Kedy a ako zberať cibuľu?

Kedy a ako zberať cibuľu?

Pevná a zdravá cibuľa tvorí základ mnohých receptov a kulinárskych diel. Najlepšie, samozrejme, chutí čerstvá z vlastnej záhradky. Cibuľu si však nepestujeme len na okamžité použitie, ale optimálne aj do zásob na zimu. Kedy ju zberať a ako cibuľu uskladniť, aby vydržala pevná a zdravá čo najdlhšie?

Cibuľa obyčajná

Cibuľa obyčajná (alium cepa), nazývaná pre svoje využitie tiež kuchynská, v sebe nezaprie typickú cibuľovinu stepného pôvodu. Kým začiatkom vegetácie vyžaduje dostatok vlahy, v čase “zaťahovania” jej naopak veľmi vyhovuje suché počasie. Preto ju v tomto čase nezalievame. Väčšina cibulí sa u nás pestuje z jarného výsevu alebo z jarnej výsadby sadzačky. Ozimnú cibuľu môžeme vysiať už na jeseň a vďaka tomu získame naozaj veľmi skorú úrodu.

Kedy je cibuľa zrelá?

Základným nepísaným pravidlom je, že cibuľa je vhodná na zber, keď dosiahne potrebnú (použiteľnú) veľkosť. Vtedy je ideálna na priame použitie. Ak však chceme zberať cibuľu, ktorú budeme skladovať, musíme začať už skôr, ako hnednú či padajú okraje listov.

Zberová zrelosť cibule sa prejaví tak, že vňať je prevažne suchá, iba v krčku je ešte trochu čerstvá. Ak necháme cibuľu dozrieť prirodzeným spôsobom, vyrastú nielen veľké cibule, ale aj dlhšie vydržia. Pri oneskorenom zbere sa môžeme o časť úrody pripraviť – hrozí zvýšenie výskytu skladových chorôb. Naopak, predčasne zozbieraná cibuľa sa zle dosuší a veľmi zle sa skladuje. V minulosti boli ľudia presvedčení, že vďaka ohýbaniu a zväzovaniu cibule sa k nej dostane viac slnka a tak sa urýchli dozrievanie. Výskum ukázal, že to cibuli môže skôr poškodiť a skrátiť dobu jej skladovateľnosti.

    • cibuľovú vňať po zbere neodlamujeme,
    • cibuľa rastie veľmi plytko. Väčšinou stačí, keď ju chytíme za vňať a vytiahneme zo zeme. Prípadne môžeme pre zber na záhradke použiť rycie vidly. Tie nám umožnia šetrné vybratie pevne zakorenených cibulí z pôdy,
    • cibuľu sušíme na dobre vetranom mieste

Cibule z priameho výsevu

Cibule, ktoré sme vysievali na jar zo semena, majú dĺžku vegetačnej doby približne 150 dní. Zberáme ich vtedy, keď majú cibule žltohnedú šupku. Teda zvyčajne v júli až septembri. Zozbierané cibule dosušíme na záhonoch alebo na roštoch.

Cibuľa zo sadzačky

Výhodou cibulí pestovaných zo sadzačky (malé cibule predpestované zo semien v predchádzajúcom roku) je ich ranejšia úroda – v júni a júli. Mali by sme ich konzumovať prednostne.

Ozimná odroda cibule

Ešte skoršiu úrodu než u cibule pestovanej zo sadzačky, majú ozimné odrody cibule. Osivo sa vysieva od polovice augusta do začiatku septembra a má vegetačnú dobu približne 180 dní. Veľkou výhodou ozimnej cibule je možnosť zberať už od jari mladú cibuľku s vňaťou.

Sušenie cibule

Po vyrytí necháme cibuľu dobre uschnúť, inak hrozí, že pri skladovaní zhnije. Vysychať môže niekoľko dní, až dva týždne priamo na záhonoch. Ak chceme záhon využiť pre ďalšie plodiny, sušíme cibuľu na inom vhodnom mieste.

Cibuľu môžeme sušiť na stojanoch alebo na vrstvách novín v skleníku, prípadne v inom, dobre vetranom a pred dažďom chránenom, priestore. Rovnako sušíme aj šalotku a cesnak. Cibule rozložte tak, aby okolo každej mohol voľne cirkulovať vzduch. Je dôležité, aby odviedol vlhkosť a naša úroda nechytila pleseň či hnilobu. Takto cibuľu sušte ďalšie dva týždne. Keď sú vrchné šupky ako z papiera, listy scvrknuté a korene drsné a suché, môžete úrodu uskladniť.

Cibuľu môžeme, podobne ako cesnak, zväzovať do vrkočov. Než so zväzovaním vrkoča začneme, necháme cibuľu dôkladne zaschnúť. Zaschnutú cibuľu očistíme od vrchnej špinavej šupky tak, aby vynikla jej krásne lesklá a zlatistá farba. Prednosťou vrkočov je nielen atraktívny vzhľad, ale predovšetkým veľmi dobrá skladovateľnosť a úspora miesta. Veľmi dekoratívne pôsobia, ak vrkoč prizdobíme sušenými rastlinami.

Ako skladovať cibuľu?

Teraz je čas odrezať korene, odstrániť všetky voľné šupky. Zoschnutú stonku skráťte alebo, ak plánujete cibuľu viazať do pletených zväzkov, nechajte dlhú približne 7 centimetrov od hrdla cibule.

Cibuľa potrebuje na skladovanie chladné, suché a dobre vetrané miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Ideálna je garáž alebo nevykurovaná miestnosť v dome. Mäkké či poškodené cibule neskladujte. Dobrou pomôckou na uskladnenie cibúľ sú sieťové vrecúška.

Opatrne do nich uložte niekoľko cibúľ a zaveste na strop či stenu. Pravidelne kontrolujte obsah sieťok a keď uvidíte, že niektorá cibuľa nie je zdravá, odstráňte ju. Ak nemáte vrecúška, cibuľu uskladnite v košíkoch, ošatkách alebo kartónových škatuliach s otvormi. Pomôže vám aj pančuška, do ktorej cibuľu jednoducho poukladáte a zavesíte na chladné a suché miesto.

Pár dobrých rád:

* cibuľa a zemiaky si pri skladovaní vedľa seba nerozumejú, pach z cibule prejde aj na jablká a iné skladované ovocie, preto by mala mať vlastný priestor.

* cibuľa nepatrí do plastového vrecúška ani do chladničky (samozrejme, keď ju načnete, tak už áno).