Hmyzie hotely? Určite áno – prospejú prírode aj vašej záhrade

Hmyzie hotely? Určite áno – prospejú prírode aj vašej záhrade

Počet včiel a hmyzu všeobecne každoročne klesá závratnou rýchlosťou. Vedci dokonca varujú, že by niektoré užitočné druhy mohli počas najbližších sto rokov vyhynúť. Ako im môžete pomôcť? Postavte hmyzie hotely!

Za vymieraním hmyzu stojí niekoľko dôvodov. Najväčším z nich sme my, ľudia. Prírodu si prispôsobujeme k obrazu svojmu a naše mestá, cesty i diaľnice ju značne zmenšujú. Nepomáha ani časté kosenie záhrad, poľnohospodárstvo a všadeprítomné pesticídy. Včely a ďalší hmyz sú nevyhnutnou súčasťou ekosystému, ktorý bez nich nemôže správne fungovať. Hmyz sa stará nielen o opeľovanie a teda aj zdravie prírody, pomôže vám v boji so škodcami a priláka na vašu záhradu ďalšiu užitočnú faunu, napríklad vtáky alebo jašterice.

Prečo postaviť hmyzie hotely?

Prečo si zaobstarať hmyzie hotely? V prvom rade výrazne zlepšíte životné podmienky pre divoko žijúci hmyz. Ohrozené druhy si v hoteli nájdu bezpečné miestečko, kde môžu naklásť vajíčka a neskôr prečkať zimu.

Počas jari a leta si ubytovaný hmyz poradí s nechcenými škodcami. Lienka sedembodková, ucholaky a zlatoočka obyčajná sa postarajú o vošky, vlnatky a roztoče. Motýle a včely zase zabezpečia opeľovanie kvetov, kríkov a ovocných stromov.

Radosť urobíte aj svojim deťom – pri výrobe hotela sa zabavia a vy im pri tom máte šancu vysvetliť, prečo je hmyz dôležitý. Spoločne potom môžete pozorovať, aké druhy vo vašom okolí žijú.

Ako vyrobiť hmyzie hotely?

Na výrobu hmyzieho hotela použite rýdzo prírodné materiály. Hodiť sa vám budú drevené dosky, krabice, staré škatule alebo skrinky. Z tých môžete urobiť väčší hotel s niekoľkými miestnosťami prispôsobenými pre rôzne druhy hmyzu.

Vystačíte si ale aj s obyčajným kusom dreva. Vyvŕtajte do neho dva alebo tri väčšie otvory o priemere asi 10 cm. Pridajte niekoľko menších dierok (2 mm a viac). Otvory by mali byť dostatočne hlboké, dajte si ale pozor na to, aby ste klát neprevŕtali skrz naskrz. Uistite sa, že sú steny otvorov hladké, aby sa hmyz neporanil. Docielite to vŕtaním otvorov v smere vlákien dreva, prípadné nerovnosti obrúste alebo vyhlaďte brúsnym papierom.

Do väčších dier umiestnite výplň tvorenú napríklad z vetvičiek, slamy, žaluďov, bukvíc, suchej trávy, kôry či bambusových tyčiek. Menšie otvory si potom “obyvatelia” zariadia podľa seba.

Výplň by nemala vytŕčať von, počas nepriaznivého počasia by to totiž mohlo hmyzie útočisko zničiť. Radšej cez neho pripevnite na prednú stranu pletivo, tým zabránite aj útokom vtáctva. Ak si v zručnosti veľmi neveríte alebo nemáte času nazvyš, môžete si hmyzie hotely kúpiť v hobbymarketoch už hotové.

A pre akých hostí hmyzí hotel vlastne staviate?

Divoké včely vám poďakujú opeľovaním

Častými návštevníkmi budú napríklad divoko žijúce včely samotárky. Tie, na rozdiel od včiel, nežijú v rojoch ani nedávajú med. Nazbieraným peľom kŕmia svoje mláďatá, ktoré ukrývajú do najrôznejších škár a dier v dreve. Divoké včely sú nesmierne usilovné, vysporiadajú sa aj s nepriaznivým počasím a celú vašu záhradu starostlivo opeľujú, čo prospeje kvalite aj kvantite plodov.

Pre vajíčka pripravte otvory s veľkosťou 3-10 mm. Môžete ich navŕtať do pňov alebo polienok, prípadne k sebe zviazať niekoľko bambusových tyčí. Včielky ich po nakladení uzavrú hlinou.

Motýle sú usilovné opeľovače

Najkrajším návštevníkom budú motýle, ktoré sú navyše usilovné opeľovače. Majú radi teplo a slniečko, na noc ale potrebujú bezpečný úkryt. V spoločnom hoteli im pripravte prázdnu izbičku, prípadne im môžete z drevenej škatule pripraviť samostatný domček. Do izby vyvŕtajte vertikálny vchod vysoký približne 10 cm a široký 1 cm. Uistite sa, že sú steny hladké. Motýle by si inak mohli poškodiť svoje jemné a krehké krídla.

Zlatoočka a lienky sa postarajú o vošky

Zlatoočky sú veľkým nepriateľom vošiek, ktoré deformujú listy rastlín, čím spomaľujú a neskôr úplne zastavujú ich rast. Zlatoočky kladú svoje vajíčka priamo medzi vošky, a akonáhle sa larva vyliahne, okamžite sa pustia do hodovania. Než dospejú, dokážu zjesť až niekoľko stoviek vošiek. V hoteli sa vám ubytujú dospelé zlatoočky, ktoré hľadajú úkryt pred dažďom a zimou.

Pred zimou sa do hotela schovávajú aj lienka sedembodková, ďalšia milovníčka vošiek. Zapáči sa im v drevenej krabici s množstvom vetvičiek a malými vchodmi. Tie navŕtajte z jednej strany krabice.

Ucholakov sa netreba báť

Ucholaci sa veľkej obľube netešia, pre vašu záhradu sú ale užitoční svojou záľubou v jedení vošiek. Páči sa im na vlhších tienistých miestach, domček im preto urobte zo starého hlineného črepníka naplneného lístím alebo slamou.