ZÁZVOR: Návod, ako si doma vypestovať nekonečnú zásobu

ZÁZVOR: Návod, ako si doma vypestovať nekonečnú zásobu

Aj keď je zázvor exotická rastlina, je na pestovanie neuveriteľne nenáročná. Hodí sa ako pomocník pri prechladnutí a veľmi dobre chutí v ostrejších pokrmoch. Ako si ho vypestovať doma?

Zázvor

Je to tak, nie je veľa iných rastlín, ktoré je tak jednoduché pestovať v domácich podmienkach. Zázvor nepotrebuje príliš veľa svetla a stačí obyčajný kúsok koreňa, ktorý kúpite v obchode s potravinami, aby ste si vypestovali vlastnú rastlinu. Časť zakúpeného koreňa pokojne spotrebujte, uvarte si čaj, pridajte ho k mäsu, vyrobte si domáci sirup alebo si napríklad časť koreňa zasaďte do hliny.

Sadenica alebo koreň?

Samozrejme, lepšie je kúpiť semená alebo sadenicu zázvoru v záhradníctve alebo cez internet v zásielkovom obchode. Cez internet kúpite v podstate iba semená (zadajte do vyhľadávača slová “zázvor semená”), môžete naraziť aj na sadenicu od domáceho pestovateľa, občas sa sadenice vyskytnú aj v kamennom záhradníctve.

Pestovať zázvor zo semien alebo zo sadenice je lepšie ako z koreňa z obchodu, pretože koreň je ošetrený inhibítormi rastu, aby počas skladovania neklíčil – čo vy práve chcete (respektíve správne sa botanicky táto časť rastliny pre zázvor menuje podzemok). Aj tak ale nezúfajte a ak chcete začať pestovať rastlinu z koreňa, koreň zázvoru namočte cez noc do vody, aby sa inhibítory (zabraňovače rastu) pokiaľ možno z koreňa vylúhovali.

Ako zázvor zasadiť:

  1. Namočte koreň zázvoru cez noc do teplej vody.
  2. Do kvetináča dajte hlinu, do nej zasaďte buďto semienko či sadenicu alebo namočený koreň, prikryte cca 3-5 centimetre hliny. Pokiaľ máte naklíčený koreň, dajte rašiace púčiky smerom nahor. Vyberajte skôr širší kvetináč, pretože zázvor sa rozrastá do šírky – rastie horizontálne, preto je potrebné dostatočné miesto, aby vám koreň narástol.
  3. Kvetináč dajte na teplé miesto, nemusí byť ale priamo na slnku. Následne ju pravidelne zalievajte – rastlina potrebuje dostatok vlahy.
Sadenie zázvoru
Zdroj: pixabay

Rast

Rastlina rastie pomaly, prvé výhonky uvidíte až po niekoľkých týždňoch. Kým nezačnú mrazy, môžete mať zázvor vonku, to znamená od polovice mája (po troch zmrznutých), do približne konca septembra, kedy začínajú prízemné mráziky. Potom ho však dajte dovnútra. Tí, ktorí nemajú záhradu, môžu zázvor pestovať na balkóne alebo rovno ako izbové rastliny vnútri.

Rastlina potrebuje 10 mesiacov, než ju bude možné zožať – ak vám teda narastie veľký koreň. Avšak, aj počas tejto doby si môžete odoberať malé kúsky. Prvé malé kúsky získate po 3-4 mesiacoch: odhrňte hlinu a odrežte si kúsok koreňa, ten potom opäť zahrňte.

Nekonečné množstvo

Ak to takto budete praktizovať, budete získavať zázvor do nekonečna. Ak chcete väčšie množstvo, môžete po 10 mesiacoch hlavný podzemok vybrať, a ako radí web, nechať v pôde len pár malých odnoží, z ktorých narastie nová rastlina.