Hnojenie kávovou usadeninou: Kde sa nehodí a kde nahradí priemyselné hnojivo?

Hnojenie kávovou usadeninou: Kde sa nehodí a kde nahradí priemyselné hnojivo?

Káva a záhrada je naozaj veľmi dobré spojenie. V tomto článku vám však ukážeme, že nejde len o relax počas pekných dní s týmto chutným nápojom v ruke. Jej využite je totiž veľmi široké. Ako vám teda dokáže pomôcť?

Kávová usadenina

Kávová usadenina sa často odporúča ako jedno z najlepších hnojív pre izbové i záhradné rastliny. Nie je však tak univerzálna, ako by sa mohlo zdať. Poradíme vám, kde hnojenie kávovou usadeninou stojí za to praktizovať a ako to urobiť a nezabudneme vám ukázať ani situácie, v ktorých by mohli kávové zrná rastlinám uškodiť.

Obvykle kupujeme priemyselné hnojivá, aby sme svoje rastliny dobre vyživili, pretože sme presvedčení, že pre nich robíme to najlepšie. To však nie je vždy tak úplne pravda, pretože hoci hotové hnojivové prípravky majú spravidla dobre vyvážené zloženie a ľahko sa používajú, stačí len mierne nedodržať pokyny výrobcu a razom rastlinám viac ublížite, než prospejete. Môžu tiež zmeniť kvalitu pôdy, čo vedie k jej vyššej slanosti, ktorá samozrejme ničí prospešné organizmy, ktoré v nej žijú. Preto je v mnohých prípadoch lepšie používať prírodné hnojivá. Je ťažšie s nimi kvety predávkovať, a navyše nepredstavujú riziko poškodenia pôdy a mikroorganizmov, ktoré v nej žijú.

Káva do kvetov

Aj v našich končinách začínajú využívať ľudia kávu pri ochrane kvetov. Je totiž ideálnym nástrojom na dosiahnutie kvalitnej výživy rastlín v záhrade či domácnosti. Treba si však uvedomiť, že to neplatí pre všetky jej druhy. Malo by ísť o čistú kávovú usadeninu bez umelých sladidiel či stôp cukru. Stačí ju jednoducho pridať do zeminy a môžete očakávať zázraky.

Ako používať kávovú usadeninu?

Čerstvú kávovú usadeninu možno okamžite prisypať k rastlinám. Rozsypte ju na povrchu alebo zmiešajte so zeminou pri ich koreňoch. Avšak môžete ju tiež kedykoľvek usušiť a použiť ako výživný mulč. Len nezabúdajte na to, že je kávovú usadeninu potrebné pokryť ešte klasickou mulčovacou kôrou, pretože je veľmi ľahká a vietor ju zo záhonov ľahko odfúkne.

Ak nimi chcete prihnojiť izbové rastliny, potom ich so zeminou premiešajte vždy, inak by mohli na povrchu pôdy začať priťahovať napríklad mušky octomilky a ďalšie nežiaduce živočíchy.

Za tento trik sa vám poďakujú najmä rastliny, ktoré vyžadujú kyslejšiu pôdu

Podľa štúdií na ňu najlepšie reagovali napríklad nám známe begónie, magnólie či azalky. Patria sem však aj:

Ak patríte medzi častých konzumentov mrkvy a nejde vám po chuti tá z veľkých obchodných reťazcov, vypestujte si zdravú, krásnu a bez škodcov primiešaním usadenín k jej semienkam a už čoskoro spozorujete zlepšenie jej rastu.

Káva do záhrady je prospešná aj pre dážďovky, ktoré majú veľmi dôležité úlohy aj v tej vašej. Keďže usadeniny patria medzi ich obľúbenú stravu a skvelý príjem potrebných živín, odvedú svoju usilovnú prácu pri kyprení pôdy na sto percent. 🙂

Ako často kávou hnojiť?

Zmiešajte pohár kávovej usadeniny s 10-20 litrami vody a získaným hnojivom zalievajte každých 7-14 dní. Samozrejme len v období vegetačnej sezóny, zimné mesiace by sa mali obísť úplne bez hnojenia.

