Vypestujte si doma vlastné bylinky! Ako na to?

Vypestujte si doma vlastné bylinky! Ako na to?

Vôňa a chuť čerstvej bylinky a z nej urobeného korenia je jedinečná, preto stále viac ľudí prepadá pestovaniu byliniek, a to aj v prípade, že nemajú záhradu. Kto raz skúsil doma vypestovanú majoránku, nedá prednosť tej z obchodu. Mätový čaj z práve odtrhnutých, nami vypestovaných lístkov je úplne iným zážitkom, ako čaj z vrecúška. Z byliniek si môžete doma pripravovať vlastné liečivé čaje, tinktúry na podporu imunity, masti, ochucovať nimi octy a oleje, poslúžia pri varení a dochucovaní jedál, tiež sú skvelým prostriedkom pri relaxovaní.

Hoci väčšinu byliniek si dnes už bežne kúpite, nie je nad to vybehnúť si do svojej záhrady alebo na balkón po čerstvé. Tie najlepšie využijete pri príprave jedál a padnú vhod aj pri letných grilovačkách. Poďme na to!

Ako začať?

Ako prvé je potrebné sa rozhodnúť, po akej ceste pestovania sa vydáte. Od semienka, od sadeničky alebo začnete s predpestovanými rastlinkami. Pokiaľ sa rozhodnete trpezlivo sledovať prvé krôčiky vašich byliniek, potom si nejakú dobu počkáte. V prípade sadeničiek, ktoré si doma presadíte do truhličiek alebo kvetináčov, či urastených rastliniek, budete mať na varenie už všetko pripravené.

Pre začiatočníkov odporúčame zakúpiť rovno sadeničky. Semienka byliniek sa totiž musia predpestovať, a tak je ďaleko jednoduchšie pestovať už pripravené rastlinky. Tie si pri výbere poriadne prezrite, nech si domov prinesiete len tie zdravé.

Kam bylinky umiestniť?

Bylinky si celkom jednoducho a rýchlo vypestujete na záhonoch alebo vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. V záhrade im môžete vyhradiť svoj samostatný záhon, veľmi pekný je napríklad taký vyvýšený záhon s bylinkami. Môžete zakomponovať do zmiešaných kvetinových výsadieb, štrkových záhonov, k ružiam, k zelenine, vysadiť si ich do ovocných sadov alebo do zelených stien.

Je nepreberné množstvo kvetináčov na bylinky: od hlinených, cez plastové, závesné, nástenné, kvetináče na zábradlie alebo kvetináče mrazuvzdorné. Než urobíte nákup, zistite si, aké všetky možnosti máte. Možno nájdete kvetináč, ktorý bude mať zároveň funkciu dekoratívnu. Klasickou a funkčnou voľbou je napr. samozavlažovací kvetináč.

Každá bylinka má iné potreby a je dobré poznať ich základné charakteristiky. Zatiaľ čo jedna znesie priame slnko, iná môže byť celý deň v tieni a nebude chradnúť.

1. Priame slnko, teda balkón alebo parapet smerovaný na juh, je vhodný pre bylinky, ktoré majú pôvod v stredomorskom prostredí – rozmarín, levanduľa, bazalka, oregano, tymián, šalvia či bobkový list.

2. Čiastočný tieň, ktorý poskytuje balkón alebo okno na východnej či západnej strane domu, ocenia stévia, medovka alebo mäta.

3. Nedostatok svetla, teda severná strana, je pre pestovanie byliniek najproblematickejšia a ak máte možnosť, skúste sa jej vyhnúť. Máte ale šancu, že vám tam vyrastie mäta, medovka, libeček alebo pažítka.

4. Úplne v interiéri, trebárs na kuchynskej linke, sa bude dobre vynímať citrónová tráva. Za oknom vám ľahko a rýchlo naklíči aj žerucha.

Na dno nádoby je vhodné dať hlinené črepy, kamienky alebo napríklad úlomky tehál. Potom nasypte substrát, ten môžete zmiešať s pieskom, alebo s kompostom. Cca 2 cm od horného okraja nádoby umiestnite rastlinku, jemne ju zatlačte do zeme a potom pridajte ešte ďalšiu, približne centimetrovú vrstvu zeminy. Do veľkých kvetináčov umiestnite mätu alebo medovku, tie sa rady rozrastajú a priestor im urobí dobre. Naopak, napríklad levanduli bude lepšie v malom kvetináči.

