Kedy vysadiť slivku? Nastal ideálny čas. Toto je správny postup pre začiatočníkov:

Kedy vysadiť slivku? Nastal ideálny čas. Toto je správny postup pre začiatočníkov:

Slivky patria k tradičným sprievodcom jesene. Je to jedno z najobľúbenejších druhov ovocia, ktoré je plné vitamínov a hodí sa do koláčov aj plnených knedličiek. Pokiaľ ju na záhrade ešte nepestujete, mali by ste to napraviť. Kedy vysadiť slivku? Najlepšie práve teraz!

Správny čas na výsadbu slivky – kedy?

Pokiaľ uvažujete o výsadbe slivky, je práve najvyšší čas, aby do zimy stromček ešte stihol zakoreniť. Keď ju dobre zasadíte a dáte jej primeranú a správnu starostlivosť, odmení sa vám chutnými a šťavnatými plodmi.

Keď na jeseň, tak v októbri alebo novembri

Pretože nastala jeseň, je najlepšie vysadiť slivky práve teraz. Slivky sa vysádzajú v druhej polovici októbra alebo začiatkom novembra, čo má svoj opodstatnený dôvod. Keby ste sa rozhodli urobiť to skôr, tohtoročné letorasty by boli ešte nevyzreté.

Správne stanovište je základ

Dá sa povedať, že výsadba sliviek sa v postupe nelíši od iných ovocných stromčekov, napr. jabloní alebo hrušiek. Začnite výberom vhodného stanovišťa, kde na začiatok vytvorte jamu s rozmermi zhruba 50 x 50 x 50 cm. Vykopanú zeminu si dávajte bokom. Ešte než stromček usadíte, mierne skráťte korene, ktoré môžu byť po vyberaní zo zeme a presune ľahko zničené. Stromu urobí tiež veľmi dobre, keď ho tak na jeden deň pred výsadbou vložíte na niekoľko hodín do vedierka s vodou. Dlhšie však určite nie, hrozilo by premokrenie.

Pripravte slivkám správne prostredie

Aby sa vašej novej slivke darilo čo najlepšie, dajte na dno jamy vrstvu kvalitnej zeminy, na ktorú stromček neskôr starostlivo usadíte. Pred sadením je dobré zatĺcť do jamy pevný drevený kôl, ku ktorému budete môcť stromček nakoniec priviazať. Až budete stromček vysádzať do takto pripraveného priestoru, dbajte v každom prípade na to, aby miesto vrúbľovania bolo nad zemou a korene smerovali voľne dole.

Prečítajte si tiež: Aj slivky môžu byť liekom! Čo obsahujú, na čo sa používajú a ako sa o nich starať?

Veľmi sa vám bude hodiť, keď na výsadbu nebudete sami, ale budete mať pri sebe aj niekoho ďalšieho, kto stromček pridrží, aby ste mali voľné ruky na prihadzovanie zeminy do jamy. Počas toho je dobré stromček ľahko povyťahovať a následne znovu spúšťať dole, aby sa zemina dostala rovnomerne ku všetkým koreňom a do všetkých medzier medzi nimi. Po výsadbe môžete zeminu okolo stromčeka ľahko “pridusiť” a stromček tiež zaliať. Potom už len priviažte novú slivku k pripravenému kolu. Najlepšie je na to využiť povrázok.

Rez po výsadbe

Rovnako ako pri ostatných ovocných stromoch je potrebné aj pri slivke usmerňovať korunu stromu v raste správne voleným rezom. Pretože však tento druh ovocných stromov nerastie tak mohutne, pokojne nechajte viac kostrových vetiev, ktoré by mali byť rozmiestnené najlepšie po obvode kmeňa do všetkých svetových strán.

Pokiaľ je stromček naozaj rozvetvený, použite s kľudom aj rôzne rozpery alebo vetvy stiahnite pomocou povrázkov tak, aby sa koruna vyvíjala do šírky a dovnútra sa dostávalo dostatočné množstvo svetla. Vzpriamené výhony odstrihnite všetky. Vo formovaní koruny pokračujte aj v ďalšom roku výchovným rezom. Ten robte až dovtedy, kým nie je koruna úplne založená. Pri skracovaní strihajte výhony vždy tak, aby posledný púčik smeroval von.

Prečítajte si tiež: Bio záhrada: Ako pestovať drobné ovocie bez chémie