Jazierko ako pýcha záhrady. Ako sa oňho starať?

Jazierko ako pýcha záhrady. Ako sa oňho starať?

Jazierko dodá záhrade príjemnú, romantickú a upokojujúcu atmosféru. Aby sa stalo pýchou vášho pozemku, je nutné venovať mu patričnú starostlivosť. Na čo sa zamerať?

Záhradné jazierko je skvelý doplnok záhrady

Niekedy sa môže stať, že sa rastlinstvu ani zvieratstvu nedarí a miesto priezračnej hladiny na vás čakajú akurát plávajúce riasy. Tie môžu postihnúť jazierka všetkých veľkostí a objemov a mávajú hneď niekoľko príčin. Aké to sú?

Veľkosť a hĺbka jazierka

Medzi najčastejšie príčiny zaneseného jazierka patrí jeho veľkosť. Platí, že čím väčšie jazierko je, tým menej práce budete s jeho údržbou mať, pretože si vytvorí vlastný samočistiaci ekosystém. Minimálna veľkosť jazierka by mala byť 50 m² a hĺbka aspoň 170 cm. Plytšie a menšie jazierko potrebuje dodatočnú pomoc, napríklad od filtračných zariadení alebo chemických prípravkov.

Prietoková voda, alebo stojatá?

Dôležité tiež je, či je voda v jazierku prietoková alebo stojatá. Prietoková odnáša počas dňa väčšinu nečistôt a zásobuje jazierko kyslíkom dôležitým pre rastliny i živočíchy, takže sa o neho veľmi starať nemusíte. V stojatej vode sa naopak oveľa ľahšie usadzujú napadané veci a rýchlejšie sa kazí. Vhodným pomocníkom sú fontánky alebo umelé vodopády či kaskády, ktoré vodu priebežne okysličujú.

Podiel na čistote vody má tiež okolie jazierka, ktoré je vhodné aspoň z časti zatieniť, napríklad pomocou lekien. Zníži sa tým teplota vody a zhoršia sa podmienky pre tvorbu rias. Úlohy slnečníka sa môžu chopiť aj priľahlé dreviny, tie vám ale prinesú prácu navyše. Kým z tých listnatých budú do vody padať listy, ihličnany hladinu spustošia peľom. Takéto nečistoty je dôležité pravidelne odstraňovať.

Keď ani filter nestačí

Pokiaľ ani filtrácia nestačí a vy sa rozhodnete siahnuť po chemických prípravkoch, vyberajte zo špeciálnych zmesí určených pre jazierka. Pred ich kúpou si zistite, čo vode chýba alebo čoho má nadbytok. Pomôžu vám s tým testovacie prúžky, podľa ktorých výsledku vyberte vhodný prostriedok.

Starostlivosť o jazierko počas roka

Jar – V marci odstráňte z jazierka odumreté časti rastlín a lístie, môžete tiež čiastočne vymeniť vodu a presadiť bujne rastúce rastliny. Nové rastliny možno pridávať až do mája. Akonáhle sa voda ohreje nad 10 °C, znova začnite kŕmiť rybky.
Leto – Počas letných mesiacov odtrhávajte rýchlo rastúce rastliny a strážte, či hladina vody neklesá. Ak je to potrebné, doplňte ju z vodovodu a použite prípravky neutralizujúce chlór a ťažké kovy. Pravidelne kontrolujte filter a v prípade potreby ho vyčistite. Nezabúdajte na kŕmenie rýb. Pretože jeho zvyšky vo vode hnijú, je vhodné používať plávajúce kŕmidla.
Jeseň – Na jeseň z vody vylovte všetko lístie a odumreté časti rastlín a príliš veľké rastliny prestrihajte. Akonáhle teplota vody klesne pod 10 °C, prestaňte kŕmiť rybičky a vyberte všetky zimu neznášajúce rastliny.
Zima – V zime zaistite jazierku dostatok kyslíka – nechajte vo vode stonky slamy alebo duté tyčky tŕstia, ktoré navyše poskytnú útočisko hmyzu. Proti zamrznutiu pomáha aj plávajúci polystyrén a kúsky dreva. Prezimujúcim rybám v ľade vytvárajte pomocou horúcej vody diery. Tlakové vlny spôsobené vysekávaním dier by ich totiž mohli vydesiť, v horšom prípade im ublížiť.

Jazierko čistia rastliny

Najlepším a najprirodzenejším čističom sú vodné rastliny. Na hladine, kde by mali zaberať približne polovicu priestoru, poskytujú jazierku tieň, pri dne potom pracujú ako čistič vody. Umiestnite ich do košov či vakov, prípadne ich oddeľte kamenným múrikom či štrkom, aby sa nemohli ľubovoľne rozrastať. Okrem lekna patrí medzi vhodné druhy napríklad leknovec štítnatý, kotvica plávajúca, leknica malá, vodoklas vodný alebo orobinec menší. Myslite na to, že každá z týchto rastliniek potrebuje jazierko hlboké aspoň pol metra.

Vhodné je vysadiť rastlinky aj na breh, ideálne sú vlhkomilné trvalky, paprade či okrasné trávy. Vyberajte predovšetkým podľa kyslosti a zásaditosti pôdy i vody. Skvelou voľbou je trsť obyčajná, puškvorec alebo kosatec žltý.

Ako vybrať filter pre jazierko?

Môže sa stať, že prirodzené čistenie jazierku nebude stačiť. Nainštalujte do jazierka filter, jeho voľbu prispôsobte objemu a veľkosti jazierka, aj tomu, či v ňom žijú ryby.

Pre jazierka okolo desiatich metrov kubických a jazierka s kaskádami, vodopádmi či s množstvom rybičiek sa najviac hodia prietokové filtrácie, ktoré sa umiestňujú nad vodnú hladinu. Na úroveň vodnej hladiny sa umiestňujú tlakové filtrácie, ktoré sa hodia hlavne do menších jazierok a vôd bez rybiek. Podvodné filtrácie umožňujú vytvárať najrôznejšie vodné efekty, napríklad fontánky. Ak máte skutočne veľký problém s riasami a zeleným zákalom, siahnite po UV filtroch, ktoré vodu čistia za pomoci ultrafialového žiarenia.

Filtre sú k dostaniu v bežných hobby obchodoch. Najlacnejšie kúsky radšej nekupujte, pretože sa najčastejšie jedná o malé filtre, ktoré objem jazierka prefiltrovať nezvládnu. Filter nechajte pokiaľ možno v neustálej prevádzke. Na zimu z neho vypustite vodu a odstavte ho.

Každý rok sa na jar zdesíme, keď vidíme v akom stave sa nachádza trávnik na našej záhrade. Ak vás trápi, ako sa postarať o trávnik po zime, prečítajte si tento článok: Ako zregenerovať trávnik po zime?