Ako polievať orchideu počas horúčav? Takto zakvitne aj vaša!

Ako polievať orchideu počas horúčav? Takto zakvitne aj vaša!

Orchidey sa na Zemi vyskytujú už okolo 100 miliónov rokov a od 18. storočia sa tešia veľkej obľube ako izbové rastliny. Istotne k tomu prispieva najmä to, že ich bohato kvitnúce stonky tešia oči aj niekoľko mesiacov. Orchidey je možné pestovať v rôznych podmienkach, pretože v prírode sa vyskytujú od trópov okolo rovníka cez mierne pásmo až po arktickú tundru.

Orchidea je mimoriadne obľúbená a nádherná kvetina, ktorá má svoje miesto takmer v každej domácnosti. Takúto výstavnú orchideu môžete mať aj vy. Starostlivosť nie je náročná, ale sú pravidlá, ktoré treba pri pestovaní dodržiavať. Stačí sa len riadiť jednoduchými radami. Doprajte jej v lete túto starostlivosť a odvďačí sa vám svojou krásou!

Zásady pestovania orchideí

 Svetlo

Orchideám sa bude dariť pri oknách na východnej alebo západnej strane. Svetlo majú veľmi radi, takže ich v krátkych zimných dňoch radšej presuňte na južnú stranu. Myslite aj na to, že orchidey nemajú rady priame svetlo a priame slnečné lúče im vyslovene škodia.

Teplota

Denné teploty medzi 22 – 27 °C a v noci okolo 18 °C sú pre orchidey ideálne. Mierne výkyvy teplôt prežijú, ale dlhodobé im škodia, rovnako ako letné denné horúčavy.

Vzduch

Orchidey milujú vzduch, najviac vlhký aspoň 50 %. No pretože vo väčšine domácností nedosahuje vlhkosť vzduchu ani 40 %, potrebujú rastliny zvlhčovanie. Dostatočnú vlhkosť vzduchu im zabezpečí poprašovanie vodou z rozprašovača alebo špeciálny obal na kvetináč pre orchidey. Prípadne postavte orchideu na misku s kamienkami – do nich nalejte vodu tak, aby bola tesne pod ich vrchom a pravidelne vodu dolievajte.

Zalievanie: Menej je viac!

Ak vám orchidea uhynie, s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže príliš veľa vody. Inak frekvencia zalievania závisí hlavne od teplotných podmienok v ktorých orchideu pestujete, preto ju prispôsobte konkrétnej rastline. Pri teplote 19-24 °C stačí zalievať raz týždenne, ale nadbytočná voda nesmie zostávať v miske pod kvetináčom. Vždy myslite na to, že orchidea má rada skôr suchú ako mokrú pôdu.

V lete polievajte orchideu 1-krát za 7 – 10 dní, v závislosti od počasia a teploty vzduchu. Kvetináč s orchideou vložte do väčšej nádoby a nalejte až povrch odstátu vodu. Ak ste v predchádzajúcich dňoch nehnojili, môžete do vody pridať aj trochu hnojiva na orchidey.

Polievanie orchideí Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Spôsoby polievania:

  • Namáčanie do vody – kvetináč s orchideou ponorte do odstátej vody, či už do vane, vedierka alebo priamo do ozdobného obalu. Po cca 10 až 15 minútach orchideu opäť postavte do sucha a z kvetináča vylejte vodu.
  • Postrekovanie – pri postrekovaní je menšie riziko preliatia.
  • Odparovanie – dostatok vlhkosti zabezpečí odparovanie zo spodnej misky. Nalejte do ozdobného obalu na orchidey cca 2 až 3 cm vody, aby sa voda nedostala ku koreňom. Alebo postavte kvetináč s orchideou do misky s vrstvou kamienkov a zalejte ich vodou tak, aby bol vrch kamienkov suchý. Odparujúca sa voda bude udržiavať substrát dostatočne vlhký a zároveň zvlhčuje vzduch okolo rastliny aj v miestnosti.
  • Polievanie – orchideu po poliatí nechajte stáť vo vode 20 minút, aby mohla pôda nasať vlhkosť. Medzitým môžete odstrániť uschnutí listy a tiež odstrihnúť suché stonky, ktoré už určite nezakvitnú. To isté urobte aj s viditeľne suchými vzdušnými koreňmi. Po 20 minútach kvetináč s orchideou nadvihnite a nechajte stiecť všetku vodu. Položte kvetináč na zem (ak to robíte vonku), polejte ju ešte raz priamo do kvetináča tou istou vodou, aby boli všetky korene dostatočne hydratované. Opäť nechajte všetku vodu odtiecť. Tento proces opakujte každý týždeň, až 10 dní.
Polievanie orchideí Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube