Popol z dreva nevyhadzujte! Pomôže k bohatej úrode aj zelenému trávniku

Popol z dreva nevyhadzujte! Pomôže k bohatej úrode aj zelenému trávniku

Ak doma kúrite drevom, potom popol nevyhadzujte! Pripravujete sa tým totiž o skvelé záhradné hnojivo.

Popol z dreva ako cenný pomocník v záhrade

Už je to tu. Záhrada sa pomaly prebúdza k životu a volá o vašu pomoc. Pokiaľ chcete mať tento rok bohatú úrodu, potom je potrebné dodať pôde potrebné živiny, o ktoré počas zimy prišla. A popol z dreva je na to úplne ideálny. Prečo?

Bohatý na živiny

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, obyčajný popol z dreva má v sebe neskutočné množstvo živín. Obsahuje približne 5% organickej hmoty, prevažne je v ňom z 35% zastúpený vápnik, ďalej draslík a nie je v ňom práve málo ani fosforu či horčíka. Okrem toho má silne alkalickú reakciu (pH 12,5) a je čiastočne rozpustný vo vode. Nie je v ňom však obsiahnutý dusík.

Prečítajte si tiež článok o Prírodnom hnojive z banánových šupiek!

Aký popol použiť?

Je úplne jedno, či doma kúrite polenami či drevenými peletami v kachliach, krbe alebo vonkajšom ohnisku. Pri dobrom spaľovaní totiž získate úplne zadarmo úžasné minerálne hnojivo. Ale len za predpokladu, že k drevu nepridávate nič iné. Úplne nevhodný je popol z uhlia či brikiet. Tie by vám na záhrade napáchali viac škody ako úžitku. Kam s ním?

Uhlie je rozpustné vo vode. Pre hnojenie môžete rozmiešať pol kila popola v litri vody. Týmto roztokom môžete pohnojiť záhon o veľkosti 5 m². Ak máte dostatok popola, môžete ho pridať do kompostu. Odporúča sa pridať 3 až 5 kg na meter kubický kompostu. Môžete ho rozhodiť priamo na zrýľovanú pôdu, najneskôr však 14 dní pred sejbou alebo sadením.

Bohatá úroda, svieži trávnik

Drevený popol je ideálny pre cibuľoviny, ovocie a zeleninu, ktoré pestujete bežne na záhradke, ako sú napríklad paradajky, papriky, cukety, tekvica, ale aj jahody, ríbezle či maliny. Popol z dreva môžete dať tiež ovocným stromom a okrasným rastlinám. Ak chcete mať tento rok krásne sviežo zelený trávnik, veľkým pomocníkom vám bude opäť drevený popol. Trávnik ním rovnomerne posypte, ideálne pred dažďom. A nezabudnite na pravidelnú vertikutáciu. Popol nepridávajte ku kyslomilným rastlinám, ako sú rododendróny, azalky, hortenzie, vres alebo čučoriedky. Tieto rastliny sú totiž veľmi citlivé na zmenu pH pôdy.

Prečítajte si tiež článok o Tipoch na lacné domáce hnojivo zo zemiakov, droždia a mlieka.