Pestovanie cukety a tekvice: ako sa o ne starať nielen v lete?

Pestovanie cukety a tekvice: ako sa o ne starať nielen v lete?

Chystáte sa na jar vysadiť cuketu a tekvicu a už teraz premýšľate ako na to, aby vám dali čo najviac plodov? Podporte ich správnou zálievkou, hnojením a mulčovaním a získate perfektné chrumkavé cuketky aj nádherne oranžové tekvice.

Cukety a tekvice sú v podstate nenáročné rastliny: potrebujú hlavne teplo a vodu

Výborne sa im darí na vyvýšených miestach a v pôde, ktorá má dostatok živín. Preto skvele porastú napríklad na komposte alebo na vyvýšených záhonoch. Samozrejme im svedčí dostatok slnka.

Cuketa sa nerozrastá až tak ako niektoré iné tekvice, ale predsa myslite na to, že veľké listy pokryjú pôdu a treba jednotlivé rastliny vysádzať vo vzdialenosti 70 až 100 cm.

Vhodné hnojivo pre cukety a tekvice

Cukety môžete prihnojovať – v čase kvitnutia a dozrievania plodov ocenia hlavne draslík, ktorý zároveň zvyšuje odolnosť rastlín proti škodcom a chorobám. Draslík obsahujú organické hnojivá, vhodný je napríklad zotletý kravský hnoj, ktorý môžete pridať opatrne ku koreňom rastliny. Hodí sa samozrejme aj kompost.

Kravským hnojom a kompostom môžete zaopatriť tiež tekvicu. Ak máte zajace alebo ich má váš sused, skúste požiadať o trochu králičieho hnoja, vraj je na cukiny najlepší. Ideálne je zapracovať ho do zeminy ešte pred výsadbou, ale môžete ním prihnojovať aj počas rastu.

Ako zalievať cukety a tekvice

Labužníci vedia, že najlepšie sú cuketky menšie. Sú totiž krehké, lahodné, hodia sa na gril, do šalátov i cestovín. Aby vám samozrejme plody vyrástli, venujte rastlinám náležitú starostlivosť.

Aby boli cukety krehké a chutné, je potrebná poriadna zálievka. Keď rastliny začnú nasadzovať plody, potrebujú vlahu a výživu. Počas suchého počasia ich zalievajte pokojne denne, najlepšie večer dažďovou vodou, prípadne vodou “odstátou”. Čo sa týka zálievky, myslite tiež na tekvice, zvlášť, keď začnú nasadzovať kvety a plody.

Aký mulč ochráni plody pred plesňou?

Pôdu okolo rastlín môžete mulčovať organickým materiálom. Hodí sa napríklad pokosená tráva, avšak len s mierou, pretože pod mulčom sa môžu rojiť slimáci.

V prípade sychravých dní by ste sa mali postarať o to, aby plody neležali na zemi. Podsteľte im drevovlnu, slamu alebo piliny. Bolo by škoda, keby vám začala úroda hniť či plesnivieť.

Kedy je cuketa a tekvica zrelá?

Cukety budete žať od júla až do septembra. Prvú tekvicu môžete mať už v auguste. Každá rastlina vám dá niekoľko plodov – napríklad aj desať. Cukety zbierajte, keď majú dostatočnú veľkosť, najlepšie sú také, keď merajú okolo pätnásť alebo dvadsať centimetrov. Plody nenechávajte zbytočne prerásť. Že sú zrelé tekvice spoznáte podľa farby – hokkaido má typický oranžový odtieň a zároveň im usychá stopka (zo zelenej sa sfarbuje na svetlo hnedú alebo okrovú).

Ako žať a skladovať

Cuketu a tekvicu jednoducho od rastliny odrežte. Na plode ponechajte niekoľko centimetrov dlhú stopku, dlhšie potom vydrží. Cukety zvládnu v chlade prečkať niekoľko dní, čím rýchlejšie ich ale použijete, tým lepšie. Tekvicu zozbieranú na jeseň môžete skladovať v suchu a chlade napríklad až do februára.