Kedy množiť krásne pivonky? Je správny čas! Ako na to?

Kedy množiť krásne pivonky? Je správny čas! Ako na to?

Koncom augusta nastáva čas na množenie pivoniek. Sú to veľmi obľúbené kvety v našich záhradách. No ak vám z roka na rok prestávajú kvitnúť, skúste obnoviť ich rast a namnožte si nové jedince.

Tieto rastliny robia parádu vďaka svojim veľkým, nádherne voňajúcim kvetom a sympatickým listom. Či už máte bylinné alebo drevité pivonky, môžete si ich skúsiť namnožiť. Zadarmo tak získate ďalšie krásne spoločníčky. 🙂

Pivonky sa delia na bylinné a drevité

Pivonky sa dožívajú pätnástich a viac rokov. Počas tejto doby by mali byť na jednom stanovišti aspoň 4 roky, nakoľko neznášajú presádzanie. Ak však pivonky plánujete presadiť alebo ich rozmnožiť, zvoľte si na tento úkon obdobie neskorého augusta, kedy sú už odkvitnuté.

Bylinné pivonky

Bylinné pivonky sa radia medzi klasické trvalky. Oproti drevitým sú menšie a na zimu sa strihajú úplne pri zemi. Na jar sa ukazujú najprv tmavo červené výhonky, na ktorých sa objavujú listy a potom púčiky kvetov. Je vhodné ich pestovať s oporou, aby sa stonky s mohutnými kvetmi nezlomili. Kvitnú na prelome mája a júna.

Bylinné pivonky sa dajú ľahko množiť. Najjednoduchším a najčastejším spôsobom množenia je delenie trsov. Rastliny vykopávajte na konci vegetačného obdobia, od polovice augusta do polovice septembra.

Množenie delením trsov

Najprv ostrihajte stonky úplne pri zemi. Potom vykopte celú materskú rastlinu. Rýľom postupujte po obvode a opatrne ju nadvihnite. Nikdy sa z trsu nesnažte vykopať iba časť, mohli by ste poraniť korene a púčiky a rastlina by potom mohla zhniť. Dieru od vykopanej pivonky zasypte dreveným popolom, ktorý funguje ako dezinfekcia. Z vykopaného trsu odstráňte zeminu a odrežte jednotlivé sadeničky. Každá by mala mať aspoň tri svetlozelené púčiky a jeden koreň. Rezné rany zasypte dreveným uhlím a nechajte jeden až dva dni zaschnúť.

Prečítajte si tiež: Hortenzie: Ako premeniť ich farbu podľa vášho želania jednoduchým trikom

Sadenie bylinných pivoniek

Dcérsku rastlinu umiestnite do vopred vykopanej jamy. Tú vysteľte kompostom a pieskom v pomere 1:1. Pivonky vysádzajte plytko. Hĺbka by nemala byť väčšia ako pri pôvodnej jame. Vrchol výhonku musí byť maximálne 3-5 cm pod povrchom pôdy. Stanovište označte. Rastliny by mali začať kvitnúť už ďalšie leto.

Delenie koreňovými odrezkami

Zo silnejších koreňov odrežte 8-10 cm kusy. Tie zapichnite do záhona s dobre prekyprenou pôdou, do ktorej ste nasypali trochu kompostu. Vrchná časť odrezkov by mala byť na úrovni pôdy. Na povrchu koreňa sa začnú tvoriť nová očká. Počas najmrazivejších dní záhon zakryte mulčom.

Drevité pivonky

Pivonka krovitá (Paeonia suffruticosa) potrebuje vlhšiu humóznu pôdu a miesto na priamom slnku. Kvitne iba dva až tri týždne a potom slúži ako krásne zelené pozadie. Namnožiť si ju môžete niekoľkými spôsobmi.

Delenie trsov

Opatrne vykopte celé rastliny a odstrihnite z nich sadenice s 2 až 3 vetvami, s dostatočne vyvinutými koreňmi. Rany ošetrite dreveným popolom. Sadenice vysaďte na nové stanovište.

Vegetatívne rozmnožovanie pomocou častí rastlín

Percento zakorenených odrezkov je pomerne malé. Ak máte ale dostatočné množstvo pivoniek, môžete túto metódu otestovať. Odoberajte ich tesne pred kvitnutím alebo v druhej polovici augusta. Ošetrite ich koreňovým stimulátorom a vysaďte do čistého piesku alebo perlitu do skleníka alebo pareniska.

Prečítajte si tiež: Pestujete tulipány? Ak áno, prišiel čas ich vykopať! Presný postup ako to urobiť a nezničiť cibuľky:

Vegetatívne rozmnožovanie rastliny, pri ktorom vzniká nový jedinec

Je to osvedčený, ale zdĺhavý spôsob, ako si drevité pivonky namnožiť. Vhodné mladé vetvy vložte okolo kríkov do vyrytých rýh. Pritlačte ich k zemi a zasypte kyprou humóznou pôdou do výšky 15 cm. Počas vegetačného obdobia zeminu prisypávajte do výšky až 30 cm. Po dvoch rokoch by mali vetvy zakoreniť.

Vrúbľovanie (štiepenie)

Najčastejším spôsobom množenia krovitých pivoniek je vrúbľovanie na korene bylinných pivoniek. Korene by mali byť cca 10 cm dlhé a široké v priemere 2 cm. Najskôr ich umyte a vydezinfikujte slabým roztokom hypermangánu. Nachystajte si vrúbky s 1-2 očkami, orezané alebo úplne bez listu. Zavrúbľujte ich buď na klín alebo do rázštepu, obviažte vrúbľovacou páskou, zatrite štepárskym voskom a zasaďte to do substrátu v pomere 1:3. Túto metódu vykonávajte na prelome augusta a septembra.

Prečítajte si tiež: Domáca výživa pre ruže – organické a efektívne hnojivo z morských rias