Čo na jeseň do skleníka? Stavte na šaláty, reďkovky a čínsku kapustu

Čo na jeseň do skleníka? Stavte na šaláty, reďkovky a čínsku kapustu

Úroda na našich záhradách je v polovici septembra už z väčšej časti pozberaná. Pokiaľ ale vlastníte skleník, navyše ešte vykurovaný, môžete si sezónu vlastnoručne vypestovanej čerstvej zeleniny podstatne predĺžiť. Poradíme vám, čo všetko sa dá zberať už o mesiac, aj ako si zabezpečiť bohatú úrodu sviežej zeleniny na skorú jar. Stačí len do pôdy vysiať tie správne semienka alebo zasadiť sadenice a onedlho si môžete vychutnávať plody svojej práce.

V skleníku si ale môžete tiež predpestovať sadenice na budúci rok. Tie stihnú dobre zakoreniť a skoro na jar vám urobia radosť v podobe čerstvej úrody.

Akú zeleninu zvoliť pre jesenný zber?

Na jeseň určite siahnite po raných odrodách, ktoré majú krátku vegetačnú dobu. To je čas, ktorý rastlina potrebuje od výsevu do zberu.

Aké semienka vybrať?

Okrem rôznych drobnolistých šalátov vám stihnú vyrásť aj reďkovky, špenát, kôpor, hlávkový šalát a ďalšie.

Novinkou je ázijská listová zelenina – listová čínska horčica komatsuna, mizuna či mibuna.

Už o dva až tri týždne od výsevu môžete v skleníku žať napríklad stále obľúbenejšiu rukolu.

Prečítajte si tiež: Chcete na jar zasiať? Záhon založte práve teraz!

Valeriánka poľná potrebuje o niečo viac času – asi šesť týždňov.

Mesiac stačí tiež raným reďkvičkám aj pažítke.

Dva mesiace potrebujú rané kaleráby. Približne rovnaký čas vám porastie aj čínska a pekinská kapusta alebo mangold. Z toho ale môžete žať listy už o necelý mesiac.

Zabudnúť nesmieme ani na špenát. Mladé čerstvé listy je možné zberať päť až šesť týždňov po výseve.

Ak si radi pochutnávate na mladej sladkej mrkve, nebojte sa vysiať tiež tú. Najkratšia vegetačná doba sa síce pohybuje okolo 80 dní, malé mrkvičky ale môžete žať už za dva mesiace.

Sadenice

Ešte teraz môžete vysadiť tiež celý rad už predpestovaných priesad, ktoré vám cestu k žatve podstatne skrátia. Pre jesenný zber sa hodia hlávkový kel, karfiol, kaleráb, pór alebo napríklad hlávkový šalát.

Čo zasadiť na jeseň a žať na jar?

V októbri a novembri, až sa vám uvoľní miesto, môžete tiež začať priebežne vysievať zeleninu na skorý jarný zber. Pre tú sa hodí napríklad valeriánka poľná, špenát, ozimný šalát, listový petržlen, trebuľka a ďalšie.

Predpestovať si tiež môžete vlastné sadenice kalerábu, karfiolu, hlávkového kelu a ďalších, vďaka ktorým získate pred ostatnými pestovateľmi náskok a vlastnú zeleninu budete môcť zberať už skoro na jar.

Ako vetrať skleník?

Nezabúdajte ale na zálievku a nevyhnutné vetranie. Vetrať môžete až do – 5 °C. Ak váš skleník nemá vykurovanie, je nutné rastliny pred mrazom chrániť netkanou textíliou.

Prečítajte si tiež: Buďte na jar pripravení: Skvelé tipy na záhradné skleníky