Dážďovky, včely a ďalší užitoční pomocníci. Ako ich prilákať?

Dážďovky, včely a ďalší užitoční pomocníci. Ako ich prilákať?

Sú nenápadní, plachí a na záhrade sa bez nich nezaobídete. Motýle, včely a dážďovky za vás urobia poriadny kus práce: opeľujú zeleninu, kvety a ovocné stromy i kríky, našuchoria pôdu. Ako ich na záhony pozvať?

Ako prilákať dážďovky a včely?

Hovorí sa, že čím viac dážďoviek na záhrade máte, tým väčšiu úrodu zbierate.

A niečo na tom bude. Dážďovky sa prevŕtajú až do hĺbky dvoch metrov, takže vzduch má prístup aj do spodných vrstiev. Nakyprená pôda je pre rastliny príjemnejšia a vzdušnejšia. Do pôdy spolu s dážďovkami vchádzajú aj rastlinné zvyšky, ktoré si so sebou berú ako potravu. Sú tak súčasťou dokonalého kolobehu, kedy sa živiny vracajú späť do krajiny, aby mohli poslúžiť novým plodinám.

Ako prilákať dážďovky

Chcete, aby sa u vás podzemní hostia zabývali? Stačí málo. Začnite tým, že na záhradke obmedzíte chémiu – dážďovky sú na ňu citlivé (všimnite si, ako sú chemicky ošetrované polia bez života). Dážďovky tiež úplne nemilujú ílovité a tuhé pôdy. Skúste ich osviežiť, napríklad pomocou mulčovania. Najlepšie na jeseň ich preložte vrstvou mulča (opadané lístie, pokosená tráva). Do zeminy môžete zaryť aj poriadnu porciu kompostu.

Dážďovky možno priživiť aj v komposte – urýchlia totiž rozklad organických zvyškov na zeminu. Dokonca sa predávajú špeciálne kompostéry – zaobstarať do nich môžete aj kalifornské dážďovky, ktoré sú vraj výkonnejšie, tie však môžu zo záhrady vytlačiť naše dážďovky. Preto s nimi radšej opatrne.

Dážďovkám chutí usadenina, tak ju občas do kompostu pridajte. A dávajte tam aj bežné rastlinné zvyšky z kuchyne a zo záhrady. Pokosenú trávu ale radšej zľahka predkompostujte na inom mieste, čerstvá by im zbytočne sťažila prácu.

Včely

Prilákať včely môžete, aj keď nemáte úle! Užitočné sú z jedného prostého dôvodu: opeľujú rastliny. A pretože nemajú dlhý sosák, vyhovujú im jednoduchšie kvety. Veľakrát stačí len pozorovať prírodu, aby ste zistili, čím včely najviac potešíte. Chutia im kvety ovocných stromov, pochutnávajú si na kvetoch mäty, materinej dúšky, šalvie alebo nechtíka. Často ich zahliadnete na ružiach alebo pivóniách a obľúbili si krasuľku perovitú, astry a čistec.

Z kvetov odletia aj na rozkvitnutú zeleninu, ktorá by bez ich pomoci nemohla vytvoriť plody. Opeľovať potrebujú kvety fazule, uhoriek, paradajok, cukiet alebo tekvíc. Skúste na to ísť rafinovane a medzi zeleninu vysaďte kvetiny – prilákajú opeľovače. V zeleninovej záhradke sa dobre vyníma nechtík, kapucínky, ďatelina alebo afrikán.

Motýle

Motýliky majú na rozdiel od včiel dlhší sosák, a tak prilietavajú aj na zložitejšie a členitejšie kvety. Títo farební návštevníci pomôžu k lepšej úrode – teraz ale nemáme na mysli mlynárika, ktorý dokáže poriadne zamávať s kapustou či ďalšou hlúbovitou zeleninou. Mlynárik ale neznáša mätu, tak ju vysaďte, kam je potrebné.

Pokiaľ si chcete užiť farebnú záplavu motýlích krídel a využiť ich služby na opeľovanie rastlín, vytvorte týmto tvorom špeciálne zákutia, napríklad kvetinový ostrovček na slnečnom mieste. Najbližšie si môžete postaviť lavičku alebo kresielko, aby ste sa z motýľov mohli tešiť.

A čo by ste tu mali pestovať? Najlepšie sú okrasné trvalky, kríky a letničky. V skorej jari urobia motýľom radosť prvosienky a vetvičky vrbové, potom fialky a orgovány. Z trvaliek majú radi hlavne astry. Hemžia sa okolo kapucínky, hrachora, levandule, harmančeka alebo medovky.

Voda pre všetkých

Nezabúdajte, že aj drobné živočíchy potrebujú vodu. V horúcom lete kropte záhony, zemina potom nebude ako betón a dážďovkám uľahčíte život. Ranná rosa čoskoro vysychá a včely aj motýle budú radi za kvapky vody držiace sa na kvetoch po večernej zálievke. Dopĺňajte tiež vodu v nádobkách pre vtáky, pripravte mištičky s vodou na kamene. Uprostred môžete postaviť kamienky, aby sa aj tí drobnejší mohli pohodlne napiť.