Lipa je veľmi starý strom a je považovaná za symbol slovanstva. Rod zahŕňa asi 30 druhov, dokáže vyrásť až do 40 metrovej výšky a má listy srdcovitého tvaru s mimoriadne liečivými kvetmi. Keď ich usušíte, voňajú po mede a majú na náš organizmus mnohé blahodarné účinky. Vyberte sa na ich zber v júni a využite ich silu počas celého roka.
Lipový kvet – zber, účinky a recepty
Lipa kvitne od mája do júla a po celú tú dobu si môžete nazbierať jej kvety. Niekedy sa z lipy zbierajú aj listy, pretože nespôsobujú alergie a sú teda vhodné napríklad na inhalácie a aromaterapiu. Na našom území sa z lipy vyskytujú hlavne dva druhy, a to lipa malolistá a lipa veľkolistá. Ostatné druhy, ktoré sa väčšinou umelo dopestovávajú, nemajú priaznivé účinky na zdravie a nezbierame ich.
Čítajte tiež: Stévia ako bylinka, ktorá nahradí cukor. Ako ju pestovať doma?
Zber a sušenie lipových kvetov
Lipové kvety teda zbierajte v júni a júli, teda na začiatku kvitnutia, kým sa ešte netvoria plody. Vezmite si prútený košík, oberajte celé súkvetia aj s listeňom. Dajte však pozor na konáre a nepoškoďte ich.
Kvety potom rozložte do tenkej vrstvy na plech a sušte napríklad v sušičke pri teplote 30 až 35 stupňov. Nesušte ich na priamom slnku, lebo lipové kvety obsahujú silice, ktoré nemajú rady priame slnko. Radšej ich sušte v polotieni, kde prúdi vzduch.
Následne ich uskladnite na suchom mieste, povedzme v papierových alebo látkových vrecúškach, prípadne v sklenenom pohári.
Aké sú účinky lipy
Lipa má mnoho blahodarných účinkov na naše zdravie. Lipové kvety sa používajú pri horúčke, pretože obsahujú “potopudné” látky, pôsobia protizápalovo, lipa je tiež upokojujúca bylinka, ktorá môže pomôcť pri nervozite a pri depresiách, riedi krv a udržuje zdravé žily, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, je mierne žlčopudná, tiež močopudná, kúpele z lipového kvetu pomáhajú pri reumatizme a bolestiach kĺbov, zvonka sa tiež nálev alebo odvar používa na pokožku a vlasy, ktoré posilňuje.
Použitie lipy a recepty
Lipový sirup
Na lipový sirup si nazbierame asi 5 hrstí lipových kvetov, necháme ich doma chvíľu odležať, aby z nich vyliezli chrobáčiky – je to lepšie ako omývanie, pretože tak z kvetov spláchneme i peľ. Ďalej budeme potrebovať 1 liter vody, 2 citróny nakrájané na kolieska a 1 kg cukru.
Čítajte tiež: Levanduľa proti hmyzu, nespavosti i úzkosti. Ako ju pestovať?
Postupujeme tak, že prvý deň kvety zalejeme vychladnutou prevarenou vodou a pridáme na kolieska nakrájané citróny.
Druhý deň zmes precedíme a pomaly prevaríme s cukrom. Sirup potom plníme do čistých pohárov, zaviečkujeme, na chvíľu otočíme hore dnom a potom zase späť, necháme vychladnúť a popíšeme. Sirup je najvhodnejšou formou najmä pre deti – podávame pri horúčke, chrípke, prechladnutí.
Lipový čaj
Najjednoduchšie je uvariť si z lipových kvetov čaj. Lyžičku lipových kvetov zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a potom precedíme a necháme vychladnúť. Pijeme 2-3x denne, môžete aj dlhodobo, pretože lipa nemá žiadne kontraindikácie.
Lipový kúpeľ
Hrsť lipových kvetov zalejeme asi 0,5 l vriacej vody, necháme lúhovať aspoň 10 minút, precedíme a nalejeme do kúpeľa. Kúpeme sa 20 minút, kúpeľ by mal mať teplotu 38 °C.
Čítajte tiež: Čo s úrodou mäty? Vyrobte si domáci sirup, tinktúru či olej
Lipové víno
V 5 litroch vody rozvarte 1 kg kryštálového cukru. Pridajte 8 hrstí lipových kvetov, 350 g medu, citrón nakrájaný na plátky a 10 vínnych kvasiniek. Všetko dobre premiešajte, zložte z ohňa a potom nechajte kvasiť týždeň (aj viac).
Napokon lipové víno preceďte a naplňte fľaše. Takto pripravené vydrží asi 5 týždňov, skladujte ho na tmavom a chladnom mieste.