10 balkónových kvetov, ktoré sú krajšie než muškáty

10 balkónových kvetov, ktoré sú krajšie než muškáty

Premýšľate, po ktorých kvetoch siahnete, aby ste si vytvorili za oknami zelenú oázu, ktorú vám budú susedia závidieť? Zabudnite na muškáty a tradičné petúnie, máme pre vás lepšie tipy na balkónové kvety.

Že nedáte na pelargónie dopustiť, pretože sú to veľmi nenáročné a odolné rastliny, ktoré rastú skoro všade a bez veľkej starostlivosti? Je to síce pravda, ale rovnako ľahké je pestovať aj iné druhy. Teda ak si správne vyberiete. Do dnešných tipov sme preto zaradili päť kvetov vhodných na menej prívetivé východné a severné strany, a päť takých, ktorým sa bude dariť na slnečnom juhu a západe.

Balkónové kvety, ktorými zaujmete

Netýkavka

Netýkavka parí medzi známejšie balkónovky. Vydrží kvitnúť celé leto. Aj ona ocení polotienisté a tienisté miesta, kde vytvorí hustý krík vysoký okolo 40 centimetrov. Na výber máte veľa farieb od bielej cez ružovú a fialovú až po červenú, voliť môžete aj medzi jednoduchými, poloplnými alebo plnými kvetmi.

Zalievanie by malo byť také, aby si substrát udržiaval stálu vlhkosť, teda nesmie ani vyschnúť, ani by rastlina nemala stáť niekoľko dní vo vode.

Fuchsia

Medzi rastliny, ktoré sú ideálne na východnú a severnú stranu, patrí napríklad fuchsia, vyhovuje im totiž polotieň až tieň, neznášajú ale prievan a vietor. Vo svete existuje asi desať tisíc odrôd, ktoré možno deliť na vzpriamené, previsnuté, poloprevisnuté a ich kvety potom na jednoduché, plné i poloplné. Aj keď ich pestujete v tieni, rovnako im nezabudnite dopriať výdatnú zálievku a každý týždeň hnojivo.

Begónia

Viac ako tisíc druhov begónie okrasnej je zárukou, že si medzi nimi nájde svoju obľúbenú farbu, druh a veľkosť snáď každý. Na výber máte ako jednoročné rastliny, tak trvalky. Pre všetkých platí, že potrebujú dostatok svetla, ale neznášajú to priame. Opatrní tiež musíte byť pri zalievaní – ideálna je pre ňu vlažná voda a dôležité je zalievať ju dole, nie na listy!

Clematis – Plamienok

Clematis, čiže plamienok patrí k známym, ale neprávom zanedbávaným balkónovkám. Mnohí ho totiž poznajú len ako popínavý ker, ale existuje aj niekoľko variantov, ktoré tvoria nízke kríky ideálne na pestovanie v nádobách. Aj keď vyžadujú dostatok slnka, na južnej či západnej strany nie sú úplne vhodné, pretože ich substrát by sa nemal prehrievať a vyschnúť.

Ageratum

Agerát americký pochádza z Peru. Vyskytuje sa v päťdesiatich druhoch, bohato kvitne od júna do septembra. Nové kvety neustále nahrádzajú tie staré, ktoré sa odporúča pravidelné ostrihávať. Rovnako ako všetky rastliny milujúce slnko, aj agerát potrebuje veľa vody a pravidelné prihnojovanie.

Lantana

Pokiaľ si nezvolíte práve variant s bielymi kvetmi, môže vás lantana prekvapovať každý deň. Jej kvety totiž menia počas celého svojho života farbu. Pritom tieto rastliny patria k tým menej náročným. Keď im doprajete slnečné miesto, veľa vody a raz za týždeň prihnojenie, pokvitnú krásne celé leto. Ale pozor v domácnostiach s malými deťmi a domácimi zvieratami, lantana je jedovatá!

Sedmokráska

Aj keď sedmokrásky majú mnohí spojené s drobnými bielymi kvetmi na lúke, existuje aj špeciálny typ určený na pestovanie v nádobách a kvetináčoch – sedmokráska ponponková. Ide o dvojročný strom, ktorá dorastá do výšky len okolo 15 centimetrov a potrebuje slnečné miesto. Na výber máte bielu, ružovú a červenú farbu.

Bugénvilea

Chcete očariť nielen rozkvitnutým balkónom, ale celou záhradou? Ak je orientovaná na slnečné strany, zasaďte sem bugénvileu lepkavú. Je to ker, ktorý dorastá do výšky meter až dva a má výrazné červené, oranžové, fialové či ružové listene. Pozor ale na ostne!

Lobelka

Posledné z rastlín vhodných do tieňa severných a východných strán a zároveň prvé z tých, ktoré znesú horúco juhu a západu, sú lobelky. Dajú sa pestovať naozaj všade a kúpiť ich môžete v dvoch variantoch: ako drobné, alebo do kvetináčov ako previsnuté. Okrem tradičnej modrej farby si môžete vybrať aj bielu či ružovú. Je potrebné ju nielen pravidelne zalievať, ale byť opatrní aj pri hnojení a používať prípravky bez dusíka, ten im nesvedčí.

Črievičník papučkový

Črievičník je známy skôr ako izbová rastlina, ale k dostaniu sú aj druhy určené pre pestovanie vonku. Jeho čaro spočíva ako v zamatových listoch, tak v kvetoch neobvyklého tvaru a zaujímavej farebnosti. Neznáša priame slnečné žiarenie, prospieva mu skôr chladné miesto. Aj tak kvety vyžadujú veľa vody, substrát by vám nikdy nemal vyschnúť. Hoci ide o jednoročnú rastlinu, pravidelným zrezávaním možno dosiahnuť to, že vám budú pribúdať stále nové a nové puky a pokvitne celú sezónu.

Ak vás tento článok na balkónové kvety zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi! Prečítajte si tiež ako sa správne starať o vianočnú ružu.