Ako sa starať o CHREN v lete – Nezničte si úrodu TOUTO chybou!

Ako sa starať o CHREN v lete – Nezničte si úrodu TOUTO chybou!

Nič nepretiahne dutiny ako chren, však? Mäta, eukalyptus alebo zázvor sú len slabými konkurentmi. Chren má šmrnc! A čo má chren v lete? Práve v lete má najlepšie podmienky pre ošetrenie koreňa i jeho množenie. Jeho krásne biele kvietky vás možno na záhrade tešia, ale bola by chyba nechávať ich kvitnúť príliš dlho!

Chren a jeho pestovanie

Nepestujete chren? Začnite!

Chren sedliacky je v našich podmienkach jediným zástupcom neveľkej čeľade kapustovitých. Rastie v netropických oblastiach celého sveta. Je známy svojou húževnatosťou a rastom aj z odkopnutej časti koreňa. Pestuje sa tak, aby boli jeho korene pekne štíhle. Preto musí byť pôda kyprá a ľahká do hĺbky aspoň 30 cm.

Ako pestovať chren?

Chren potrebuje dostatočnú zálievku. Najlepšie mu vyhovuje polotieň, ale aj slnečné stanovište zvládne dobre, pokiaľ bude mať veľa vody. Ak usilujete o čo najlepšiu úrodu, musíte sa oňho starať aj počas roka. Najvhodnejším obdobím je počiatok leta, ale aj teraz môžete poodhaliť koreň a osekať z neho drobné nové korienky aj väčšie výhony. Týmto spôsobom sa aj dobre namnožia, pretože z odkopnutých odnoží opäť porastie. Pamätajte na to, že je potrebné chren zasadiť správnym koncom nadol, aby ďalej rástol.

Prečítajte si tiež: Pestovanie cukety a tekvice: ako sa o ne starať nielen v lete?

Prečo sa zbavovať kvetenstva chrenu?

Teraz je v období kvetu. Biele kvety môžu vyzerať pekne, ale rastlinu zbytočne vysilujú. Pokiaľ nemáte záujem o kvet a semená, pokojne kvitnúce stonky odstrihnite. Nejde o chybu, ktorá by rastlinu zahubila alebo úplne znehodnotila. Ak však pestujete zeleninu na koreň, potom kvet alebo semená ožeľte.

Chutí už tisícky rokov

Chren nie je len ostrou pochutinou konzumovanou k mäsám alebo údeninám, najznámejšia u nás je rozhodne chrenová omáčka či ako príloha k veľkonočným jedlám. Dobre sa hodí ale aj k syrom, vajciam alebo do nátierok. A prečo nie. Nielen, že chutí, ale je navyše plný vitamínu a ďalších nutrične zaujímavých látok. Patria sem vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, draslík, fosfor i vápnik.

V prírodnej medicíne sa používa na zapálené rany i kĺby, pri chrípke, preventívne aj proti rakovine. Prospieva aj črevnej mikroflóre a tráveniu.

Prečítajte si tiež: Vypestujte si ten najlepší kaleráb – biely aj fialový. Ako na to?