Počas zimy chce mať väčšina rastlín pokoj, ktorý im umožňuje nazbierať dostatok energie a síl, aby mohli v ďalšom roku dobre rásť. A platí to aj pre vaše izbové rastliny. Čo pre ne môžete v tejto dobe urobiť?
Život rastliny sa spravidla delí na vegetačné obdobie a vegetačný pokoj. Počas vegetačného obdobia rastie, vyháňa nové listy a tvorí plody. V čase vegetačného pokoja (všeobecne od začiatku novembra do konca marca) sa životné funkcie rastliny spomaľujú alebo úplne zastavujú, a preto sa menia aj požiadavky na starostlivosť. Hoci sa druh od druhu líši, niektoré pravidlá platia pre všetky izbové rastliny. Aké to sú?
Presun do domu
Najnáročnejší prechod do vegetačného pokoja majú rastliny, ktoré sú cez leto vonku. Sú zvyknuté na oveľa väčšiu porciu slnečného svetla, dlhšie dni, teplejšie počasie, vlhkejší vzduch a náhly presun do bytu nemusia dobre znášať, preto je dobré ich pripraviť. Ak máte tú možnosť, presuňte ich zo slnečného miesta na niekoľko dní do tieňa, potom na chodbu a nakoniec na vybrané miesto v dome.
Koniec letnenia závisí hlavne na konkrétnom druhu a jeho znášanlivosti voči chladu. Vždy si dopredu zistite, čo daná rastlina zvládne, a pristupujte k nej individuálne. Všeobecne platí, že letnenie je dobré ukončiť, keď sa denné teploty pohybujú medzi 10 až 15 °C a nočné klesnú k 5 °C.
Prečítajte tiež: 10 balkónových kvetov, ktoré sú krajšie než muškáty
Preventívna prehliadka
Keď rastliny prinesiete domov, urobte im menšiu zdravotnú prehliadku. Počas leta sa zrejme stretli s peknou kopou hmyzu, škodcov, vírusov či baktérií, starostlivo preto odstráňte všetky uschnuté a napadnuté listy. Nezabúdajte, že veľa škodcov sa rado skrýva na spodnej strane listov a zhora nemusia byť viditeľní. Rastlinu pravidelne kontrolujte aj v zime, keď sú izbové rastliny zraniteľnejšie.
Preč od prievanu aj horúčavy
Ideálne podmienky sú individuálne a každý druh ocení niečo iné, väčšina rastlín si však rado posedí na mieste s dostatkom prirodzeného svetla. Vhodné sú tak najmä zasklené balkóny, parapety, svetlé chodby, ale vystačíte si aj s pivnicou s bohatším prístupom svetla. Je však dôležité dať pozor na prievan a dlhé vetranie: rastliny by mohli prechladnúť a v najhoršom prípade aj uhynúť.
Izbové rastliny dávajú počas zimy prednosť chladnejším teplotám, nedávajte ich teda príliš blízko k radiátorom, kachliam či ku krbu. A keď im začnú žltnúť a usychať listy, skúste ich presunúť do ešte väčšieho chladu, ideálne sú chladné chodby s dostatkom svetla, prípadne pivnica. Trochu inak to majú tropické rastliny, tým teplo naopak vyhovuje.
Prečítajte tiež: Pestujete izbovú PALMU, no nedarí sa to? Vyvarujte sa týchto chýb!
Menej tekutín aj hnojív, ale viac rosenia
Pri zimnom zalievaní spomaľte. Pamätajte, že rastliny na chladnom a tmavom mieste potrebujú menej vody ako tie vo vykúrenej izbe plnej svetla, a niektorým bude stačiť len jedna zálievka týždenne, alebo dokonca za štrnásť dní. Dobrým ukazovateľom je stav pôdy – zalievajte ich až vo chvíli, keď je zemina suchá. Prečítajte si ako dobre odvodniť pôdu.
Väčšina izbových rastlín si počas chladných mesiacov rada odpočinie aj od hnojív. Výnimkou sú rastliny kvitnúce v zime, ktoré potrebujú dostatok živín: orchidey, africká fialka, cyklámen alebo vianočná ruža. Tie je dobré aj naďalej hnojiť podľa ich požiadaviek.
Oveľa dôležitejšie ako zálievka je počas zimy rosenie. Vo vykurovaných bytoch klesá vlhkosť vzduchu a je nutné bohato rosiť všetky rastliny, ktoré to vyžadujú aj počas vegetačného obdobia. Roste ich denne, prípadne im kúpte zvlhčovač vzduchu.