Starostlivosť o bylinky

Potrebné je pravidelne zbierať vňate, listy, či kvety, čím podporujete ich rozkonárovanie a opätovné kvitnutie aj zahusťovanie. Po čase treba príliš rozrastené druhy zredukovať alebo nahradiť mladými. Pred príchodom zimy tiež treba druhy pôvodom zo Stredomoria (napríklad rozmarín, pestrolisté šalvie) správne zazimovať a dopriať im prikrývku z lístia a netkanej textílie.

Dôležité je neprelievať ich a príliš nehnojiť:

  • Citlivé na sucho sú bazalka, pažítka, petržlen, či mäta.
  • Občasné sucho nevadí tymiánu, rozmarínu či levanduli. Ak ste pod substrát dali drenážnu vrstvu napr. kamienkov či hlinených črepov, bude prebytočná voda uchovávaná tu a korene tak budú čiastočne chránené.
  • Citlivé na preliatie sú mäta, bazalka, petržlen i pažítka. Dajte si preto pozor, aby nestáli vo vode, mohli by začať hniť a plesnivieť.

Kvetináče často zalievajte dažďovou alebo odstátou vodou, aby nedošlo k preschnutiu. Ak by ste chceli bylinkám dopriať niečo extra, raz za dva týždne im pridajte do zálievky kryštalické hnojivo s vyšším obsahom dusíka.
Sledujte ich reakcie. Ak má vaša bylinka unavené lístky, ktoré stratili svoju pevnosť, možno má smäd.

Slnko áno, teplo nie

V lete miestnosť, kde pestujete bylinky vyvetrajte viackrát denne. Rastlinám neškodí slnko, ale teplo. Alebo ich cez leto presuňte na iné okno, kde nebudú vystavené priamemu slnečnému svetlu.

Pestrý záhon

Najkrajší je pohľad na záhon, ktorý vyskladáte z rôznych druhov byliniek, nižších, vyšších, rozmanito rastúcich. Ak si vyberiete správne druhy, budete sa z pohľadu na takýto záhon tešiť až do neskorej jesene.

Veľké nádoby a kvetináče

Pri pestovaní byliniek v kvetináčoch je dôležité vybrať dostatočne priestranné nádoby, nesústreďovať v rámci jednej príliš veľa druhov. Takisto treba zohľadniť požiadavky jednotlivých druhov na svetlo alebo vlhkosť.

Blízko domu

Bylinky neodsúvajte do zadnej časti záhrady, priblížte si ich bližšie k domu, aby ste mohli naplno vnímať ich krásu a vôňu, napríklad aj z terasy. Okrem toho mnoho z nich výborne odpudzuje hmyz, najmä dotieravé komáre (bazalka, levanduľa, šalvia, citronela, medovka, mäta, cesnak, rozmarín).

Aké substráty sú najlepšie?

  • unikátny jemný substrát, určený na výsev, presádzanie a pestovanie byliniek a zeleného korenia v nádobách aj vo voľnej pôde
  • jedinečná štruktúra zaisťuje optimálne prevzdušnenie na urýchlenie rastu koreňov, obsahuje ekologické hnojivo – naštartuje rast
  • vysoká nasiakavosť a následne schopnosť výborného zásobovania rastlín vodou; nezadržiava vodu – bez hrozby premokrenia a následne zahnívania rastlín, vhodný pre ekologické poľnohospodárstvo, nie je vhodný na pestovanie kyslomilných rastlín.

Ktoré bylinky môžete pestovať v jednom kvetináči?

Nemusíte každú bylinku sadiť zvlášť. Ak ich správne nakombinujete, nebudú si škodiť, ale môžu si dokonca prospievať. Na skupinové vsádzanie je najvhodnejšia truhlička, využiť môžete aj kaskádový hrniec.

Spoločne môžete do jednej nádoby zasadiť šalviu, petržlenovú vňať, pažítku, pamajorán a materinu dúšku. Do ďalšieho môžete dať aníz, kôpor, koriander a fenikel. Môžete tiež skúsiť skombinovať rôzne druhy bazalky. Pozor si ale dajte na mätu alebo tymián. Tie sú priestorovo náročnejšie a mohli by utláčať ostatné rastliny.

Pestovanie vlastných byliniek doma, môže byť príjemným ale aj užitočným spestrením bežného života. Bylinky sa dajú veľmi ľahko pestovať v kvetináčoch alebo v rôznych nádobách a nepotrebujete k tomu ani žiadne špeciálne vedomosti či encyklopédie.