Ozdobte záhradu kvetmi! Aké jedlé kvety môžete pestovať vedľa zeleniny?

Ozdobte záhradu kvetmi! Aké jedlé kvety môžete pestovať vedľa zeleniny?

Vytvorte si tento rok pestrú jedlú záhradu. Vedľa zeleniny a byliniek pestujte tiež kvety. Mnohé z nich majú jedlé kvety. Začnite napríklad kapucínkou, nechtíkom alebo aksamietnicou.

Jedlé kvety

Striktne rozdelené záhony sú trochu obyčajné. Skúste tento rok skombinovať zeleninu, bylinky a kvety a pestovať ich na jednom mieste. Napríklad hlávkový šalát spoločne s levanduľou alebo kapucínku hneď vedľa mrkvy. Na záhonoch vznikne farebná mozaika, v ktorej sa budú striedať zelené a farebné miesta. Záhrada bude živá, pretože kvety prilákajú včely a motýle. Mnoho kvetov môžete navyše zjesť a zdobiť s nimi šaláty, polievky alebo cestoviny a tiež ich nakladať do octu.

Spoznajte kvet, ktorý jete!

Pozor, nie všetky kvety sú jedlé! Na vašom tanieri by sa mali objaviť len rastliny, ktoré poznáte. Budete prekvapení, koľko jedlých kvetov máte okolo seba. Zo známejších sú to napríklad sedmokráska, harmanček, šafran, nechtík, kapucínka, afrikán, nechtík, begónia alebo púpava. Jesť sa dajú aj kvety niektorej zeleniny – napríklad brokolice, karfiolu, tekvice alebo cukety.

Konzumovať by ste mali samozrejme len kvety, ktoré sú pestované prírodne, bez použitia pesticídov. Najlepšie je siahnuť po nich v čase vrcholného kvetu – s odkvitnutými kvietkami je to podobné ako s prezretou zeleninou, ktorá už nie je chutná.

Úžitok jedlých kvetov

Jedlé kvety vás nielenže budú na tanieri baviť, ale pomôžu aj inak. Keď nimi zaplníte záhony, napríklad miesta medzi zeleninou, burina nebude mať príliš priestoru na rast a ušetríte si prácu s okopávaním a plením. Na záhrade neustále niečo zakvitne a vy budete mať krásne kvety do vázy.

V neposlednom rade plnia niektoré okrasné rastliny i funkciu ochrancov. Tým sú známe hlavne aksamietnice, ktoré obsahujú látky, ktoré pomáhajú paradajky ochrániť pred plesňou. Súčasne hubia aj pôdne háďatká, odrádzajú hlísty a silné statné rastliny dokážu dokonca odvrátiť nájazdy slimákov.

Levanduľa zase odradí vošky, a to svojou intenzívnou vôňou. Pomôcť môže i harmanček, ktorý vošky priláka a odláka tak ich pozornosť od inej zeleniny. Len v takomto prípade je nemožné bylinku natrhať, usušiť alebo zužitkovať v kuchyni.

S akými kvetinami začať?

Pre začiatok si vyberte osvedčenú trojicu: aksamietnicu, kapucínku a nechtík. Všetky tri rastliny sú nenáročné, zvládnete ich vypestovať od semienok a dobre si rozumejú s rôznymi druhmi zeleniny, takže ich môžete sadiť priamo do záhonov a v prípade afrikánu aj do nádoby k paradajkám.

Aksamietnica

Aksamietnica, čiže afrikán je liečivka. Kvety sú jedlé, ale majú svoju charakteristickú vôňu, ktorá nemusí všetkým vyhovovať.

Aksamietnice sú užitočné aj ako ochrana rastlín pred škodcami. Vyrobiť si z nich môžete napríklad olej pre hubenie vošiek. Zhruba desať kvetov natrhajte nadrobno a zalejte dvoma deci rastlinného oleja. Macerujte asi dva týždne a potom sceďte. Rozprašovačom nastriekajte na rastlinu.

Aksamietnica
Zdroj: iStockphoto

Kapucínka

Kapucínka kvitne bohatými červenými, oranžovými alebo žltými kvetmi. Vysieva sa priamo do záhonov, a to v druhej polovici mája. Je to rýchlo rastúca letnička, takže vám vydrží jednu sezónu. Semienka si však na jeseň môžete zobrať a mať vlastné.

Jedlé kvety kapucínky sú krásne ako ozdoba pokrmov. Veľmi dobre tiež chutia a uľahčujú trávenie. Jesť môžete ako rozvinuté kvety, tak aj mladé listy a nezrelé semená, ktoré sa nakladajú ako kapary.

Kapucínka väčšia
Zdroj: iStockphoto

Nechtík

Sýto oranžové alebo žlté kvety nechtíka sú užitočné hneď z niekoľkých dôvodov. Lákajú hmyz, sú liečivé a môžete si ich usušiť na čaj. Krásne vyzerajú vo váze a skvele ozdobia akékoľvek jedlo. Kvety nechtíka lekárskeho majú príjemnú chuť a môžete ich pridávať aj do nápojov – nádherne sa vynímajú v rôznych letných drinkoch.

Nechtík lekársky ľahko vypestujete priamo zo semienok. Ešte to stihnete. Stačí pripraviť miesto – napríklad práve medzi zeleninou – a semienka hustejšie vysiať. Nechtík rastie pomerne rýchlo a kvitne celé leto až do neskorej jesene. Dozreté semienka si môžete schovať a mať budúci rok svoje vlastné. Táto bylinka sa tiež sama vysemeňuje. Možno vás budúci rok prekvapí, kde všade vyrastie.

Nechtík lekársky
Zdroj: iStockphoto