Kvetináče v hlavnej úlohe – jednoduchá a lacná ozdoba záhrady

Kvetináče v hlavnej úlohe – jednoduchá a lacná ozdoba záhrady

Kvetináč býva väčšinou menej výrazným doplnkom rastlín. Ako ale vidno zo snímok, môžeme mu bez obáv prenechať aj hlavnú úlohu. Ľahko a lacno si tak vyrobíme absolútne osobitú ozdobu záhrady. Ako na to?

Staré alebo nové kvetináče?

Samozrejme, že mnohí majú niekde v kôlni nemalú zbierku starých kvetináčov. Pre zhotovenie dekorácií je však vhodnejšie kúpiť kvetináče nové, najlepšie neglazované keramické. Deti asi najviac ocenia panáčikov z kvetináčov, ale zhotoviť môžeme aj zvonkohru či originálny veniec so sukulentmi.

Foto: Pinterest
Foto: Pinterest

Črepníková zvonkohra

Záleží na priestore a našej nápaditosti. Môžeme sa inšpirovať priloženou fotografiou a vytvoriť záves z väčšieho počtu kvetináčov. V takom prípade je dobré vybrať kvetináče zaujímavých tvarov a rozdielne veľkosti. Pre ich spojenie môžeme namiesto povrazu použiť retiazku. Dobre však bude vyzerať aj hrubé prírodné vlákno.

Čítajte tiež: 10 balkónových kvetov, ktoré sú krajšie než muškáty

Ak máme pre zvonkohru iba menší priestor (v byte, na terase či balkóne), zhotovíme ju z jediného kvetináča. Ten môžeme vyzdobiť akrylovými farbami tak, aby ladil s okolím. Pre výzdobu kvetináčov môžeme použiť aj tzv. servítkovú techniku ​​(decoupage). V takom prípade budeme potrebovať aj špeciálne lepidlo, papierové obrúsky s príslušnými motívmi a krakelovací lak. Vďaka nemu získa kvetináč “popraskaný” vzhľad.

Vnútro zvonkohry, teda to, čo sa pri zvonoch nazýva srdce zvonu, môžeme vytvoriť z predávaných setov pre zvonkohry. Väčšinou sa predávajú sety troch tyčiek rôznej dĺžky a priemerov. Najkratšie tyčky sú dlhé 4, 5, a 6 cm, najdlhšie 12, 14 a 16 cm. Ak dávame prednosť prírodným materiálom, môžeme použiť namiesto kovových tyčiniek bambus zodpovedajúcej veľkosti.

Foto: Pinterest
Foto: Pinterest

Mačka do záhrady

Na 18 cm tanierik nalepíme kvetináč. Druhý kvetináč pomocou lepiacej piškole, akrylu alebo silikónu nalepíme na spodný kvetináč. Dôkladne zatlačíme, aby bol zarovno s prvým kvetináčom.

Na menší tanierik zo spodnej strany nalepíme lepidlom ponožky, ktoré sme vyplnili vatou alebo inými látkami a necháme poriadne uschnúť. Keď ponožky dobre držia na tanieriku, môžeme tanierik prilepiť na zlepené kvetináče. Znova na tanierik nalepíme akrylom alebo silikónom posledný kvetináč a necháme poriadne uschnúť.

Čítajte tiež: Buďte na jar pripravení: Skvelé tipy na záhradné skleníky

Z ponožiek alebo inej látky urobíme ušká, ktoré nalepíme na vrch a necháme poriadne uschnúť. Zalakujeme ich lakom, aby pekne držali. Z vnútornej strany nalepíme vatu alebo plsť.

Takto pripravenú konštrukciu namaľujeme rôznymi farbami – zapojíme vlastnú fantáziu a svoje deti. Farbu necháme dôkladne uschnúť a položíme do záhrady alebo kamkoľvek, kde sa vám mačička hodí.

Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest

Figúrka z kvetináčov

Na začiatku sa rozhodneme, ako veľká výsledná figúrka bude. Kreatívne dielne ponúkajú celé sety na výrobu panáčikov z kvetináča, vrátane potrebných doplnkov. To sa hodí skôr ako darček pre tvorivé deti.

Ak sa rozhodnete pre vlastnú tvorbu, môžete sa inšpirovať fotografiou. Na výrobu panáčika, ktorý by mohol byť osobitým maskotom záhradníkov, potrebujete rôzne veľké kvetináče a dostatočne pevný povraz na ich spojenie.

Chlorophytum comosum 'Vittatum"/ foto: Pinterest
Chlorophytum comosum ‘Vittatum”/ foto: Pinterest

Najprv si načrtneme, ako by mal asi panáčik vyzerať. Podľa miesta, kam ho budeme chcieť usadiť zvolíme veľkosť a počet kvetináčov. Deti sa radi zapoja do výzdoby hlavy. Ideálne je nakúpiť všetky kvetináče naraz. Tak si pri nákupe môžeme aspoň orientačne vyskúšať, či máme všetky potrebné prvky.

Čítajte tiež: Tajomstvá pestovateľov: Ako správne pestovať citrusy v kvetináčoch?

Pre vyzdobenie kvetináčov sa najlepšie hodia akrylové farby. Drobné ozdoby môžeme ľahko pripevniť tavnou pištoľou. Malé kvetináče ľahko spojíme lykom, ale v prípade ťažších nádob je bezpečnejšie použitie silnejší povraz. Vlasy skvele nahradí zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum), najlepšie jeho najčastejšie pestovaný kultivar Vittatum. Teda ten, ktorý má biele pruhy uprostred listov.

Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
Kvetináče v hlavnej úlohe - jednoduchá a lacná ozdoba záhrady
Foto: Pinterest

Falošná lampa do záhradky

Dve kvetináče zlepíme hornou časťou spolu. Necháme poriadne uschnúť, aby to dokonale držalo. Na jednu stranu nalepíme aj tanierik, ktorý bude slúžiť ako podstavec.

Takto postavenú konštrukciu nafarbíme podľa vlastnej fantázie, môžete urobiť aj rôzny dekór. Na obrázku sú použité listy (z papiera vystrihneme maketu, obkreslíme farbou a necháme uschnúť). Pomocou hubky môžete vytvoriť efekt “starej farby” alebo “glazúry”.

Celú nafarbenú konštrukciu zalakujeme lakom. Z troch paličiek vytvoríme konštrukciu na tienidlo. Tienidlo zavesíme a máme hotovú lampu. Pokiaľ viete zapojiť aj žiarovku, lampička vám bude aj svietiť.

Kvetináče v hlavnej úlohe - jednoduchá a lacná ozdoba záhrady
Foto: Pinterest

Čítajte tiež: Skvelé tipy na skrášlenie vašej záhradky: Zasaďte kvetinu do kmeňa stromu