Plánujete budúci rok úrodu? Toto je nutné urobiť na záhrade práve teraz, aby sa vám budúci rok odvďačila

Plánujete budúci rok úrodu? Toto je nutné urobiť na záhrade práve teraz, aby sa vám budúci rok odvďačila

August je mesiacom žatvy úrody, ale nielen to. Vysádzajú sa prvé cibuľoviny pre rozkvitnutú jar, zakladajú nové jahodové záhony a za starostlivosť sa vám odmení zelenina, trvalky aj letničky. V auguste môžeme vysádzať cibule jesienok, na jeseň ľalie a mnoho iného. Ľalia biela je výnimočná nielen svojim vzhľadom, ale aj tým, že na rozdiel od ostatných druhov ľalií znáša priame slnko, má rada vápnik v pôde a je odolná voči suchu. Kvitne v júni a júli a hodí sa do záhonov trvaliek.

Starostlivosť o zeleninu

  • Tvorbu “ružičiek” na ružičkovom keli podporíme zrezaním vrcholku.
  • Prihrnutím zeminy k póru získame dlhšie biele časti, ktoré majú jemnú chuť.
  • Biela netkaná textília ochráni rastúcu mrkvu proti vŕtavke mrkvovej, ktorej larvy v koreňoch vyžierajú chodbičky.
  • Zrežeme vrcholky paradajok, ktoré ešte kvitnú, a prinútime tak rastlinu, aby energiu investovala radšej do už dozrievajúcich plodov (doma po príchode mrazov dozrejú len dorastené plody, menšie nemá zmysel žať, a používať zelené paradajky je vzhľadom k obsahu solanínu nebezpečné).
  • Je vhodná doba pre zakladanie nových záhonov jahôd, obzvlášť z prostokorenných sadeníc. Stihnú tak do príchodu zimy dobre zakoreniť a priniesť na budúci rok sladkú úrodu. Pôdu treba pripraviť a nechať uľahnúť aspoň týždeň. Záhon zrýľujte a pridajte kompost. Po uležaní si vyberte deň, keď je aspoň čiastočne oblačno a vysádzajte sadenice do jamôk vopred zavlažených vodou. Pre dobré zakorenenie je potrebné jahody chrániť pred prudkým slnkom a pôdu mulčovať kompostom alebo pokosenou trávou.

Na uvoľnené záhony môžete v auguste vysievať plodiny s krátkym vegetačným obdobím, ktoré sú odolné aj voči nižším teplotám prichádzajúcej jesene. Získate tak ďalšiu úrodu a prísun čerstvých vitamínov, navyše ochránite pôdu pred zaburinením a eróziou. Vhodné na neskoré pestovanie sú:

  • celoročná redkvička, čierna zimná reďkev
  • listový šalát, rukola
  • špenát, pekinská a čínska kapusta
  • zimný pór, lahôdková cibuľka
  • predpestované kaleráby a karfiol
  • petržlen na jarný zber

Neskorý pór vám vydrží na hriadke aj keď prídu mrazy, takže ak pôda nie je úplne premrznutá, môžete zberať úrodu aj počas zimných mesiacov. Výsevom petržlenu, ktorý je dvojročnou rastlinou, budete mať už veľmi skoro zjari čerstvú vňať.

Ďalšie tipy pre kvitnúcu záhradu

Koniec leta je obdobie najvhodnejšie na výsev dvojročných kvetov: sirôtok, nezábudiek, klinčekov, šalvie muškátovej a záhradných zvončekov. Dvojročky vyklíčia a vytvoria si prízemnú ružicu listov, v druhom roku využijú uložené zásobné látky na to, aby prerástli konkurenčné rastliny a vytvorili vysokú kvitnúcu vňať. Z kvetov vytvoria semená a uhynú.

  • Odstraňovaním odkvitnutých kvetov trvaliek aj letničiek predĺžime dobu kvitnutia.
  • Letničky môžeme bez obáv hnojiť, u trvaliek v polovici mesiaca pomaly prestávame, aby sa v pokoji pripravili na zimu.
  • Odrezkami si môžeme namnožiť pelargónie a fuchsie.
  • V tomto období sa začína aj so sadením a presádzaním obľúbených voňavých pivónií. Aby pekne kvitli, netreba ich sadiť príliš hlboko, puky majú byť tesne nad zemou.

Čas štepenia

Štepenie je umenie, ktoré sa oplatí, a výsledky zahrejú pri srdci každého záhradkára. Práve v druhej polovici augusta je čas vhodný na očkovanie jabloní, ruží, čerešní, višní, orechov, marhúľ, mandľovníkov, ríbezlí a egrešov na odolné podnože, vypestované zo semien.

Pripravte zem na jar

Nevyužité vyprázdnené miesta môžete prípadne osiať ekologicky zeleným hnojením, pripravíte tak pôdu s dostatkom živín na jar a ochránite ju pred rozrušovaním vplyvom vetra a vody. Osvedčenými rastlinami sú facélia, horčica, repka, vika. Cez zimu ich listy a stonky pokryjú pôdu a zjari ju zásobia z rozložených rastlinných tiel potrebnými živinami pre nové plodiny.