Parapet sa zelená! Predpestujte si zeler, karfiol či šalát

Parapet sa zelená! Predpestujte si zeler, karfiol či šalát

Cnie sa vám po záhradkárstve? V tom prípade vás potešíme: prichádza čas na predpestovanie skorej zeleniny! V tomto čase môžete v teple domova vysievať karfiol, zeler alebo šalát. A tiež letničky! Ako na to?

Na poriadne pestovateľské práce si síce ešte musíte pár týždňov počkať, už teraz však môžete nakupovať semienka a predpestovávať zeleninu, ktorá potrebuje viac času, aby vyrástla.

Ako predpestovať zeler, karfiol či šalát?

Aký je vhodný substrát pre výsev?

K predpestovaniu priesad zvoľte vhodný substrát – aj ten majú v záhradníctvach. Substrát pre výsev je vzdušný, priepustný a primerane “chudobný” na živiny. V čase klíčenia a v počiatočnom štádiu rastu totiž môže byť nadmiera živín rastlinám skôr na škodu, potrebujú ich až keď podrastú a vy ich budete presádzať.

Čo predpestovať v januári?

V druhej polovici januára je čas na predpestovanie raného šalátu, zeleru a karfiolu. Rastlinkám vyberte svetlé miesto, najlepšie parapet. Nepreháňajte to ale s teplotou, bohato postačí 20 až 22 °C. Semienka budú klíčiť pomaly, preto buďte trpezliví a substrát udržujte vlhký – použite jemnejší rozprašovač.

Karfiol

Karfiol vysievajte riedko, jedine tak budú môcť rastliny povyrásť a bude sa vám s nimi dobre pracovať pri presádzaní. Ideálne je, keď semienka porastú samostatne v malých rašelinových kvetináčoch určených na predpestovanie.

Šalát

Šalát možno vysievať hustejšie, pokojne dve semienka na centimeter štvorcový plochy. Výsev je ľahší do prevlhčeného substrátu, čo platí aj o zeleri alebo karfiole.

Zeler

Zeler vysievajte riedko a plytko. Drobné semienka budú klíčiť dva až tri týždne, a to v závislosti od teploty. Semená zeleru si uchovávajú klíčivosť až päť rokov, preto si zvyšok v sáčku bez obáv uschovajte na ďalšiu sezónu. Viac tipov na pestovanie zeleru nájdete v našom článku o tom Ako pestovať zeler, aby vyrástol veľký a chutný!

Presádzanie sadeničiek: kedy skrátiť korienky?

Akonáhle sa na rastlinkách objavia dva lístky, je čas na presadenie. Ak sa vám zdajú sadeničky krehké, počkajte, až sa objaví aj tretí lístok. Potom ich presaďte buď do väčších samostatných kvetináčov alebo do väčších nádob a truhlíkov. Medzi rastlinami nechajte miesto asi päť centimetrov, aby sa mohli vyvinúť.

Až sadenice opäť zosilnejú a budú mať niekoľko listov, presaďte ich do samostatných väčších kvetináčov alebo aj obyčajných téglikov od jogurtu. Pri presadení skráťte sadeničkám zeleru korienky asi o tretinu, vytvoria si potom bohatší a zdravší koreňový systém. Karfiolu ani šalátu korienky neskracujte.

Prišiel čas na petúnie, lobelky či pelargónie

Zostalo vám na parapete ešte miesto? Môžete si predpestovať aj kvety. V januári, najneskôr začiatkom februára, by mali byť vysiate petúnie, pelargónie alebo lobelky. Majú totiž dlhú vegetačnú dobu, podobne ako spomínaná zelenina.

Chyby pri pestovaní: veľa, či naopak, málo svetla

“Vypiplanie” sadeničiek od semienok po statné rastliny je náročnejšie. Potrebujete tak akurát svetla, tak akurát tepla a tak akurát vody. Keď majú sadenice svetla málo, odumierajú, keď je ho veľa, takzvane sa za ním vyťahujú a majú tenké stonky. Keď to preženiete so zálievkou, môžu rastlinky hniť, ale keď ich zalejete málo, uschnú.