Čo si pamätať o používaní kávovej usadeniny?

Predovšetkým pri pestovaní rastlín nie je možné spoliehať sa len na ich vyživovanie kávou, jej zloženie totiž nie je nijako zvlášť bohaté na živiny. Nezabúdajte tiež, že káva nemá schopnosť zmeniť pH substrátu, nemožno ju teda použiť ako náhradu prípravkov a špeciálnych hnojív (napríklad síranu amónneho a pod). Samozrejme môže pomôcť udržiavať kyslosť pôdy a tiež ju obohatiť o dusík a potrebné minerály. Rovnako tak vylepší jej štruktúru – pôda prevzdušnená kávou sa stane ľahšia a lepšie priepustná, zároveň však lepšie absorbuje vodu a dlhšie ju udrží.

A rovnaké vlastnosti má aj ako doplnok substrátu pre rastliny v kvetináči. Na jeden malý kvetináč použite jednu lyžičku kávovej usadeniny. Jej pridanie zlepší štruktúru substrátu, čo väčšina domácich rastlín prijme s vďakou.

Káva proti slimákom

Veľkou nepríjemnosťou sú pre každú záhradu slimáky. Tie veľmi radi ochutnávajú plody našej práce. Aj napriek tomu, že ide o pomalé tvory, vedia narobiť veľkú škodu. Vďaka káve nemusíte zvoliť drastickú cestu ich zabíjania, pomôžete si ich vypudením.

Ako postupovať proti slimákom? Najlepšie je uvariť poriadne silnú kávu. Následne ju nechajte vychladnúť a nasprejujte na listy, pôdu, plody a záhony. Slimáky totiž doslova neznášajú na rozdiel od vás jej vôňu, preto sa listom s jej arómou vyhnú s dostatočnou rezervou. Alternatívou je použitie celých či namletých kávových zŕn, ktoré rozmiestnite na pôdu okolo záhonu.

Kávová usadenina aj proti mravcom

Aj tieto drobné stvorenia dokážu narobiť poriadnu neplechu. Často sa s veľkou obľubou vydávajú na potulky po našich domácnostiach, balkónoch či záhradkách, kde sú ich terčom najmä ľalie. Keďže si nájdu cestu takmer všade, je boj proti nim často veľmi náročný a zdĺhavý. Vďaka káve sa vám to ale môže podariť oveľa spoľahlivejšie.

Podobne ako pri slimákoch, ani mravce nepatria medzi kávičkárov. Ak ste teda dopili svoju šálku a neplánujete usadeninu použiť na kompost či hnojivo, určite ju neodhadzujte do koša. Schovajte si ju pre prípad, že budete musieť bojovať proti tomuto hmyzu. Ak príde na tento problém, vysypte im ju do cesty, prípadne priamo na ne. Budete milo prekvapení, ako sa ich rýchlo zbavíte.

Káva proti komárom

Tieto lietajúce potvory tiež nemajú v láske kávu. Je známe, že kávové usadeniny dokážu vyprodukovať veľké množstvo dymu, preto z nej môžeme vytvoriť účinné kadidlo proti lietajúcemu hmyzu, ktorý dôkladne odpudí.

Kam sa kávová usadenina nehodí?

Nie vždy sa však kávová usadenina hodí. Napríklad na základe niekoľkých rôznych štúdií bolo zistené, že účinne inhibuje rast a vývoj sadeníc a klíčenie semien. Problémom je kofeín v nej obsiahnutý. Nepoužívajte ju preto k prevzdušneniu zeminy určenej na výsev alebo pre hnojenie sadeníc.

V záhrade môže tiež podporiť rast buriny, napríklad obávaného šťaveľu alebo lúčnej ďateliny. Je dobré s tým počítať. Pokiaľ sa dá, tiež nepoužívajte kávovú usadeninu na rastliny, ktoré majú radšej alkalickú pôdu. Sem patrí napríklad levanduľa, tymián, majorán a oregano, vínna réva, papuľky či oleandre.