Vianoce sa blížia: Vypestujte si vlastný vianočný stromček

Vianoce sa blížia: Vypestujte si vlastný vianočný stromček

Čo si tak tento rok netradične ozdobiť váš vianočný stôl? Napríklad budúcim mini vianočným stromčekom. Ten si totiž môžete vypestovať zo semienok. Je to síce jednoduché ísť k predajcovi a kúpiť si jedľu, smrek alebo borovicu, rovnako si v hobby marketoch zakúpiť už predpestované stromy v kontajneroch, ale vlastnoručne vypestovaný vianočný stromček urobí oveľa viac radosti. Ako na to?

Vianočný stromček zo šišky

Možno ste si aj vy na internete všimli fotografie, na ktorých vyrastajú výhonky z malých borovicových šišiek. Je to nielen rozkošné, ale dokonca aj veľmi reálne, vypestovať si takúto rastlinku doma.

Prečítajte si tiež: Vytvorte si na stôl dekoráciu z chryzantém a paprík

Ak si však myslíte, že stačí zasadiť semienko do hliny a máte hotovo, ste na omyle. Príroda to totiž zariadila ináč. Pokiaľ šiška, ktorú zoberiete na jeseň, ešte neprešla dlhším obdobím chladu, nevyrastie vám z nej doma vôbec nič. Musíte semienko najskôr aktivovať, alebo nechať prejsť procesom stratifikácie.

Ak vás to však neodrádza a radi by ste si zaexperimentovali so šiškami aj u vás doma, rozhodne pokračujte v čítaní.

Stačí vám chladnička

Doneste si z lesa šišku a vyberte z nej semienka. Čím viac, tým lepšie. Vďaka tomu budete mať šancu, že sa vám niektoré uchytia. Do krabičky nasypte piesok, semienka naň položte, zľahka ho navlhčite a zasypte ešte tenkou vrstvou piesku. Krabičku uzavrite a dajte zhruba na mesiac do chladničky. Počas tej doby semienka vždy ľahko navlhčite.

Čas na výsev

Zhruba po mesiaci semienka z chladničky vyberte a zasaďte ich do kvetináčikov. Ideálne je, aby každé semienko malo svoj priestor pre rast. Počítajte s tým, že v tejto nádobe bude zhruba prvého pol roka. Semienka by mali byť 1 cm pod povrchom. Nechajte ich v teple, zalievajte a čakajte.

Zhruba za štrnásť dní by ste mohli spozorovať prvé klíčky. Niektoré semienka však rady na seba čakajú, môže to teda trvať aj mesiac. Než vám stromček vyrastie do podoby, kým si ho ozdobíte, nejaký rok to potrvá. Dovtedy vám ale môže robiť parádu nielen na vianočnom stole, ale neskôr aj na terase či balkóne.

Prečítajte si tiež: Vianočná ruža – ako sa o ňu starať, aby vydržala čo najdlhšie?