste nepoškodili rastliny. Zber strukov dvakrát týždenne urýchli tvorbu nových.