Ako zregenerovať trávnik po zime?

Ako zregenerovať trávnik po zime?

Každý rok sa na jar zdesíme, keď vidíme v akom stave sa nachádza trávnik na našej záhrade. Na jeseň vyzerá skvele, ale zima mu vždy dá zabrať. A ak je dokonca dlhú dobu pod snehom, je to ešte horšie. Na povrchu sú holé miesta, zvyšky odumretej či hnijúcej trávy a lístia, na mnohých miestach sa objavuje pleseň. Ako si s tým poradiť?

Ako sa postarať o trávnik po zime?

Ideálny čas na jeho regeneráciu nastáva na konci marca alebo začiatkom apríla

Trávnik je potrebné v prvom rade vyhrabať ručne hrabľami alebo prerezávacím strojom, tzv. vertikutátorom, kedy dosiahneme výrazne lepší výsledok ako pri ručnom hrabaní. Musíme totiž odstrániť zvyšky odumretej trávy, ktorá zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy a vytvára priaznivé podmienky pre rast plesní a húb.

Druhým dôležitým krokom je prihnojiť trávnik. Hnojivo by malo obsahovať dostatočné množstvo dusíka (N). Tento prvok je v tomto období pre trávnik najdôležitejší, pretože podporuje rast a odnožovanie trávnika. Takýmto hnojivom by sme mali hnojiť od konca marca až do augusta.

Ak nám trávnik zdecimovala aj pleseň, je ešte vhodné vykonať postrek proti hubovým chorobám. Ak sa v trávniku vytvorili drobné nezarastené medzery, väčšinou postačí práve spomínané hnojenie dusíkatým hnojivom a pravidelné kosenie, ktoré nám tiež podporí odnožovanie. Tým trávnik zhustne a znovu zaplní voľné miesto. Ak sú však medzery väčšie, je vhodnejšie dané miesta znovu dosiať.

Od apríla je tiež ideálny čas zbaviť sa burín, ktoré nám v trávniku môžu nielen vzhľadovo vadiť, ale tiež odčerpávajú z trávnika vodu a živiny a obmedzujú ho v raste. Tu je vhodné vykonať postrek prípravkami proti dvojklíčnolistovým burinám, ktoré neničia trávu, ale likvidujú práve burinu.

Jarná starostlivosť sa vždy oplatí

Ak venujete svoj čas aj námahu tak bežnej veci, akou je trávnik, odmenou vám bude krásny priestor okolo domu. Hovorí sa, že zelená farba upokojuje. Verte, že pri pohľade na sviežosť a hustotu trávneho porastu po zime okamžite zabudnete na všetky problémy a starosti a každodenný relax sa stane súčasťou bežného dňa.