Ako zadržiavať vodu v záhrade a efektívne s ňou hospodáriť

Ako zadržiavať vodu v záhrade a efektívne s ňou hospodáriť

Šetriť vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Mulčovanie, zadržiavanie dažďovej vody alebo pestovanie rastlín, ktoré sú odolné voči suchu, môžu pomôcť Vašim rastlinkám aj Vašej peňaženke a prírode.

Okrem šetrenia vody je tiež dôležité aj vedieť s vodou správne hospodáriť a nasmerovať ju tam, kde je to momentálne najviac potrebné. Pozrite si naše tipy, ako efektívne zadržiavať vodu v záhrade:

Zadržiavanie dažďovej vody

Zadržiavanie dažďovej vody je najlepším spôsobom, ako minimalizovať dodatočnú spotrebu vody v záhrade. Pre rodinné a rekreačné domy so záhradou by tak malo byť v súčasnosti už úplnou samozrejmosťou mať inštalovaný inteligentný systém zvodu na zadržanie zrážkovej vody. V praxi to znamená mať k odkvapovému zvodu pripojený aspoň obyčajný sud, z ktorého je možné nazbieranú vodu používať na polievanie.

Mulčovanie

Mulčujte pôdu okolo rastlín so slamou alebo kôrou, aby ste zabránili odparovaniu vody z povrchu. To tiež vyženie slimáky a zabráni rastu burín, ktoré súťažia s vašimi rastlinami o vodu a živiny. Pôda s dostatkom organickej hmoty má tiež väčšiu schopnosť zadržiavať vodu. Lístie je tiež potravou pre dážďovky, ktoré prevŕtavajú v pôde chodbičky, ktorými sa môže voda dostávať do hĺbky. Hmyz ukrývajúci sa v lístia je dôležitou potravou pre vtáky.

Vyvarujte sa automatickým postrekovačom

Vyhnite sa používaniu postrekovačov v záhrade. Nie sú veľmi efektívne a dokážu spotrebovať až 1 000 litrov vody za hodinu. Namiesto toho použite nasávacie hadice, ktoré sa môžu skryť pod pôdou a preniesť kvapôčky vody priamo ku koreňom rastlín.

Používajte “šedú” vodu

Namiesto pitnej vody z kohútika používajte na polievanie “šedú” vodu z vašich vaní, spŕch a umývacích misiek. Šedá voda obsahuje minimálne množstvo mydla a saponátu, no ak máte žaby alebo iné rybníky, používajte čistiaci prostriedok šetrný k životnému prostrediu.