Založiť trávnik na jeseň je lepšie ako na jar – prečo?

Založiť trávnik na jeseň je lepšie ako na jar – prečo?

Pokiaľ potrebujete obnoviť starý trávnik alebo chcete založiť úplne nový, máte teraz ideálnu príležitosť. Na budúci rok sa tak môžete tešiť na krásny a hustý trávnik. A dobrou správou je, že vás to vyjde lacnejšie, než keď budete so zakladaním nového trávniku otáľať až do jari.

Kedy založiť trávnik

Trávnik je vhodné založiť buď na jar, alebo na jeseň. Práve jesenný výsev je ale podľa odborníkov v mnohom lepší ako jarný. Dôvodov je niekoľko.

Trávnik je možné založiť prakticky celoročne, ale napríklad uprostred horúceho leta nemusíte byť s ohľadom na vysoké teploty tak úspešní. Preto sa všeobecne odporúča zasiať trávne semeno na jar alebo na jeseň. Mnohí záhradníci tvrdia, že práve jesenný výsev má ešte viac výhod ako jarný.

Počasie

Kľúč k úspechu jesenného založenia trávnika spočíva predovšetkým v počasí. Pokles teplôt, silnejšie ranné rosy a častejšie dažďové zrážky – to všetko tvorí ideálne podmienky. So založením trávnika dlho neotáľajte, mali by ste to zvládnuť do polovice októbra, niekedy počasie dovolí založiť trávnik až do konca októbra. V tomto období trávnik dobre vzíde a do zimy sa plne zapojí. Na jar už vydrží nejakú tú záťaž.

Prečítajte si tiež, ako vám pomôže k bohatej úrode aj zelenému trávniku POPOL

Pretože na jeseň panujú nižšie teploty a väčšia vzdušná aj pôdna vlhkosť, nie je ani potrebné trávne semeno toľko zalievať.

Dobrá príprava pôdy

Aby sa trávnik na vašom pozemku dobre ujal, je úplne kľúčové správne pripraviť pôdu. Odstráňte z nej kamene a iné nežiaduce organické zvyšky. Potom pôdu riadne prekyprite do hĺbky 100 až 150 mm, prípadne ju môžete odľahčiť stredne jemným pieskom.

Do pôdy je vhodné zapraviť potrebné živiny v podobe kvalitného trávnikového hnojiva, a to v dávke asi 20 až 40 g na meter štvorcový. Potom pôdu pekne zarovnajte a nechajte aspoň týždeň alebo dva odpočinúť. Po vzídení buriny z pôdnej zásoby vykonajte mechanické alebo chemické odstránenie buriny na pozemku, ktoré je vhodné ešte raz pred výsevom osiva opakovať. A nakoniec môže začať siatie.

Nedržte sa striktne inštrukcií na balení

Na každom balení trávneho semena máte popísanú spotrebu osiva. Pokiaľ ale chcete mať naozaj hustý trávnik a túžite po tom, aby vám trávnik rýchlejšie vzišiel, nebojte sa trávneho semena pridať, a to asi o 10 percent viac, než často píšu v návode.

Trávnu zmes si rozdeľte na dva rovnaké diely. Prvý diel osiva vysajte pozdĺžne a druhý diel kolmo na prvý. Tým docielite rovnomerný výsev. Nakoniec osivo zľahka zapravte hrabľami do hĺbky 2 až 3 mm a povrch pôdy utužte napr. záhradným valcom. Zavlažujte pravidelne v ranných a večerných hodinách až do vzídenia trávnych rastlín. Podľa zvolenej trávnej zmesi osivo vzchádza za 20 až 35 dní.

Prečítajte si tiež, ako zregenerovať trávnik po zime