Liči – ako ho vypestovať z kôstky?

Liči – ako ho vypestovať z kôstky?

Je exotické, šťavnaté, so špecifickou chuťou a pochádza z Číny. Reč je o Liči, ktoré práve v zimných mesiacoch dopĺňa pulty s ovocím.

Liči

Rastlina, na ktorej chutné plody rastú, sa nazýva dvojslivka čínska – Litchi chinensis. Na pultoch obchodov sa objavuje prevažne v zime, keď vrcholí sezóna rôznych druhov exotického ovocia. Na lahodnom liči si nielen skvele pochutíte, ale jeho semená môžete zasadiť do kvetináča a vypestovať si krásnu izbovú rastlinu. Ak sa chcete tešiť z toho, ako rastlinka klíči a rastie, pustite sa do toho.

Ako pestovať liči v kvetináči

Ak sa chcete pustiť do pestovania sami, vyberte z plodu kôstku, očistite od zvyškov dužiny a vysejte naležato do substrátu asi jeden centimeter hlboko. Avšak pozor! Zdravá kôstka stráca po 3 až 5 dňoch svoju klíčivosť, preto je nutné ju zasadiť včas. Ako výživný substrát sa osvedčila zmes rašeliny a piesku v pomere 1:1, ktorú musíte udržiavať neustále vlhkú. Kvetináč môžete postaviť na radiátor, pri teplote okolo 20 °C približne za mesiac začne semeno klíčiť a objaví sa nová rastlinka.

Liči sa v domácich podmienkach dobre darí na teplom a svetlom mieste. Umiestnite ho tam, kde mu nehrozí prievan. Mladé rastlinky dostatočne zalievajte (trvalé premokrenie ale neznesie) a chráňte ich proti slnečnému úpalu, aby sa nespálili. Nemá rado tiež premiestňovanie, a preto je pre neho ideálna teplota v miestnosti okolo 28 °C, v období pokoja (od decembra do marca) 3-5 °C.

Prečítajte si tiež: Ovocie Kaki: chuťou a účinkami vás očarí. Ako ho pestovať?

Zaujímavá izbová rastlina

Pestovanie liči nie je nijako náročné, ale ak sa domnievate, že dokážete vypestovať liči veľkosti stromu, mýlite sa. Bohužiaľ, v našich klimatických podmienkach nebude ani plodiť. Napriek tomu ako izbová rastlina je nádhernou ozdobou každého interiéru. Bez problému zvládne aj prezimovať, pretože znesie krátkodobý pokles teploty pod 0 °C. Rastlinu stačí prihnojiť od konca februára do septembra raz za 14 dní bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny.

Osychajú vám na liči špičky listov? Môže to byť spôsobené príliš teplým zazimovaním alebo v letných mesiacoch príliš prudkým slnečným svitom.

Ak Vás tento článok zaujal, prečítajte si tiež článok o tom, ako si doma vypestovať Papáju a na čo si dať pri tom pozor!