Leto je tu a toto je 8 rád, ako pri zalievaní záhrady ušetriť litre vody!

Leto je tu a toto je 8 rád, ako pri zalievaní záhrady ušetriť litre vody!

V lete tečie voda na záhrade prúdom. Čím viac svieti slnko, tým viac potrebujú kvetiny i zelenina piť. Sudy s dažďovou vodou však bývajú v horúcom počasí prázdne, preto sa naučte, ako zalievať úsporne.

Slnko praží celý deň do záhonov a pôda vysychá. Domáca zelenina alebo kvety pre okrasu sa tak môžu poriadne predražiť, keby ste ich deň čo deň kropili vodou z vodovodu. Existuje ale niekoľko trikov, ktoré používajú skúsení záhradkári.

Zalievajte ráno alebo večer

Osvojte si základné pravidlo: zalievajte buď skoro ráno, alebo neskoro večer. Teda ešte predtým, než sa slnko naplno rozohreje, alebo naopak v čase, keď už zapadá a jeho lúče slabnú. Má to svoje dôvody: rastliny nedostanú teplotný šok a vodu lepšie využijú, pretože sa nebude rýchlo vyparovať. Tým ušetríte až tridsať percent vody. Väčšinu zeleniny i kvetov zalievajte priamo ku koreňom, nie na listy! Platí to najmä o paradajkách.

Pripravte záhonom tieň

Môžete si všimnúť, že záhony v tieni udržia vlahu lepšie. Ak je vaša záhradka na otvorenej pláni, o ktorú sa celý deň opiera slnko, pripravte si aspoň provizórne zatienenie. Poslúžia vám obyčajná rákosová rohož, juta a plánky. Tienenie platí aj pre balkóny a terasy. Rastliny vystavené poludňajšiemu slnku môžu trpieť, zvlášť ak máte druhy, ktoré potrebujú aspoň čiastočný tieň.

Mulčujte a udržujte záhony vlhké

Keď je suché leto a vy stále dookola zalievate a voda sa z pôdy rýchlo vyparuje, môže to byť deprimujúce – zvlášť keď nemáte vlastnú bezodnú studňu. Preto skúste v záhonoch udržať vlhkosť čo najdlhšie – pomôže vám mulčovanie. Záhony pokryte vrstvou posekanej trávy, kompostu alebo drvenej kôry. Mulč zabráni presychaniu zeminy.

Upravte zálievku potrebám záhrady

Názory na intenzitu a frekvenciu zálievky sa líšia. Niekto odporúča zalievať raz za týždeň, ale naozaj poriadne (asi tak, aby záhony vodu už takmer nepoberali), iní preferujú zálievku pravidelnú, každodennú. Každá pôda a každá záhrada sa bude správať odlišne, takže režim zalievania upravte podľa potrieb svojich záhonov.

Prečítajte si tiež: Ako zadržiavať vodu v záhrade a efektívne s ňou hospodáriť

Selektujte

Niektoré druhy zeleniny, napríklad paradajky, sú “smädnejšie” a mali by mať pri zalievaní prioritu. Iné, napríklad cibuľa alebo cesnak, vydržia na suchu dlho. Z byliniek potrebuje viac vody mäta, naopak, stredomorské bylinky ako je tymian alebo oregano, tak často zalievať nemusíte. Tiež keď vysadíte nové rastliny, napríklad sadenice kvetín, mali by ste im zhruba prvé štyri týždne venovať väčšiu starostlivosť a zalievať ich častejšie.

Na sucho sa pripravte

Na sucho sa pripravte už v predstihu. Pred jarným výsevom môžete pôdu prevlhčiť do hĺbky asi 25 centimetrov. Okrem toho pôdu premiešajte tiež s organickým substrátom, ktorý vlahu pomáha absorbovať a zadržiavať.

Využite dostupné zdroje vody

Šťastnejší sú tí, ktorí majú bezodnú studňu alebo im pod záhradou žblnkoce potok. Ak ale chcete používať technické zariadenie, napríklad čerpať vodu z potoka do suda, mali by ste mať povolenie od príslušného orgánu.

Pozor na burinu

Zaburinovaný záhon znamená, že sa vaša zelenina alebo kvety musia o vodu deliť. Burinu preto pravidelne vytrhávajte, nech zbytočne neplytváte vodou.

Prečítajte si tiež: Ako polievať orchideu počas horúčav? Takto zakvitne aj vaša!