Čo so zvyškami jabĺk či usadeninou od kávy? Využijete ich nielen na Vašej záhrade!

Čo so zvyškami jabĺk či usadeninou od kávy? Využijete ich nielen na Vašej záhrade!

Premýšľate, kde ušetriť a je vám zároveň ľúto vyhadzovať zvyšky potravín? Poradíme vám! Napríklad tak, že ešte využijete niektoré zvyšky z kuchyne. Máme pre vás hneď niekoľko jednoduchých nápadov ako takéto zvyšky potravín môžu poslúžiť predtým, než skončia v koši.

Ako využiť zvyšky jedál a potravín?

Šupky zo zemiakov alebo banánov, okrájané jablká, ale aj drť, ktorá ostane po odšťavovaní – končia u vás doma v koši a v lepšom prípade v komposte? Je to škoda. Ukážeme vám, že je možné ich predtým ešte využiť. A je to veľmi jednoduché!

Vylisované citrusy ako prírodný čistič

Premeňte zbytky vašich použitých citrusov v úplne prírodný prípravok na čistenie umývadla. Zvyšky citrusov namočte do kuchynskej soli a použite ich ako hubku – zmes soli a prírodných kyselín bieli, odstráni špinu a zanechá krásny lesk i jemnú vôňu. Voda, v ktorej ste nechali lúhovať okrájané šupky z citrusov, zas poslúži ako prírodný odpudzovač hmyzu – stačí ju naliať do misky a nechať voľne odparovať napríklad na balkóne.

Kávová usadenina pohlcuje pachy a hnojí

Ak pijete “turka” alebo robíte kávu v kávovare, asi máte veľa zvyšnej usadeniny. Je škoda, aby táto usadenina skončila v koši, pretože skvele pohlcuje pach. Nasypte ho do misky a dajte napríklad do chladničky či špajze – meniť ju môžete asi raz za týždeň. Ak bojujete so slimákmi, potom usadeninu rozsypte okolo kvetín – slimáky vraj nemajú kávovú vôňu radi a vyhnú sa mu. Usadeninu je možné používať aj ako hnojivo – obsahuje cenné minerály, avšak na rastliny by mala prísť až ako súčasť kompostu, nie čerstvá.

Banánové šupky ako hnojivo

Fungujú ako skvelé hnojivo pre kvety, pretože obsahujú dusík, fosfor a draslík. Môžete ich nakrájať na kúsky a vložiť na spodok kvetináča pri sadení letničiek – potom stačí jeden až dva kúsky. Alebo ich nechajte – stačia dve až štyri šupky – aspoň 24 hodín lúhovať v kanvici s vodou a týmto výluhom potom kvety zalejte.

Škrupinky z vajec odpudia slimáky

Vyhadzovať škrupiny od vajíčok je tiež zbytočné – po usušení a rozdrvení sú takisto vhodné ako zábrana proti slimákom, ktorí sa ich ostrým hranám veľmi radi vyhnú. Keď škrupiny premiešate so zeminou, budú fungovať ako hnojivo pre rastliny, ktoré vyžadujú vápnik. Viac tipov na ich využitie nájdete tu: Ako využiť v záhrade škrupiny od vajec a kde sa im, naopak, vyhnúť.

Kyslé mlieko vyčistí striebro

Nechutí vám kyslé mlieko? Nevylievajte ho. Ak máte zašednuté strieborné príbory alebo nejaké iné strieborné predmety, vložte ich do mlieka. Asi po hodine ich vyberte, utrite mäkkou handričkou a dobre opláchnite v čistej vode. Striebro sa bude krásne lesknúť a zbavíte ho začernania.

Zvyšky mydla proti škodcom v záhrade

Zvyšky mydla nasekajte na menšie kúsky a dajte ich do látkových vrecúšok. Tie následne priviažte alebo zaveste na drevené kôly, ktoré budete zapichovať do svojich záhonov. Odtiaľ bude cítiť vôňu mydiel, ktorá jednoducho odradí škodcov od návštevy vašej záhrady.

Druhá metóda sa hodí vo chvíli, keď už škodcov na záhrade máte. Zvyšky mydla nastrúhajte na strúhadle a potom ich začnite sypať priamo do záhonu, v okolí sporných rastlín. Tým mydlo nič neurobí, ale škodca veľmi jednoducho, rýchlo a tiež efektívne vypudí.

Kompost

Do kompostu môžete dávať tieto produkty: šupky a zvyšky zeleniny, rastlinný odpad zo záhrady, vylúhovaný čaj, kávovú usadeninu, drevený popol, pokosenú trávu, lístie a drobné vetvičky, piliny, nadrvenú kôru zo stromov, burinu, papierové krabičky na vajcia.

Ďalšie tipy na kompost nájdete v tomto článku: Ako si založiť vlastný kompost!