Krtko nie je na záhrade vítaným hosťom. Ako ho vyhnať?

Krtko nie je na záhrade vítaným hosťom. Ako ho vyhnať?

Tento hnedočierny svalnatý cicavec s veľkou radosťou rozrýva záhradu, a nie každý má pre neho trpezlivosť. Krtko je chránený, ale vyhnať ho zo záhrady môžete. Krtko je ale aj užitočný. Mimo vašu záhradu likviduje hmyz, myši či chrobáky. Čo však už nie je až tak príjemné, sú následky prekopávaní podzemných ciest. Čo s tým?

Krtko – postrach záhradkárov

Krtince vidí rád len málokto. Krtko skvele kyprí pôdu a zemina z krtincov sa skvele hodí pre pestovanie sadeníc, ale ich dôsledok čo sa týka vzhľadu prehryzne len málo záhradníkov. Ak začnete bojovať s krtkom, bude to veľmi ťažké. Krt je pracant a hlavne pedant – snaží sa udržiavať svoje chodby v absolútnom poriadku a opravuje ich v prípade poškodenia.

Takže, ak mu budete pravidelne kôpky rozhrabávať, skôr či neskôr sa určite zjaví.

Krtka vyplašia zvuky

Veľmi účinné sú zvukové elektronické alebo mechanické plašiče. Prístroje fungujú na solárnu energiu alebo na batérie. Ak tieto vymoženosti nepomôžu, zvýšte zvuky na záhrade inak. Pomôže vám časté kosenie záhrady, pobehovanie psov a detí alebo iné hlučné aktivity.

Ďalším tipom sú vyrobené plašičky z PET fliaš. Posledným tipom je obstaranie mačky. Jej ostražitosť a presnosť býva pre krtka osudovou. Musí byť ale zvyknutá žiť vonku a chytať nepozvaných návštevníkov vašej záhrady. Domáca mačka vám chytať krtkov nebude. 🙂

Karbid vápnika

Jedná sa o špeciálny granulovaný prípravok, ktorý krtkov efektívne vypudzuje. Princíp je jednoduchý, po nasypaní do krtinca karbid zreaguje s vodou (pôdna vlhkosť) a uvoľňuje do okolia nepríjemný plyn, ktorý krtka dokáže efektívne vypudiť. Postup: odhrňte krtinec v smere aktívnej chodby krtka, nasypte doň karbid. Otvor potom opatrne zahrňte zeminou tak, aby ste nezničili chodbu.

Prečítajte si tiež: Na slimáky bez chémie! Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou?

Čo krtkom nevonia

Na krtkov najviac zaberajú chemické odpudzovače, ako je benzín a naftalín. Ich čuch je citlivý pre tieto silne zapáchajúce tekutiny. Vložte preto nasiaknutú handru do chodbičiek a narušiteľ by sa mal veľmi rýchlo “odpratať” na inú záhradu.

Existujú tiež rastliny, ktoré im nevoňajú. Jedná sa hlavne o kvety zvané aksamietnica. Traduje sa, že pomôcť vám môže mliečnik preháňavý. Skúste ho vysadiť a krtince by sa na vašej záhrade nemali objavovať.

Viac agresívnou metódou môže byť vykurovacia patróna. Keď ju necháte vyhorieť, začne sa uvoľňovať jedovatý plyn, ktorý krtka z dier vypudí.

Pomôcť vám môžu tiež rastliny ako korunkovka (korunka) kráľovská, komonica, čierna ríbezľa, baza či obligátna cibuľa s cesnakom. Ak už aj krta neodplašia, aspoň pomôžu s iným záhradným zabijakom, ktorý sa nazýva hryzec vodný.

Korunkovka kráľovská odpudzuje krtkov a k tomu aj nádherne kvitne
Korunkovka kráľovská odpudzuje krtkov a k tomu aj nádherne kvitne. Zdroj: iStockphoto

Voda

Môžete sa pokúsiť krtka vytopiť. Jednoduchá metóda, no určite nie stopercentná. Do chodbičky napchajte hadicu, pustite vodu a čakajte kým krtko nevylezie. Otázne je, či sa vám podarí zaliať všetky chodby (pracovitý krt ich totiž stihne narobiť celkom dosť) a ďalej sa môže stať, že kyprá pôda nasaje vašu vodu ako špongia a nedostane sa až do krtkovej obytnej komfortnej zóny. A krt je mimochodom aj dobrý plavec.

Srsť či vlasy

Medzi pachové výstrahy môžeme zaradiť aj psie alebo mačacie chlpy, prípadne aj ľudské vlasy. Krtko si z pachov týchto cicavcov vyvodí dozaista správny záver, a to: že mu na záhradke hrozí nebezpečenstvo (hlavne zo strany nahnevaného človeka) a inštinktívne ju opustí. Dokonca sa neusídli ani niekde v blízkosti, pretože spomenuté dravce majú vo všeobecnosti väčšie teritórium ako krt, ktorý to veľmi dobre vie.

Prečítajte si tiež: Jedlá sóda na záhrade: zatočí so slimákmi i mravcami