Levanduľa proti hmyzu, nespavosti i úzkosti. Ako ju pestovať?

Levanduľa proti hmyzu, nespavosti i úzkosti. Ako ju pestovať?

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni, či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú kríkovitú textúru so striebristo zelenými listami a od skorého leta až do jesene ponúka modrú záplavu kvetov, ktoré o sebe dajú vedieť nádhernou stredomorskou arómou. Ako si ju vypestovať?

Levanduľa

Levanduľa je rastlina, ktorá narobí veľa radosti – krásne vonia, pomôže od mnohých neduhov, ozvláštni vaše pečenie a s trochou šikovnosti vďaka nej vytvoríte krásne dekorácie. Levanduľa lekárska by mala byť rozhodne v každej záhrade. Jednak preto, že je veľmi nenáročná na starostlivosť i zálievku, čo sa v suchom lete viac než hodí, ale hlavne preto, že krásne vyzerá a môžete s ňou pracovať na mnoho spôsobov.

Levanduľa ako pomoc pri nespavosti, úzkosti aj proti hmyzu

1. Pomáha s nespavosťou i úzkosťou

Vôňa levandule vás upokojí, zbaví úzkosti a následne prinesie aj spánok. Pôsobí na mozog ako utišujúci prípravok na spanie. Preto neváhajte a vyrobte si (alebo kúpte) vankúšik vyplnený jej sušenými kvetmi, alebo si do spálne dajte aróma lampu, do ktorej nakvapkáte levanduľový olej. Oplatí sa prevoňať levanduľou aj obliečky. Pre celkové uvoľnenie a proti stresu pôsobí aj levanduľový kúpeľ.

2. Proti moliam

Keď už sme pri vôni levandule – ako asi viete, moliam veľmi nevonia. Ak teda chcete ochrániť oblečenie pred ich návštevou, dajte si sáčky s levanduľou do skríň a šuplíkov s bielizňou.

Sadenie, strihanie, rozmnožovanie a zber levandule

Sadenie levandule

Nemusíte sa báť, že pobyt na slnku a horúce letné teploty rastlinu príliš vysušia. Na jej výsadbu je ale optimálne jarné obdobie, v ktorom sa pôda postupne zohrieva a má dostatok vlhkosti. Alternatívou pre sadenie levandule je aj jeseň, no platí to najmä pre väčšie rastliny, ktoré už vedia prežiť zimu. V prípade výsadby levandule v kvetináči môžeme vysádzať počas celej vegetačnej sezóny. Rozrastie sa približne po 4 týždňoch. Prvé 2 roky rastie veľmi pomaly a veľké, košaté rastliny z nej vyniknú približne po 4 rokoch.

Čítajte tiež: Skvelé tipy na skrášlenie vašej záhradky: Zasaďte kvetinu do kmeňa stromu

Levanduľu sadíme v pomerne veľkých rozostupoch (0,5 – 1 m), pretože niektoré kultivary sa v dospelosti rozrastú až do metrovej výšky aj šírky. Pôda na výsadbu levandule nemusí byť bohatá na živiny, no každopádne by mala byť maximálne priepustná. Ak máte v záhrade ťažkú ílovitú pôdu, premiešajte ju pred sadením s pieskom, štrkom alebo iným priepustným materiálom. Na výsadbu sú vhodné suché miesta, odkiaľ dobre odteká prebytočná voda.

Pri samotnom sadení vykopeme výsadbovú jamu dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava levandule. Vložíme do nej vysádzanú rastlinu, prihrnieme pôdou, utlačíme a výdatne zalejeme. Polievame raz týždenne až pokým sa rastlina nezakorení. Následne si vystačí s vodou zo zrážok.

Strihanie levandule

Je dôležité vedieť ako a kedy strihať levanduľu. Keď najhrubšie stonky zdrevnatejú, je potrebné zostrihnúť polovicu. Takýmto rezom zabezpečíme bohatšie kvitnutie počas leta a navyše zabránime vytváraniu prázdnych miest v strede rastliny.

Strihanie rozkvitnutých alebo už odkvitnutých zelených stoniek levandule počas leta povzbudzuje rastlinu k opätovnému rastu a kvitnutiu. Levanduľu tak môžeme pri zbere pokojne zostrihnúť a o pár týždňov môžeme očakávať ďalšiu vlnu kvetov. Na jeseň už levanduľu nestriháme, pretože by sme stimulovali rast nových výhonkov, ktoré by počas zimy omrzli.

Čítajte tiež: Netkaná textília na vylepšenie záhonov? Určite áno! Ako na to?

Rozmnožovanie levandule

Posledný spôsob, ako vypestovať levanduľu, je na základe odrezkov. Sadia sa približne 20 centimetrové odrezky, ktoré majú aspoň 5 párov listov. Pred výsadbou ich namočíme do koreňového simulátora a následne zasadíme približne 5 cm hlboko do rozmnožovacieho substrátu. K zakoreneniu dôjde približne o 3-4 týždne. Urýchliť tento proces je možné vďaka zakrytiu igelitovým vrecúškom. Po tomto období sa môžu zakorenené rastliny presadiť do samostatného kvetináča či do záhrady.

Zber levandule

Zber levandule sa robí v období kvitnutia za suchého počasia. Následne sa rastlina najčastejšie uchováva sušením alebo sa použije ako prídavok do tinktúr. Levanduľu je ideálne sušiť zavesenú v trsoch smerom kvetmi nadol. Urýchliť sušenie možno aj použitím sušičky, avšak nie s vyššou teplotou ako 40 stupňov.

Ak sa Vám tento článok na pestovanie levandule páčil, prečítajte si tiež rady, ako zregenerovať trávnik po zime.