Úžasná symfónia vône a chuti, ktorá sa hodí ako k mäsu, tak do šalátov či omáčok – také je provensálske korenie. Provensálske korenie je zmes rôznych korení. Dodáva jedlu typickú, osobitú chuť. Názov “provensálske” určuje, že korenie pochádza z Francúzska. Provensálske korenie nie je ani chráneným označením pôvodu, ani konkrétnou bylinkovou zmesou. V podstate každý záhradník, kuchár či predavač na trhu má svoju vlastnú zmes. Použité bylinky často pochádzajú z Balkánu alebo zo severoafrických oblastí.
Čo musí obsahovať základná zmes na provensálske korenie?
Nesmie v nej chýbať tymián, rozmarín, bazalka, oregano a saturejka, pridáva sa tiež majorán, estragón, feniklové semienka, šalvia, petržlenová vňať aj trochu levandule. Spolu tvoria skvelú chuť, nezameniteľnú vôňu a vďaka liečivým schopnostiam jednotlivých byliniek provensálske korenie takisto prospieva zdraviu. Máme pre vás tri recepty, ako si doma korenia namiešať, aj keď v prípade provensálskeho korenia môžete popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť si svoju vlastnú zmes.
Podľa použitých byliniek má provensálske korenie aj účinky na náš organizmus. Podporuje trávenie, ukľudňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, uvoľňuje hlieny, prečisťuje obličky a močové cesty…
Tymián je prírodné antibiotikum
Tymián obyčajný je skvelým aromatickým korením do polievok, vývarov a dusených pokrmov, omáčok, plniek a šalátov. Ako liečivá bylina pôsobí protizápalovo a antisepticky, je známym prírodným antibiotikom. Tymián pomáha pri liečbe prechladnutia a kašľa, pôsobí proti hnačkám a nadúvaniu a podporuje trávenie. Je účinný pri bolestiach hlavy, úzkosti, nespavosti a depresii.
Oregano zlepšuje náladu
Oregano nachádza využitie v talianskych špecialitách, typické je korenenie pizze a špagiet. Pridáva sa do mletého mäsa a gulášov, rizota, čerstvé je skvelé do šalátov, polievok či omáčok.
Ako liečivka má protizápalové účinky, uľahčuje vykašliavanie a zvyšuje vylučovanie žlče, a tak podporuje trávenie. Pôsobí ako antidepresívum, upokojuje a zlepšuje náladu.
Bazalka podporuje chuť do jedla
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) sa používa do šalátov, pridáva k dusenému mäsu, grilovanej zelenine, do omáčok a polievok. Nezaobíde sa bez nej talianska kuchyňa, používa sa najmä do paradajkových pokrmov, skvele ladí s cesnakom. Bazalka je základom klasického pesta.
Ako liečivá bylina tlmí kŕče, podporuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie, obmedzuje nadúvanie, pomáha pri vylučovaní žlče, upokojuje žalúdok a pôsobí mierne dezinfekčne. Má upokojujúce účinky, uľavuje pri vykašliavaní a dezinfikuje ústnu dutinu.
Rozmarín pomáha tráveniu
Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis) dodáva pokrmom trpko korenenú chuť, hodí sa k príprave mäsa, najmä jahňacieho, baranieho a teľacieho, hydiny a rýb. Pridáva sa do rajských omáčok, pečených zemiakov, bylinkového masla alebo grilovanej zeleniny.
Rozmarín má dezinfekčné a antiseptické účinky, posilňuje pamäť a sústredenie, upokojuje a mierni nervové vyčerpanie. Pomáha lepšiemu a rýchlejšiemu tráveniu, podporuje detoxikáciu tela.
Saturejka pôsobí proti nadúvaniu
Saturejka záhradná (Satureja hortensis) má výraznú korenistú chuť a môže v pokrmoch nahradiť korenie. Najrozšírenejšie je jej použitie do všetkých strukovinových jedál, hodí sa k mäsu, rybám, do smotanových omáčok, vaječných, zemiakových a zeleninových jedál. Aby bola vôňa a chuť saturejky prirodzená, pridáva sa až na konci varenia.
Jemne aromatická bylina pôsobí proti nadúvaniu, zabraňuje tvorbe plynov v tráviacom trakte, má antiseptické, močopudné a protihnačkové účinky, podporuje chuť do jedla, uľahčuje trávenie.
3 recepty na provensálske korenie
1. Provensálske korenie s feniklom
3 lyžice tymiánu
3 lyžice rozmarínu
3 lyžice saturejky
2 lyžice oregana
1 lyžica bazalky
1 lyžička drvených feniklových semien
2. Provensálske korenie s estragónom
2 lyžice tymiánu
2 lyžice petržlenovej vňate
1 lyžica oregana
1 lyžica majoránky
1 lyžica rozmarínu
1 lyžica estragónu
1 lyžička mletých šalviových listov
1 lyžička drvených feniklových semien
1 lyžička levanduľových kvetov
3. Provensálske korenie s majoránkou
3 lyžice tymiánu
2 lyžice bazalky
2 lyžice rozmarínu
1 lyžica oregana
1 lyžica majoránky
1 lyžica saturejky
Tipy na domácu prípravu provensálskeho korenia
- S množstvom jednotlivých byliniek môžeme experimentovať rôzne podľa svojej chuti.
- Zmiešame všetky sušené byliny – pomelieme ich v mlynčeku
- S množstvom a pomerom jednotlivých byliniek môžeme experimentovať rôzne, a tak si vytvoriť tú najchutnejšiu zmes.
- Domáce provensálske korenie skladujeme najlepšie v tmavej sklenenej uzatvárateľnej nádobe.