Lacné domáce hnojivo: Tipy, ako si ho vyrobiť zo zemiakov, droždia a mlieka

Lacné domáce hnojivo: Tipy, ako si ho vyrobiť zo zemiakov, droždia a mlieka

Za bohatou úrodou zeleniny a ovocia, aj krásne rozkvitnutými kvetmi na záhrade a balkóne alebo krásnymi izbovými kvetinami, stojí nielen každodenná starostlivosť, ale aj ich správna výživa. Nemusíme utrácať peniaze za chemické hnojivo, ale môžeme si ich skúsiť vyrobiť z toho, čo máme väčšinou bežne doma: z droždia, zemiakov a mlieka.

Pripravili sme pre vás niekoľko osvedčených receptov, aj prehľad dôležitých živín, bez ktorých sa naše úžitkové a okrasné rastliny nezaobídu a ktoré im musíme dodať.

8 základných živín, dôležitých pre rastliny

  1. Draslík reguluje vodnú bilanciu, spevňuje rastlinné tkanivo, zlepšuje skladovateľnosť plodov. Nedostatok spôsobuje “zakrslý” rast či zasychanie listov.
  2. Dusík podporuje rast listov a tvorbu buniek. Jeho nedostatok sa prejavuje pomalým rastom, malými plody alebo žltnutím listov.
  3. Fosfor posilňuje tvorbu kvetov a semien, podporuje tvorbu koreňov. Nedostatok spôsobuje oneskorenie kvitnutia.
  4. Horčík reguluje vodnú bilanciu a tvorbu chlorofylu. Pri nedostatku listy žltnú a rastliny zle rastú.
  5. Mangán je dôležitý pre látkovú výmenu rastlín. Nedostatok spôsobuje zakrslý rast.
  6. Síra je nepostrádateľný stavebný kameň rastlinného tkaniva.
  7. Vápnik spevňuje rastlinné tkanivo a zlepšuje štruktúru pôdy. Pri nedostatku klesá pH v pôde, rastlina tak nedokáže veľa živín využiť.
  8. Železo je dôležité pre látkovú výmenu rastlín. Jeho nedostatok sa prejavuje žltnutím listov.

Recepty na domáce hnojivo

Zemiaky

Zemiaky sú plné škrobov, ktoré sa rozkladajú na jednoduché cukry, obsahujú aj vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, horčík, vápnik, železo, šupky obsahujú veľa draslíka, ktorý dnes potrebuje väčšina rastlín. Obľúbeným hnojivom je nesolená voda zo zemiakov varených v šupke, ale zemiakové hnojivo sa dá urobiť kedykoľvek. Okrem izbových kvetín môžeme túto výživu dopriať aj bylinkám a zelenine, pokiaľ ich pestujeme doma v kvetináči. Samozrejme možno hnojivo zo zemiakov použiť i na záhrade, vďačné budú najmä jahody, maliny, ríbezle a egreše.

Hnojivo zo zemiakových šupiek na kvety

Ingrediencie:

silnejšie šupky z 2-3 zemiakov (podľa veľkosti)
500 ml vody

Postup:

Šupky zalejeme vodou a pomaly privedieme k varu, zložíme a necháme ešte asi 15 minút vylúhovať. Potom scedíme a necháme vychladnúť.

Použitie: Kvitnúcim kvetom doprajeme zemiakové hnojenie dvakrát až trikrát za mesiac. Do každého kvetináča stačia 1-2 lyžice.

Hnojivo zo zemiakových šupiek na ovocie

Ingrediencie:

šupky z 8-10 zemiakov (podľa veľkosti)
2 l vody

Postup:

Šupky zalejeme studenou vodou a necháme 24-36 hodín namočené pri izbovej teplote. Scedíme.

Použitie: Zemiakovým hnojivom zalievame drobné ovocie ku koreňom raz za týždeň.

Droždie

Droždie obsahuje vitamíny skupiny B, enzýmy, stopové prvky a minerálne látky, ako sú chróm, železo a meď, esenciálne kyseliny a minerálne soli. Tento koktejl dokáže obzvlášť s izbovými a balkónovými rastlinami naozajstné zázraky. Droždie ako hnojivo stimuluje a urýchľuje rast a rastliny budú silnejšie, zdravšie a oveľa viac rozkvitnú. Rozhodne sa oplatí, keď prihnojíme zálievkou z droždia muškáty, ale tiež uhorky, cuketu, tekvicu a paradajky. Okrem toho, že zaistí lepšiu úrodu, zároveň rastliny ochráni pred škodcami a chorobami.

Hnojivo z droždia na izbové rastliny

Ingrediencie:

1 kocka droždia (42 g)
1 l teplej vody

Postup:

Droždie (môže byť aj po dátume spotreby) rozdrobíme do teplej vody, premiešame a necháme vychladnúť.

Použitie: Pridáme k zálievke izbových rastlín v pomere 1 diel hnojva na 4 diely odstátej vody. Stačí raz za jeden až dva týždne.

Hnojivo z droždia na paradajky a uhorky

Ingrediencie:

2,5 litra vody
7 g sušeného droždia
7 lyžičiek cukru

Postup:

Do vlažnej vody (max. 30 stupňov Celzia) nasypeme droždie a cukor. Dobre premiešame a necháme odstáť asi 8 hodín, ideálne cez noc. Po odstatí znovu dobre premiešame. Neskladujeme.

Použitie: Zriedime v pomere 1:1 a zalievame. Časť hnojiva dáme do fľaše s postrekovačom a aplikujeme tiež na listy ako ochranu pred chorobami.

Hnojivo z droždia na muškáty

Ingrediencie:

1 kocka droždia
1 l studenej vody

Postup:

Droždie rozdrobíme do studenej vody a necháme stáť 24 až 48 hodín. Občas premiešame.

Použitie: Pred použitím zriedime v pomere 1 diel hnojiva na 3 diely vody. Takto pripraveným hnojivom zalejeme muškáty a ostatné “balkónovky” zhruba raz za týždeň.

Mlieko

Mlieko obsahuje okrem iného cukor, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, molybdén, zinok, selén, sodík, jód, vitamíny A, C, D, E, K, kyselinu listovú a pantoténovú. Mlieko dokáže posilniť rastliny (najmä paradajky, papriky, cukety, uhorky, tekvice, patizóny, kapustu, brokolicu, kaleráb i listovú zeleninu) a prispieva k vyššej a hlavne zdravšej úrode.

Mlieko proti plesni

Mlieko pôsobí aj ako prirodzená dezinfekcia, a preto je dobrým pomocníkom v boji s plesňami. Zriedené mlieko v pomere 1:2 s vodou dokáže pleseň nielen zastaviť, ale pôsobí aj ako prevencia. Na rastliny aplikujeme minimálne raz za týždeň.

Hnojivo z mlieka na zeleninu

Ingrediencie:

500 ml čerstvého kravského mlieka
5 litrov vody

Postup:

Vodu zmiešame s mliekom a hneď môžeme zalievať.

Použitie: Zeleninu na záhonoch zalievame pravidelne raz za týždeň.