Ak doma kúrite drevom, potom popol nevyhadzujte! Pripravujete sa tým totiž o skvelé záhradné hnojivo.
Popol z dreva ako cenný pomocník v záhrade
Už je to tu. Záhrada sa pomaly prebúdza k životu a volá o vašu pomoc. Pokiaľ chcete mať tento rok bohatú úrodu, potom je potrebné dodať pôde potrebné živiny, o ktoré počas zimy prišla. A popol z dreva je na to úplne ideálny. Prečo?
Bohatý na živiny
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, obyčajný popol z dreva má v sebe neskutočné množstvo živín. Obsahuje približne 5% organickej hmoty, prevažne je v ňom z 35% zastúpený vápnik, ďalej draslík a nie je v ňom práve málo ani fosforu či horčíka. Okrem toho má silne alkalickú reakciu (pH 12,5) a je čiastočne rozpustný vo vode. Nie je v ňom však obsiahnutý dusík.
Prečítajte si tiež článok o Prírodnom hnojive z banánových šupiek!
Aký popol použiť?
Je úplne jedno, či doma kúrite polenami či drevenými peletami v kachliach, krbe alebo vonkajšom ohnisku. Pri dobrom spaľovaní totiž získate úplne zadarmo úžasné minerálne hnojivo. Ale len za predpokladu, že k drevu nepridávate nič iné. Úplne nevhodný je popol z uhlia či brikiet. Tie by vám na záhrade napáchali viac škody ako úžitku. Kam s ním?
Uhlie je rozpustné vo vode. Pre hnojenie môžete rozmiešať pol kila popola v litri vody. Týmto roztokom môžete pohnojiť záhon o veľkosti 5 m². Ak máte dostatok popola, môžete ho pridať do kompostu. Odporúča sa pridať 3 až 5 kg na meter kubický kompostu. Môžete ho rozhodiť priamo na zrýľovanú pôdu, najneskôr však 14 dní pred sejbou alebo sadením.
Bohatá úroda, svieži trávnik
Drevený popol je ideálny pre cibuľoviny, ovocie a zeleninu, ktoré pestujete bežne na záhradke, ako sú napríklad paradajky, papriky, cukety, tekvica, ale aj jahody, ríbezle či maliny. Popol z dreva môžete dať tiež ovocným stromom a okrasným rastlinám. Ak chcete mať tento rok krásne sviežo zelený trávnik, veľkým pomocníkom vám bude opäť drevený popol. Trávnik ním rovnomerne posypte, ideálne pred dažďom. A nezabudnite na pravidelnú vertikutáciu. Popol nepridávajte ku kyslomilným rastlinám, ako sú rododendróny, azalky, hortenzie, vres alebo čučoriedky. Tieto rastliny sú totiž veľmi citlivé na zmenu pH pôdy.