Ako správne pestovať citrusy? Poradíme, ako na to:

Ako správne pestovať citrusy? Poradíme, ako na to:

Citrusy patria medzi veľmi obľúbené izbové rastliny. Pestovať ich môže skutočne každý, avšak pri predstavách o chutných pomarančoch z črepníka by sa mali začínajúci pestovatelia držať nohami pevne pri zemi.

Citrusy – ako ich správne pestovať

Citrusy sú teplomilné subtropické až tropické rastliny, s vysokými nárokmi na dostatok svetla. V našich podmienkach je preto hlavne v jesenných a zimných mesiacoch zložité udržať rastliny v dobrej kondícii.

Na pestovanie je najvhodnejšie juhovýchodné alebo juhozápadné okno. Optimálna teplota na rast citrusov je 22 – 30 °C. Bez poškodenia však vydržia kolísanie teploty v oveľa širšom rozpätí. Na chlad je veľmi citlivý hlavne citrónovník (Citrus limon).

Správne miesto na pestovanie citrusov

Citrusy sú rastliny, ktoré pochádzajú z teplých, na slnko bohatých oblastí. Tomu zodpovedajú aj pestovateľské nároky, čo sú teplo, veľa slnka a primerane vlhká pôda. To ale neznamená, že tieto rastliny rastú iba v “tropických” podmienkach. Čo je však pre ich pestovanie dôležité, je vyrovnaný vzťah medzi teplom a svetlom. V praxi to znamená, že v čo teplejšom prostredí citrusy pestujete, tým viac svetla musíte rastline poskytnúť.

Pri vyšších teplotách a výdatnej zálievke v málo osvetlenej miestnosti citrusy síce rastú, ale vytvárajú nevyzreté výhonky, na ktorých sa ťažko dočkáte nejakých plodov. Kam teda citrus umiestniť?

Prečítajte si tiež: Citrusy zatočia s nachladnutím a jednoducho ich vypestujete aj doma

Najvhodnejšie je juhovýchodné alebo juhozápadné okno, kde je počas roka optimálna teplota. Avšak pozor, v zime dohliadnite, aby rastlina pri vetraní netrpela v prievane.

Primeraná zálievka pre citrusy

Pri citrusoch je veľmi dôležitá frekvencia a výdatnosť zálievky, lebo väčšina citrusov je citlivá na premokrenie substrátu. Pre zálievku je najvhodnejšia dažďová či vychladnutá prevarená voda. Žiadna rastlina nemá rada studenú vodu, preto by mala mať izbovú teplotu.

Citrusy tiež citlivo reagujú na prebytočnú vodu v miske pod kvetináčom, preto ju radšej vždy vylejte. Množstvo ani čas zalievania sa nedá presne určiť. Spoľahlivým vodítkom je okolitá teplota. Za slnečného a teplého počasia zalievajte viac, keď je zamračené a chladnejšie, radšej zálievku obmedzte. Zásadou je ich nezalievať na pravé poludnie, ale radšej ráno a večer, keď nie je slnko prudké.

Cez zimu ich zalievajte len tak, aby zem nepreschla. Aj keď nemáte možnosť rastliny prezimovať v chlade a sú celú zimu v teplom byte, zalievajte ich menej ako v lete. Citrusy takisto potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť ako v našich bytoch býva, preto si kúpte rozprašovač. Zníženou vlhkosťou vzduchu trpia rastliny zvlášť v panelových bytoch a na parapetoch nad radiátormi.

Prečítajte si tiež: Bio záhrada: Ako pestovať drobné ovocie bez chémie

Výživa

Citrusy nie sú na zeminu náročné. Môžete ich pestovať v zmesi zloženej zo zeminy na záhrade, rašeliny, kompostu a piesku či v špeciálne namiešanom substráte pre citrusy. Pôdna reakcia má byť mierne kyslá až neutrálna. Vo vegetačnom období je dobré citrusy hnojiť pravidelne vhodným hnojivom, v ktorom je dusík, fosfor, draslík v pomere napríklad 8:6:8.

Ak sa vám zdá, že špeciálne hnojivá na citrusy sú drahé, môžete použiť aj hnojivo na zelené rastliny. Horšie než nehnojiť, je hnojiť nadmerne. Pre udržanie optimálnych hodnôt výživy stačí prihnojovať raz za týždeň a občas pridať aj hnojivo so stopovými prvkami.

Dobrá rada: Namiešať si môžete aj vlastný substrát. Použite jeden diel rašeliny s prídavkom železa, jeden diel humusu, jeden diel záhradnej zeminy, jeden diel riečneho štrku a pol dielu perlitu. Zmiešajte a prilejte toľko vody, aby bol substrát vlhký, ale aby z neho po stlačení voda nevytekala. Dbajte na to, aby boli všetky zložky, z ktorých substrát pripravujete, bez semien burín a škodcov.

Kedy citrusy presádzať?

S presádzaním citrusov sa nemusíte ponáhľať. Stačí raz za tri až štyri roky. Kedy je ten správny čas, spoznáte, keď je rastline kvetináč príliš tesný. Najskôr dajte na dno kvetináča drenážnu vrstvu (štrk, úlomky hlinených kvetináčov), doplňte substrátom a mierne zalejte. Po presadení nevystavujte rastlinu priamemu slnku. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je jar. V žiadnom prípade to neskúšajte v zime, pretože presadenie podporí rast a rastlina sa zbytočne vysilí. To isté platí aj pre neskorú jeseň.

Citrusy v zime

Všetci vieme, že každý rok nástupu zimy je iný. Niekedy môžu prísť prvé mrazy už v septembri, inokedy až začiatkom novembra. Prezimovanie v miestnosti s teplotou, ktorá sa blíži k 15 °C, vyžaduje viac svetla. Pri teplotách 0 – 10 °C je naopak vhodné menej svetlé prostredie. Vo všeobecnosti platí – čím vyššia teplota, tým viac svetla, čím nižšia teplota, tým svetla menej. V oboch prípadoch je však vhodná veľmi mierna zálievka.

Dobrá rada: V miestnosti, v ktorej budete zimovať rastliny citrusov, neuskladňujte žiadne ovocie ani zeleninu. Uvoľňovaný etylén hlavne z dozretých jabĺk môže spôsobiť úplný opad listov.

S akými najčastejšími problémami sa môže začínajúci pestovateľ stretnúť?

Najčastejší problém je nedostatok alebo nadbytok slnečného žiarenia. Najlepšie je citrusy umiestniť od apríla do októbra von, napríklad k trávniku, určite však nie do stredu dlažby (suchý a prehriaty vzduch neznášajú). Cez poludnie (medzi 11. – 16. hodinou) môže citrusy tieniť vyšší strom. Listy sa takto neprehrejú a rastlina dobre rastie. Naše teploty počas vegetačného obdobia citrusom vyhovujú.

Problém nastane na jeseň, keď ich prenesiete z chladu do miestnosti, v ktorej je teplota o viac ako 5 °C vyššia. Listy sa zohrejú rýchlejšie ako korene, odparujú vodu, ale podchladený koreňový systém je neaktívny – nenahrádza stratu vody. Rastlina reaguje nadmerným zhadzovaním listov. Preto rastlinu po prenesení do miestnosti zalejte teplou vodou (30 až 35 °C) a 2 – 3-krát poroste listy.

Prečítajte si tiež: Máte radi nektarinky? Vypestujte si vlastné na balkóne či terase