Ak premýšľate nad jednoduchou okrasou záhrady, o ktorú sa nemusíte príliš starať ani v parných letných dňoch, bude pre vás štrkový záhon tou pravou voľbou. Môžete ho založiť kedykoľvek počas vegetačnej sezóny, takže v našich klimatických podmienkach máte čas do konca októbra, niekedy až do polovice novembra.
Štrkový záhon vyžaduje na začiatku finančné prostriedky a tiež precíznosť pri jeho vytváraní. Odvďačí sa vám ale trvalou a krásnou kompozíciou, ktorá nestratí kúzlo po celý rok.
Z histórie štrkových záhonov
Na našich záhradách sa neobjavujú dlho. Prvú výraznejšiu snahu je možné pozorovať až začiatkom 21. storočia. Ich cieľom bolo vytvorenie dlhodobo udržateľného spoločenstva vytrvalých bylín, ktoré by dokázali prežiť aj v extrémnych podmienkach, a to pri minimálnej starostlivosti. Prvé pokusy boli zacielené na mestá, dnes ide však o úplne bežnú súčasť súkromných záhrad.
Ako založiť štrkový záhon
Prvé kroky sú jednoduché: označte si miesto, kde chcete záhon mať. Použiť môžete napríklad starú hadicu alebo drevené dosky. Vo vyznačenom priestore vykopte zeminu približne do hĺbky 30 cm tak, aby nikde neboli výrazné diery alebo prepady. Celý záhon vysteľte netkanou textíliou tak, aby nikde nevznikla medzera, ktorá by mohla prerastať burinou. Tkaninu veďte až nad okraje záhonu, neskôr ju zamaskujete vhodným obložením. Hodia sa kamene, tehly aj tvrdé drevo.
Takto založený záhon vysypte hlinou tak, aby dosahovala približne 5 cm pod okraj záhonu. Teraz je čas vysadiť rastliny.
Prečítajte si tiež: Inšpirácia na čarovné rozliate kvetináče, na ktoré vám stačí len kvetináč a obľúbené kvety
Aké rastliny použiť do štrkového záhona
Vyberajte medzi trvalkami, ktoré nie je potrebné každoročne dosadzovať. V štrkovom záhone sa totiž rastliny nemôžu množiť vlastnými výhonkami. Záhon teda bude aj po rokoch vyzerať tak, ako ho vysadíte, len sem tam si vyžiada výmenu chradnúcej rastliny za zdravý exemplár.
Vhodné bylinky: šalvia, tymián, levanduľa, rozmarín, oregano, materina dúška
Vhodné sukulenty: rozchodník, skalnica, lomikameň
Vhodné trávy: farebné ostrice, kavyl, kostrava
Vhodné trvalky: kráska veľkoúborová, čistec, juka, kokarda, kosatec
Vhodné cibuľoviny: tulipán
Vhodné dreviny: kompaktné borievky alebo miniatúrne borovice (kľačiačky)
Finálna úprava
Zasadené rastliny mierne zalejte a pritlačte okolo nich zeminu. Záhon dosypte štrkom. Všeobecne platí, že na tmavé miesta by mal prísť štrk svetlý (presvetlí ich), zatiaľ čo svetlé priestory si žiadajú tmavšiu horninu. Príliš svetlé kamene a kamienky budú na slnku pôsobiť neprirodzene.
Pri výbere veľkosti štrku majte na pamäti, že jemnozrnný sa rýchlejšie roznesie po okolí, ale hrubý môže byť zase príliš ostrý a poraniť vaše prsty pri nutnej údržbe rastlín. Bez obáv môžete kombinovať rôzne typy a farebnosti štrkov. Veľký záhon oživí jazierko alebo chodníček z veľkých kameňov, ktoré môžete použiť aj pri starostlivosti o rastliny.