Ako vyhnať mravce zo záhrady? Postavte im hotel!

Ako vyhnať mravce zo záhrady? Postavte im hotel!

Mravce – tieto drobné stvory sa často vydávajú na potulky po našich príbytkoch, balkónoch či ničia práve vysadené ľalie v záhradke. Sú to drobní hrdinovia, ktorí odnesú päťdesiatnásobok svojej váhy, ale zároveň vedia narobiť poriadnu neplechu.

Mravce dokážu narobiť poriadnu neplechu najmä preto, že “prevážajú” rôznych škodcov ako vošky. Ak vám lozia po listoch zeleniny, prípadne ich máte veľa v trávniku, prečítajte si, ako ich trochu “premiestniť”.

Mravce – ochrancovia vošiek

Pestovatelia a záhradkári mravce na svojej záhrade neradi vidia. Sú totiž veľkými ochrancami vošiek. Všimnite si, že sú niektoré rastliny obstavané hlinenou stavbou, v ktorej si mravce ukrývajú vošky. Prečo? Vošky sajú šťavy z rastlín, ale nestihnú stráviť všetky cukry, vylučujú “medovicu” a tá tvorí až polovicu jedálnička mravcov. Mravce dokonca vošky prenášajú na miesta, kde je viac potravy a ak sa kolónia sťahuje, vošky si berú so sebou.

Ako sa ich zbaviť?

Ak si myslíte, že ich vysťahujete tým, že im “rozkopete” mravenisko, tak sa mýlite. Čo ale skúsiť môžete je, že mravenisko presťahujete (ak je malé). Naberte ho na lopatu a preneste na iné miesto. Na mieste pôvodnom dajte novú zeminu a nejaké odpudzovadlo.

Prečítajte si tiež: Na slimáky bez chémie! Ako sa ich zbaviť prírodnou cestou?

Aromatické rastliny – vyženú ich zo záhonov. Majú veľmi vyvinutý čuch a tieto látky im vadia aj v malom množstve. Vysaďte levanduľu, palinu, cesnak, citrónovú trávu, mätu piepornú, klinček alebo majoránku.

Korenie – nasypte okolo rastlín a cez ich “diaľnice” niečo, čo mravcom opäť nevonia. Je to napríklad kari, škorica, pálivá paprika alebo citrónová kôra. Mala by pôsobiť aj usadenina z kávy.

Viac zalievajte – neznášajú vlhko, naopak milujú sucho.

Krieda alebo múka – áno, aj toto by malo zafungovať. Nasypte ich okolo mraveniska, aj okolo záhonov.

Hotel – mravce si potrpia na bývanie. Ak im ponúknete lepší komfort, prijmú ho. Pripravte si kvetináč, vysteľte ho slamou a pridajte trošku cukru. Takto nachystaný kvetináč položte blízko k mravenisku hore dnom. Buďte trpezliví, mravce by sa presťahovať mali. Potom stačí nabrať na lopatu a odniesť niekam inam. Premiestňovanie vykonávajte najlepšie skoro ráno alebo v noci (mravce sú doma).

Veľa šťastia!

Prečítajte si tiež: Plodokaz jablčný – húsenica, ktorá stoji za červivosťou plodov! Kedy a ako ich zlikvidovať?