Vypestujte si zdravý cesnak: Kedy a ako ho sadiť?

Vypestujte si zdravý cesnak: Kedy a ako ho sadiť?

Cesnak patrí medzi najdôležitejšie zeleniny, pochutiny, koreniny aj liečivé rastliny. Asi málokto si dokáže predstaviť kuchyňu bez cesnaku. Je to práve táto rastlina, ktorá dokáže dodať jedlu tú správnu chuť a poriadne ho tak dochutiť. Cesnak však nie je len chutný, ale aj zdravý a obsahuje veľa telu prospešných látok. Už dlho je tiež považovaný za prírodné antibiotikum, a dokáže sa popasovať aj s ťažším prechladnutím. Ak teda chcete mať aj vy zásobu tohto korenia a zároveň lieku vždy pri sebe, nie je nič jednoduchšie, než si ho sami vypestovať. Pozrite sa, ako ho sadiť a vyberte si z tých najlepších odrôd, ktoré môžete vypestovať.

Ako sa pestuje cesnak?

Sadenie

Vypestovať cesnak zvládne aj úplný začiatočník, dôležité je len vedieť ako. Dôležité je všetko správne načasovať. Cesnak miluje chlad a zimu. Strúčiky sadíme na konci jesene, kedy, ideálne denne, strážime teplotu, pretože by sme ho mali vysadiť tesne predtým, než pôda zamrzne. Preto sa môže stať, že ho vysadíte až v decembri.

K výsadbe použijeme iba veľké a zdravé obvodové strúčiky. Pred samotnou výsadbou moríme cesnak v 5% roztoku Sulky a to po dobu 6 až 12 hodín. Ak je pôda v okolí zamorená hubovými chorobami, odporúča sa následne strúčiky moriť ešte Fundazolom alebo Rovral flo a to po dobu 20 minút.

Cesnaku sa najlepšie darí v hlbších a skôr ľahších pôdach s dobrým obsahom humusu. Zamokrenie neznáša. Aby sme predišli prenášanie chorôb a škodcov, sadíme cesnak po sebe na rovnaké miesto najskôr o 4 až 5 rokov. Tiež ho nepestujeme na záhonoch, kde boli ako predchádzajúce cibuľa, pór, zemiaky alebo paradajky.

Okrem vonkajšej teploty musíme dbať aj na samotný výber cesnaku pre výsadbu. Na výsadbu nemožno kupovať cesnak v supermarkete. Musíme kúpiť uznanú sadbu, ktorú možno zohnať v záhradníctvách, semenárstvach alebo záhradných centrách. Taká sadba garantuje, že sa jedná o uznanú sadbu od pestovateľa , ktorá je vhodná pre domáce pestovanie v záhrade.

Hĺbka výsadby

Zvyčajne sa volí vzdialenosť 25-50 (ale aj 60) cm. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami postačí 8-15 cm v závislosti na odrode a zvolenej vzdialenosti riadkov.

Strúčik by mal byť zasadený dostatočne hlboko. Ideálne by mala zostať nad zasadeným strúčikom 6-10 cm vrstva pôdy. Čím je cesnak vysadený hlbšie, tým je počas následnej vegetácie menej rastlina vystavené stresu.

Cesnak: Paličiak vs. Nepaličiak

Ten, kto si doteraz myslel, že existuje iba jeden druh cesnaku, bude zrejme prekvapený. Vyšľachtilo sa veľa kultivarov, ktoré sa rozdeľujú na dva typy: Typ, ktorý sa vysádza na jeseň a v nasledujúcom roku vytvára stonku s kvetmi a rozmnožovacími cibuľkami, tzv. paličiak, a typ, ktorý nevyháňa kvetnú stonku a vysádza sa na jar alebo na jeseň, tzv. nepaličiak. Obidva typy sa rozmnožujú vegetatívne. Jednotlivé strúčiky sa vysádzajú v radoch na pripravený záhon. Zrelý cesnak sa vytrháva, suší a uskladňuje sa v suchom a bez-mrazovom prostredí.

Odrody

Lukan – ozimný nepaličiak, farba sukníc šedobiela, najvýnosnejšia odroda v celom sortimente cesnaku.

Jovan – ozimný hlaváč, farba sukníc biela. Výnosná odroda s dobrou skladovateľnosťou.

Vekan – ozimný hlaváč, suknice biele s výraznými fialovými škvrnami. Vysoká odolnosť voči vírusom.

Anton – ozimný nepaličiak. Výnosná odroda s dobrou skladovateľnosťou. Veľmi vhodný na zber na zeleno.

Benátčan – nepaličiak pre jesennú i jarnú výsadbu. Neskorá odroda, pri oneskorení zberu sa nerozpadá.

Matin – nepaličiak ušľachtilej chuti, dáva dobrý výnos aj za suchého leta.

Zbierajte včas

Cesnak nepaličiak (spoznáte ich podľa nepravidelne zoskupených strúčikov) zberajte v čase, keď približne polovicu rastlín “pokryje” vňať. V čase zberu majú mať 3-4 šupky. Cesnak paličiak má strúčiky pravidelne rozmiestnené okolo tuhého stredu. Tie žnite vtedy, keď im zostáva päť dužinatých listov a majú 4-5 šupiek. Veľmi dobrou pomôckou sú skrútené kvetné stvoly s pacibulkami. Keď sa kostrnky začnú narovnávať, prichádza čas zberu. Zároveň sa však odporúča kvetné stvoly z cesnaku čo najskôr odstraňovať, aby nedochádzalo k znižovaniu výnosov. Bohato stačí, keď na pozemku ponecháte niekoľko kontrolných stvolov. Ostatné kvetenstvo čo najskôr odstráňte.

Ako najlepšie pozbierať a sušiť?

Zvyčajne sa cesnak zbiera v lete, od konca júna do polovice augusta. V závislosti na odrode a priebehu vegetácie sa prvých strúčikov dočkáte za 16 – 36 týždňov po výsadbe. Najrýchlejšie zrejú odrody Anton, naopak najviac času potrebuje pre svoj vývoj Benátčan.

Ak zvažujete okrem cesnaku vysádzanie aj inej zeleniny, inšpirujte sa tipmi na pestovanie zeleniny v jeseni.