Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Ako správne nasušiť jarné bylinky?

Ak trpíte jarnou únavou, nemusíte hneď siahať po liekoch či doplnkoch z lekárne. Skúste využiť silu prírody. Nazbierajte si do zásoby liečivé jarné bylinky. Pôsobia blahodarne na našu vitalitu a imunitu. Viete ale ako ich správne nasušiť a uskladniť? Inšpirujte sa!

Jar kvitne, krásne vonia, ale má tiež blahodarné účinky. Bylinkári vyrážajú na svoje jarné pochôdzky a zbierajú liečivé rastliny. Žihľava, medvedí cesnak, lipové kvety, brezové listy, smrekové výhonky, ale aj púpavy či sedmokrásky… Jarné bylinky sa dajú spracovať čerstvé do šalátov, využiť na prípravu chutných pokrmov alebo napríklad na očistnú jarnú kúru. V sušenej podobe sú nevyhnutnou súčasťou “babských lekárničiek”. Čaj zo sušených jarných byliniek vám na jeseň môže priniesť úľavu pri nachladnutí, kašli alebo celkovom oslabení imunity. Ako ale s nimi zachádzať, aby si uchovali arómu a liečivé účinky?

Zásady v starostlivosti o jarné bylinky

Veľmi dôležitá zásada: Zbierajte bylinky v čistej lokalite a za suchého počasia. Bylinky sa odporúčajú zbierať do otvoreného prúteného košíka alebo plátenej tašky. Naopak, nevhodné sú igelitové vrecúška, v ktorých sa rastlinky môžu zapariť.

Pred samotným sušením je nutné jarné bylinky zbaviť všetkých nečistôt

Očistíme ich od trávy, vetvičiek, na spodnej strane listov môžu byť larvy hmyzu. Neoplachujte bylinky pod vodou, absorbujú zbytočne vlhkosť a mohli by začať plesnivieť.

Bylinky nesušíme v elektrických sušičkách, listy a kvety sa môžu prepaľovať

Bylinky sa dajú rozvesiť po zväzkoch na šnúru, nejde to ale pri kvetoch alebo listoch. Ideálne na sušenie sú tak skladacie, “niekoľkoposchodové” sušiace siete. Nezaberú vám doma toľko miesta, dajú sa vtesnať aj na menšie balkóny alebo lodžie, jednoducho premiestniť, zložiť alebo rozložiť. Skladacie sušičky si navyše môžete vziať so sebou na dovolenku, niektoré sa zmestia aj k menšej batožine. Bylinkári neodporúčajú sušiť bylinky na papieri.

Bylinky nikdy nesušíme na slnku, pôsobením svetla môžu stratiť farbu aj účinnosť

Pre sušenie vyberte tmavé, suché, teplé, ale aj dobre vetrané miesto. Čím rýchlejšie bylinky usušíte, tým budú voňavejšie. Sušenie sa dá urýchliť pravidelným ručným obracaním byliniek. Ako spoznáte, že sú bylinky suché? Budú krásne šuchotať a keď ich vložíte do fľaše, nemala by sa orosiť.

Pri skladovaní dajte prednosť uzavretým, dobre tesniacim nádobám a pohárom

V plátených sáčkoch bylinky absorbujú vlhkosť z vonkajšieho prostredia a kazia sa. Poháre nevystavujte svetlu a nezabudnite ich čitateľne popísať, aby neskôr nedošlo k zámene.

A ako dlho môžete liečivé bylinky skladovať?

Niektoré vydržia až dva roky, sušené kvety ale spotrebujte do jedného roka.

Hoci väčšinu byliniek si dnes už bežne kúpite, nie je nad to vybehnúť si do svojej záhrady alebo na balkón po čerstvé. Ak máte v pláne vypestovať si vlastné bylinky u vás doma, inšpirujte sa našimi tipmi – Vypestujte si doma vlastné bylinky! Ako na to?