Úroda tekvíc vrcholí – ako predĺžiť ich život? Chcú vzduch a sucho!

Úroda tekvíc vrcholí – ako predĺžiť ich život? Chcú vzduch a sucho!

Úroda tekvíc vrcholí. Možno máte svoje, možno ich nakúpite na farmárskych trhoch. Kúpte si ich pokojne viac a uskladnite ich. Prezradíme vám, ako na to, aby vám vydržali až do jari.

Tekvice a jej využitie

Je ich veľa druhov, napríklad Hokkaido, a uvariť z nich môžete veľa vecí: polievku, omáčku na cestoviny alebo rizoto. Môžete ich pripraviť ako prílohu, urobiť z nich marmeládu alebo z nich upiecť koláč. Aj preto sú tekvice tak obľúbené. Navyše, keď ich pestujete, rastú skoro samé a do zberu vás vôbec nepotrebujú.

Ako a kedy zberať tekvicu?

Ak patríte k tým šťastlivcom s kúskom pozemku, ktorí pestujú tekvice (a nezožrali vám ich slimáci), je najvyšší čas zožať posledné kusy. Tekvice dozrievajú na sklonku leta a ich zber vrcholí práve teraz.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať brokolicu: Nenáročnú zeleninu môžete zberať od júna do novembra

Že sú pripravené a vyzreté, spoznáte jednoducho: majú matnú a tvrdú šupku a ich stonky hnednú, praskajú a usychajú. Stonky sa dajú potom ľahko odlomiť alebo odrezať nožom, prípadne ich môžete odstrihnúť záhradnými nožnicami.

Stopku nechajte aspoň päť centimetrov dlhú, podporíte tým kondíciu plodu a dlhšie vám vydrží. Ak by sa stopka ulomila, do ranky by sa mohli dostať rôzne nečistoty a mikroorganizmy, ktoré by spôsobili hnilobu.

Ak bude pekné počasie, môžete nechať tekvicu preschnúť na slnku, kedy ich stačí vyskladať do debničiek a vystaviť napríklad na priedomí. Stopka preschne a zacelí sa, šupka tekvíc zosilnie a zmatní sa, čím bude plod ešte viac chránený. Na noc tekvicu presuňte dovnútra. Nočné mrazíky alebo nižšie teploty by ich mohli poškodiť. Stačí, keď ich takto necháte presychať pár dní.

Ako skladovať čerstvú tekvicu?

Ak na to idete správne, uskladnená tekvica vydrží až do februára alebo marca. Tekvice vyžadujú dobre vetraný, vzdušný a suchý priestor, keďže na rozdiel napríklad od koreňovej zeleniny neznášajú vlhko. Preto pre nich vyberte miesto, kde je vzdušná vlhkosť od 50 do 75 percent.

Prečítajte si tiež: Čo na jeseň do skleníka? Stavte na šaláty, reďkovky a čínsku kapustu

Tekvice sú prieberčivé aj ohľadom teploty. Tá by nemala klesnúť pod 10 stupňov a nemala by presiahnuť 18 stupňov.

Neklaďte tekvicu priamo na podlahu – naskladajte ich do debničiek alebo na podložku. Takisto je dobré, aby sa tekvice medzi sebou nedotýkali – tak eliminujete riziko, že sa vzájomne nakazia hnilobou alebo inými chorobami. Niekto dáva tekvice do plátených alebo jutových sáčkov a vešia ich. Potom sú vo vzduchu a suchu, čo je pre nich vôbec to najlepšie.

Ako skladovať už čiastočne použitú tekvicu?

Niekedy nespracujete celú tekvicu, stačí vám len polovica, napríklad do polievky. Zvyšok tekvice však nemusíte okamžite vyhadzovať. Umytú a suchú tekvicu môžete zabaliť do fólie alebo ju dať do dózy a uložiť do chladničky. Takto zaopatrená tekvica vám vydrží tri až päť dní.

Semienka takisto nevyhadzujte. Opražte ich nasucho na panvici ako mandle, alebo ich usušte a schovajte ich na jar – môžete ich vysadiť a ušetriť tak za tekvicové semienka zo záhradníctva.

Prečítajte si tiež: Pestovanie cukety a tekvice: ako sa o ne starať nielen v lete